zerdeçal

Zerdeçalın Faydaları Nelerdir?

Diyet Haber Sağlık

Zencefil familyasına ait olan çok yıllık bitki zerdeçal iki ayrı kısımdan oluşmaktadır. İlk kısmında gövdeyi saran kısmı bulunurken diğer kısmında ise ayrılan kısmı yer almaktadır. 50 ile 80 cm uzunluğunda olan yaprakları koyu yeşil renklidir. Pek çok faydası olan zerdeçal soğuk algınlığı ve grip gibi rahatsızlıkların tedavisinde tavsiye edilmektedir. Vücudun direncini arttıran bitki aynı zamanda solunum enfeksiyonlarına karşı kullanılmaktadır. Kemikleri güçlendirerek vücutta bulunan tüm iltihapların tedavisine yönelik olarak kullanılmaktadır. Gaz problemi, toksinlerin atılmasında da son derece etkili bitki yenileyici ve metabolizmayı düzenleyici özelliktedir. Vücuttaki halsizliği azaltan zerdeçal vücuda canlılık, sıkılık kazandırmaktadır.

Zerdeçalın faydaları

Günümüzde oldukça yaygın ve zorlu bir hastalık olan kansere karşı önlem amaçlı tüketilen zerdeçal tedaviye destek amaçlı kullanılmaktadır. Öncelikle zerdeçal nedir? buna bakmak gerekirse; Zencefilgiller ailesine mensup büyük yapraklı ve sarı çiçekli bir bitki olduğu belirtilebilir. Bu bitkinin yararları saymakla bitmez ancak genel olarak zerdeçalın faydaları arasında; sindirim sistemine yarar sağladığı, eklemlerde oluşan ağrıları azalttığı yönünde bilgiler bulunmaktadır. Zerdeçal iltihapların önlenmesi, var olan şeker hastalıklarının giderilmesinde oldukça ciddi faydalar sunmaktadır. Kalp ve damar sağlığının korunması gibi olumlu etkilere de sahiptir. Cildin gençleşmesi, yaşlanmanın önlenmesi, demans ve alzheimer gibi rahatsızlıkların önlenmesi noktasında ciddi faydalar sunmaktadır. Bunun yanı sıra oldukça önemli olan zerdeçal faydaları bakımından saymakla bitmeyen pek çok özellik içermektedir. Bunlardan bazıları:

 • Zerdeçalın bilinen pek çok faydası arasında kolon, meme, cilt ve prostat kanserini önlediği bilinmektedir. İçerisinde bulunan etken madde kur kurkuminin kanser hücrelerinin yayılmasını engellediği yapılan araştırmalar sonucunda ortaya çıkarılmıştır.
 • Zerdeçal kolesterol seviyesini dengelemektedir.
 • Demans ve Alzheimer gibi hastalıklara yakalanma riskini ortadan kaldırmaktadır.
 • Harici olarak uygulandığında cilt yanıkları, yaraları gibi tedavilere destek sunmaktadır.
 • Karaciğerle ilgili rahatsızlıkların da giderilmesi noktasında destek bakım sunmaktadır.
 • Zerdeçal antioksidan olarak kullanıldığı için vücutta biriken bütün zararlı maddelerin dışarı atılmasına yardımcı olmaktadır.
 • Zerdeçal bitkisi içerisindeki antioksidan ve anti-enflamatuvar etkileri ile yüksek olan kan basıncını kontrol altına almaktadır.
 • Yapılan araştırmalar zerdeçalın damarda kireçleme, kan pıhtı oluşumu ve plak oluşumu gibi durumların önüne geçtiğini göstermektedir. Özellikle kalp rahatsızlıklarının ortadan kaldırılması noktasında ciddi destek sunmaktadır.
 • Diyabet tedavisinde de etkili olan taze zerdeçal kan şekerini dengeleyerek, insülini gereken seviyelerde tutmaktadır.
 • İlerleyen yaşlar için romatizma ve eklem ağrılarının giderilmesi noktasında fayda sağlamaktadır.
 • Toz zerdeçal bağışıklık sistemini güçlendirmektedir.
 • Zerdeçalın safra kesesi üretimini arttırdığı ve sindirimi rahatlattığı bilinmektedir.
 • Zerdeçalın antidepresan özelliği bulunmaktadır.
 • Midenin asit içeriğini düzenleyerek artrit olma riskinin azalmasına yardımcı olmaktadır.
 • İltihap önleyici olan zerdeçal sayesinde göz iltihabının tedavisi kolaylıkla gerçekleşebilmektedir. Özellikle üveitin tedavisinin kolaylıkla yapılması mümkün olmaktadır.

Zerdeçal farklı pek çok sorunu ortadan kaldırmaktadır. Zerdeçalın cilde faydaları ise saymakla bitmez. İçerisinde bulunan A, B, C ve E vitaminleri, mineraller sayesinde cilde yüksek fayda sağlamaktadır. Cilt lekelerini yok ederek siyah lekelerin açılmasına yardımcı olmaktadır. Sivilcelerle savaşan zerdeçal cildi pürüzsüzleştirerek sağlıklı görünmesine destek olmaktadır. Pek çok uzmanında tavsiye ettiği zerdeçal özellikle maske şekilde kullanıldığında cildi gençleştirerek bakımlı görünmesine yardımcı olmaktadır. Zerdeçal cilde faydaları bakımından farklı etkiler sunmaktadır. Bu hususları detaylandırmak gerekirse:

 • Yüksek C vitamini içeren bitki kolajen üretimini arttırarak elastik görünümü desteklemektedir.
 • Zerdeçal içerdiği özleri ile cildin beyazlamasına, kararmış olan cildin açılmasına yardımcı olmaktadır.
 • Zerdeçal içerisinde bulunan potasyum minerali sayesinde kuru olan ciltlerin nemlenmesi mümkün olmaktadır.
 • Antibakteriyel ve antimikrobiyel olan zerdeçal sivilce ve siyah noktaların giderilmesinde etkili rol üstlenmektedir.
 • Cilt lekelerini yok eden bitki mevcut lekelerin giderilmesine ve yeni leke oluşumunun önüne geçilmesine yardımcı olmaktadır.
 • E vitamini deposu olan zerdeçal tozu özellikle gözaltı morluklarından kurtulma noktasında ciddi fayda sunmaktadır.
 • Cilt için yaşlanma karşıtı olan ürün etkili baharatlardan bir tanesidir. Doğal anti aging olan ürün bu özelliği sayesinde ciltteki yaşlanmaların önüne geçmektedir.

Zerdeçalın yüze faydaları saymakla bitmez. Genç bir cilt görünümü için tüm vitamin ve mineralleri barındıran bitki ile derinden bakım sağlamak mümkündür.

zerdeçalın faydaları

Zerdeçalın faydaları ve kullanım şekli yakından incelendiğinde son derece etkili bir bitki olduğu anlaşılmaktadır. Zerdeçalın faydaları nelerdir? şeklinde merak edilen hususlara yakından bakıldığında; iltihaplı yaralardan tutunda mesanede oluşan enfeksiyonlara, akne sorunlarından farklı kanser türlerini engellemeye kadar pek çok fayda sağladığı görülmektedir. Zerdeçal yemeklerle birlikte tüketilebildiği gibi eczanelerde kapsül şeklinde de satışı yapılmaktadır. Yanı sıra toz zerdeçalı da yemeklere ilave ederek kullanmak mümkündür. Ilık su, süt ya da yoğurda katarak tüketmek de mümkündür. Zerdeçal neye iyi gelir? Tüketilmesinin yolları nelerdir? oldukça merak edilen konular arasında yer almaktadır. Tüketiminin nasıl yapılması gerektiğine bakıldığında;

 • Sabah kahvaltılarında pişirilen omlete eklenebilmektedir. Zerdeçalı yumurtaya ekleyerek tüketmek fayda sağlamaktadır. Rengi de yumurta ile benzerlik göstermektedir.
 • Tadı patates, karnabahar ve kök sebzeleri ile oldukça uyumlu olduğundan birlikte kullanılabilmektedir.
 • Pirinç içerisine de eklenebilecek olan zerdeçal sayesinde renkli ve sağlıklı bir yiyecek ortaya çıkarmak mümkündür.
 • Bir kase sebze veya tavuk çorbası zerdeçal ile birlikte harika bir tat ortaya çıkarmaktadır.
 • Bal ve zerdeçalı kaynamış süte ilave etmek mümkün olurken birlikte de kaynatarak tüketmek mümkündür.
 • Sürekli ara öğün olarak tüketilen yoğurt içerisine de bir miktar zerdeçal kullanılması ile tat kazandırmak mümkündür.
 • Yoğurdun içerisine bir miktar zerdeçal ekleyerek tat kazandırabilirsiniz.

Zerdeçal ne işe yarar? Tarzında merak edilen soruları öğrenerek bu mucizevi bitkinin tüketilmesi sağlık açısından oldukça fayda sağlamaktadır. Zerdeçalın faydası saymakla bitmez ve tüketilmesi ile birlikte hemen etkisini gösterir. Zerdeçal kullanımı sırasında toz, kapsül ya da taze zerdeçal şeklinde kullanılabilmektedir. Toz zerdeçalın faydaları yakından incelendiğinde görülüyor ki yemeklere ya da çeşitli salatalara kullanımı ile cilt ve vücut sağlığı için oldukça fayda sağlamaktadır. Zencefil ve zerdeçalın faydaları saymakla bitmeyecek kadar fazladır. Zencefil, zerdeçal, kakule ve havlıcan aynı familyaya aittir. Bu bitkiler özellikle Asya, Arap ve Hint mutfağında büyük öneme sahiptir. Bunun yanı sıra Çin tıbbında da bu bitkiler büyük önem taşımaktadır. Hazımsızlık, mide problemleri gibi sindirim sorunlarını çözerek tedaviye destek olmaktadır. Çay, baharat, yağ gibi de tüketilebilen bitki kozmetik kremler, sabun ve farklı kozmetik ürünlerde kullanılmaktadır.

Zencefil zerdeçal faydaları ise:

 • Mide bulantısını önler, gebelik dönemi bulantıları için tavsiye edilmektedir.
 • İltihap önleyici olan zencefil ve zerdeçal ikilisi içerisinde barındırdığı gingerol ile iltihap önleyici özelliğe sahiptir.
 • Farklı kanser türlerine iyi geldiği düşünülmektedir.
 • Eklem ağrıları, romatoid artrit ve benzeri ağrıları ortadan kaldırır.
 • Araç ve tekne tutmalarına, mide bulantısına oldukça iyi gelir.
 • Bağışıklık sistemini güçlendirerek çeşitli hastalıkların vücuttan atılmasına olanak tanır. Kış aylarında hastalıklardan koruyucu etki sunmaktadır.
 • Astım hastalıkta önemli rol oynamaktadır. Nefeste oluşan darlık ve astım gibi solunum yolu rahatsızlıklarına yardımcı olmaktadır.
 • Diyabet hastalığını kontrol altına alıcı özelliğe sahiptir.
 • Kadınların ağrılı regl dönemlerinde özellikle adetten üç gün önce alınması halinde ağrıların ciddi oranda azaldığı görülmektedir.

Zencefil zerdeçal tarçın bal karışımı faydaları ise; boğaz ağrılarının ve kas ağrılarının hafiflemesine yardımcı olmaktadır. Özellikle geçmeyen inatçı öksürüğe bu muhteşem karışım oldukça iyi gelmektedir. Kilo verme aşamasında dengeleyici özelliğe sahiptir. Karaciğer hastalıklarında ve ağız sağlığını korumak için rahatlıkla kullanılmaktadır. Sindirimi düzenleyici özellikteki karışım cilde de faydalıdır. Bahsedildiği gibi taze zerdeçal faydaları zaten üst düzeyde olduğundan birde diğer ürünlerle karıştığında ekstra enerji sunmaktadır. Zerdeçal ekstraktı faydaları bakımından daha etkilidir. Doğru doz ve şekilde alındığında oldukça faydalı olmaktadır.

Zerdeçal özütü, zerdeçal ekstresi faydaları genel olarak vücudun tamamına etki etmektedir. Solum, dolaşım, sindirim sistemlerinin tamamına tam anlamıyla fayda sunmaktadır. Zerdeçal kullanımı bakımından toz, su ya da hap şeklinde alınabilmektedir. Daha yakından incelemek gerekirse; zerdeçal tozu faydaları özellikle yiyeceklerle tüketildiğinde bilinen faydaları maksimum düzeyde gösterir. Aynı şekilde zerdeçal suyunun faydaları da oldukça etkilidir. Metabolizmayı hızlandırarak sindirim sisteminin daha etkili çalışmasına imkan tanımaktadır. Zerdeçalın faydaları ve kullanımı hakkında detaylı bilgiler ışığında pek çok kişinin yarar sağlayacağı düşünülmektedir. Farklı bir kullanım şekli olan kapsülde daha pratik kullanımı tercih edenler için avantajlıdır.

Zerdeçal hapı faydaları da diğer kullanımları ile birebir aynı özellikleri taşımaktadır. Zerdeçalın faydaları nelerdir? Ne kadar süre tüketilmelidir? Gibi sorular merak edilmektedir. Tüketim aşamasında dikkatli olunmasında fayda vardır. Belli dozlarda ve aşırıya kaçmadan dikkatle tüketilmesi önerilmektedir. Zerdeçal tozunun faydaları ile taze zerdeçal ya da kapsül zerdeçal faydaları birbirine eşittir. Zerdeçalın faydaları ve nasıl kullanılır? hususunda merak edilen pek çok şey detayları ile belirtilmektedir. Zerdeçal fiyatı ise 1 kg olarak ortalama 40 TL olarak ücretlendirilmektedir. Ancak daha az miktarlarda da almak mümkündür. Daha fazla alındığında ise daha uygun fiyata alınması mümkün olmaktadır. Zerdeçal nedir faydaları nelerdir? hakkında detaylı olarak paylaşılan bilgilerle zerdeçalın birçok açıdan fayda sağlayacağı düşünülmektedir.

Zerdeçal zararları

Zerdeçal farklı açılardan fayda sağlamasının yanı sıra bazı noktalarda zararlı etkiler sunabilmektedir. Peki zerdeçalın zararları nelerdir? Alerjik reaksiyonları olan kişilerin cilt alerjilerine, döküntü ve yanma hissine eğilimleri yüksektir. Yanı sıra dermatit rahatsızlıkların oluşması noktasında etki sunabilmektedir. Safra kesesi kanallarının da normal işleyişini stabilize ederek farklı sindirim salınımlarını uyarma noktasında etki sunmaktadır. Özellikle mide problemi olan ve hassas midesi olan kişiler için sıkıntılı bir durumun ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Zerdeçal oldukça yararlı olmasının yanı sıra asidik olduğundan dolayı mide de ekşime, hazımsızlık gibi sorunları tetikleyebilmektedir. Kanama riskini arttırabilecek olan zerdeçal kan rahatsızlıklarını arttırıcı etki sunmaktadır.

Bilinen en yararlı bitkiler arasında bulunan zerdeçal zararı var mı noktasında merak uyandırmaktadır. Karaciğer fonksiyonlarını bozabilecek etkiye sahiptir. Karaciğere bağlı rahatsızlığı olan kişilerin zerdeçal tüketimine çok dikkat etmeleri ve doktor önermediği sürece tüketmemeleri gerekmektedir. Zerdeçalın bazı ilaçlarla birlikte kullanılması vücut için çokta iyi sonuçlar ortaya çıkarmaz. Yanı sıra özellikle hamile bayanların kasılmalarını tetikleyerek rahim içi basıncın artmasına neden olmaktadır. Böbrek taşı sorunu yaşayan kişilerin zerdeçal takviyesi almaları sağlık problemlerinin artmasına neden olmaktadır. Bu hususlara oldukça dikkat edilmesi gerekmektedir. Kan hastalığı olan kişilerin ve hamile kadınların zerdeçal tüketmeleri önerilmemektedir. Belirtildiği gibi içerisinde bulunan bazı maddeler vücuda farklı ve olumsuz etkiler sunmaktadır. Yan etkilerinin ne olduğu çok iyi şekilde araştırılarak eğer kişi sağlığına zararlı olmayacaksa tüketilmesi tavsiye edilmektedir.

 

 

0 0 votes
Puan verin
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments