zerdeçal nasıl kullanılır

Zerdeçal Nasıl Kullanılır?

Diyet Haber Sağlık

Vücut ve cilt sağlığına son derece fayda sunan zerdeçal nerelerde kullanılır bu konuya da yakından bakmak gerektiğinde farklı kullanım şekilleri olduğu görülmektedir. Zerdeçal nasıl tüketilir? Zerdeçal hangi yemeklerle kullanılır? Merak edilen diğer konular arasında yer almaktadır. Zerdeçalın nerelerde kullanıldığına bakmak gerekirse özellikle yemeklere konulduğu bilinmektedir. Yoğun tadı olan baharat ölçülü kullanıldığında ağızda aromatik bir tat bırakmaktadır.

Sağlık için aşırı faydalı olan bu bitki sulu yemeklerde, çorbalarda, makarna, süt ve yoğurt içerisine dahil edilerek keyifle tüketilebilmektedir. Taze zerdeçal nasıl kullanılır? Tüketimine bakıldığında ise; kabuğu soyulduktan sonra dilimlenebilmekte ya da rendelenebilmektedir. Zerdeçal kullanımı yaygın olan mutfaklarda hamur işleri, etin marinesi, sebze çorbalarının hazırlanması, aromalı süt hazırlanması, Hint usulü köri sosu yapımı ve salataların hazırlık aşamalarında tercih edilmektedir.

Farklı bir kullanım şekli olan zerdeçallı sütile de mevcut olan uyku düzensizliği, soğuk algınlığı, sindirim sorunları, baş, boğaz ağrıları ve depresif durumların ortadan kalkması mümkün olmaktadır. Zerdeçallı sütün faydaları saymakla bitmez. Öyle ki; her koşulda vücudun dinç ve sağlıklı olmasına imkan tanımaktadır.

Zerdeçal yemeklerde nasıl kullanılır? Hususunu yakından incelemek gerekirse şu şekilde bilgiler verilmesi mümkündür:

 • Özellikle taze zerdeçal yemeklere ve çaylara katılabilir.
 • Hamur işlerine renk katmak için kullanılabilir.
 • Etin marine edilmesi için kullanımı mümkündür.
 • Çorba içerisine dahil edilmektedir.
 • Leziz bir aromalı süt hazırlanması mümkündür.
 • Hint usulü köri sosu yapılabilmektedir.
 • Salata içerisine dilimlenebilmektedir.

Farklı şekillerde tüketilebilen zerdeçal kullananlar faydaları konusunda pek çok paylaşımda bulunmaktadır. İlgili forum ve platformlarda zerdeçal kullananların yorumları incelendiğinde olumlu etkilerine yakından tanık olmak mümkün hale gelmektedir. Zerdeçal bütün tüketim şekilleri ile vücuda yüksek fayda sunan bitkiler arasındadır. Zerdeçal yemeklerin içerisine baharat olarak rahatlıkla koyulabilmektedir. İçerisinde; C, B6 vitaminleri, demir, lif, potasyum, manganez, fosfor, magnezyum bulunmaktadır. Antioksidan özellikli bitki yemeklerde kullanılır ve bu bitki ile sağlık kürleri hazırlanması oldukça kolaydır. Zerdeçalın kullanım şekli faydasını da doğrudan etkilemektedir.

Faydaları yoğun olan bitki kullanımıyla; antioksidan etki sunar, gaz ve idrar söktürücü özelliğe sahiptir. Bağışıklık sistemini güçlendiren ürün boğazın rahatlamasını sağlamanın ötesinde öksürüğe de iyi gelmesi ile bilinmektedir. Zerdeçal lifli yapısı ile metabolizmayı hızlandırır ve kilo almanın önüne geçer. Hazmı kolaylaştırıcı etki sunan zerdeçal mide şişkinliğini azaltma noktasında oldukça etkilidir. Zerdeçal ekstraktı içerisindeki curcumin ile beyin gelişimine maksimum fayda sunmaktadır. İyileşme sürecinin hızlanması ve sinir hücrelerinin daha sağlıklı olmasına yardımcı olmaktadır.

Zerdeçal farklı birçok şekilde tüketilebilir. Taze zerdeçal dilimlenerek, toz olan baharat şeklinde ya da hap kapsülü formunda tüketimlerinin gerçekleşmesi mümkün olmaktadır. Zerdeçal nasıl tüketilmeli noktasında tek bir yöntemden bahsetmek doğru olmaz. Ancak tüketim şekillerine göre zerdeçalı nasıl tüketmeliyiz? Buna daha yakından bakmamız mümkündür. Zerdeçal bitkisi pek çok faydası ile tüketiciler için farklı formlarda sunulmaktadır. Vücut ve cilt sağlığına olan yararı açısından incelendiğinde ne kadar etkili olduğu anlaşılmaktadır. Zerdeçal hapıbitki içerisinde yer alan vitamin ve minerallerin tamamını içerisinde barındırmaktadır. Zerdeçal bal ile de sıklıkla tercih edilen bir bitkidir. Aromatik tadını biraz daha farklı biçimde ortaya çıkardığı için süt ile karıştırıldığında faydası da artmaktadır.

Özellikle öksürük, grip, boğaz ağrısı gibi sorunların giderilmesi noktasında etki sunmaktadır. Eşsiz baharat yemeklerle birlikte kullanıldığında da sağlığa faydası bulunmaktadır. Zerdeçal nasıl içilir? Konusuna daha yakından bakmak gerekirse taze bitkinin kaynatılarak soğumasından sonra tüketilebileceğini belirtmek mümkündür. Oldukça faydalı olan suyu; kanseri önleyici etkiye sahiptir. Mide asidini dengeler, vücuttaki toksinlerin atılmasına yardımcı olur, kolesterolü dengeler ve kandaki şeker seviyesinin oranını ayarlar. Taze zerdeçal nasıl tüketilir ve ne tür faydaları vardır? Merak edilen başlıca konular arasında yer alan hususa yakından bakıldığında bitkinin özellikle salata ve çorbalarda sıklıkla dilim ya da rende şeklinde kullanımı yaygın şekilde gerçekleşmektedir. Farklı kullanım yöntemlerinin her biri aynı oranda işe yaramaktadır. Gerek taze gerekse toz hatta kapsül zerdeçalı bile vücuda ciddi fayda sunmaktadır. Zerdeçal ekstresi belirtilen tüm çeşitlerde yer almaktadır.

Zerdeçalın faydaları olduğu kadar birtakım zararları olduğu da düşünülmektedir. Bu noktada zerdeçalı kimler kullanamaz? Esasen kullanılabilir olan bu bitki doktor önerisi ve uygun dozda olması koşulu ile rahatlıkla kullanılabilmektedir. Dikkat edilmesi gereken birtakım hususlar bulunmaktadır. Bunlar;

 • Diyabet rahatsızlığı olanlar,
 • Gebelik şüphesi olanlar ya da gebe olanlar,
 • Safra kesesinde problem yaşayanlar,
 • Kan pıhtılaştırma özelliği olduğundan kan hastalıkları yaşayanlar mutlak suretle doktora danışarak uygun görülmesi halinde tüketmelidirler.

Zerdeçal nasıl kullanılmalı ve tüketimi nasıl olmalı? Bu tür konulara daha yakından bakmak gerekirse kullanımı oldukça farklı biçimlerde gerçekleşebilmektedir. Daha öncede bahsedildiği gibi zerdeçal özellikle birçok yemek içerisine çok yakışan bir baharat olma özelliği ile sıklıkla tercih edilmektedir. Toz şeklinde kullanıldığında yemeklere renk vermesinin dışında içerisinde bulunan vitamin ve mineral zenginliği ile de oldukça fayda sağlamaktadır. Çorbalar, salatalar, makarna ya da hamur işleri gibi farklı çeşitte yemeklerde rahatlıkla kullanılabilmektedir. Zerdeçal nasıl yenir ya da zerdeçal nasıl içilir? İki farklı noktada tüketim biçimini göstermektedir.

İsteyen kişiler taze zerdeçalın kabuklarını soyarak dilimleyerek ya da rendeleyerek tüketebilecekleri gibi bitkinin kaynaması sonrasında suyunu da içebilmektedir. Kullanım biçimlerine bakıldığında tercih edilişleri bakımından kişilere yönelik farklılıklar görülmektedir. Yemeklere koyulabileceği gibi sıvılarla da karıştırılması söz konusu olmaktadır. Toz zerdeçal nasıl kullanılır? Aslında en sık kullanılan çeşidi budur. Baharat biçimindeki toz formu yemeklere veya içeceklere karıştırılarak kullanılmaktadır. Bu haliyle birçok kişinin mutfağında rahatlıkla tüketilebilmektedir.

Zerdeçal bitkisi kullanımı bakımından cilt ve vücut sağlığına fayda sunmaktadır. Zerdeçal neye yarar nasıl kullanılır? Bu konuda pek çok paylaşımın yapılmış olduğu bilinmektedir. Faydaları saymakla bitmeyen bitki; vücudun neredeyse bütün çalışma prensibini düzenleyerek gücünün artmasına imkan tanımaktadır.

Sindirim sistemini düzenleyici etkisi sayesinde midede gaz sorunu çözülerek asidin dengelenmesine yardımcı olur. Yanı sıra hücrelerin yenilenmesi, metabolizmanın daha hızlı çalışmasını sağlamaktadır. Kilo kontrolünü sağlayan bitki içeriği ile cildi de yeniler. Ciltte bulunan siyah nokta, sivilce ve lekelere karşı önlem alarak iyileşme sunmaktadır.

Dolaşım problemlerine de etkili çözümler sunan zerdeçal etkili bir koruyucu etken maddesi olarak da bilinmektedir. Toz, taze bitki, hap şeklinde kullanılabilen zerdeçal tozu nasıl kullanılır? Sıklıkla tercih edilen formu toz şeklinde olanıdır. Genellikle baharat olarak gram ya da kilo ile satışa sunulan ürün yemeklerin içerisine uygun ölçülerde kullanılmaktadır.

Zerdeçal farklı baharatlarla da yemeklerde kullanılmaktadır. Bu bitki Hint kökenli olup özellikle Asya, Arap ve Hint mutfağında yaygın olarak tüketilmektedir. Zerdeçal karabiber, pul biber, zencefil, safran gibi farklı türde baharatlarla birlikte uygun ölçülerde karıştırılarak kullanılabilen eşsiz bir bitkidir. Bu yoğun tadı seven herkes yiyeceklerine katabilir. Hatta özel durumda olan kişiler bile uygun ölçülerde tüketebilmektedir. Örneğin; emziren anneler zerdeçal kullanabilir mi? sorusu sıklıkla karşılaşılan konular arasında yer almaktadır. Bakıldığında anne sütünü arttıran pek çok yiyecek ve içecek olduğu görülmektedir. Zerdeçalda bunlardan bir tanesidir. Güçlü etki sunan zerdeçal içerisindeki anti-inflamatuar ve antioksidan ile süt üretiminin artmasına destek olarak gereken faydayı sağlamaktadır. Ayrıca emzirme döneminde meme ucunda oluşabilecek iltihaplanmalara karşı da günce çarım çay kaşığı kullanımı sayesinde iltihabın önüne geçilmesi mümkün olmaktadır.

0 0 votes
Puan verin
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments