zencefil çayı faydaları

Zencefil Çayı Faydaları

Diyet Haber Sağlık

Asya kökenli bir bitki olan zencefil, özellikle kış mevsiminde oldukça şık bir şekilde tüketilmektedir. Hem taze hem de kurutulmuş olarak tüketilebilen zencefil çayının faydaları nedeniyle uzmanlar tarafından da önerilmektedir. Saymakla bitmeyen zencefil çayı faydaları, birçok hastalığın tedavisinde kullanılıyor ve çabuk iyileşmek için yardımcı oluyor. B3, B6, C vitaminleri, demir, kalsiyum, fosfor, sodyum, potasyum ve magnezyum gibi vitaminleri içerisinde yer veren zencefil, özellikle kış mevsiminde oluşan hastalıklara kesin çözümler sunuyor. Faydalarına göz attığımızda;

 • İştah açma konusunda yarar sağladığını
 • Yatıştırıcı etkisi olduğunu
 • Zihinsel yorgunluğa karşı tedavi edici bir özelliğe sahip olduğunu
 • Soğuk algınlığı, nezle ve gribe karşı etkilerini
 • Öksürük kesici olduğunu
 • Antioksidan özelliğe sahip olduğunu
 • Mide bulantısına karşı oldukça etkili olduğunu
 • Kalp ritmini düzene soktuğunu görebiliriz.

Zencefil Çayı Tarifleri

Pek çok zencefil çayı tarifi bulunur. Öncelikle taze zencefil çayı nasıl yapılır? Bir göz atalım. Ortalama 1 santimlik bir zencefilin kabuğunu temizleyin ve kaynayan suyun içerisine atın. 15 ya da 20 dakika sürede kısık ateşte tuttuktan sonra taze zencefil çayı hazır olacaktır. Fakat çok daha sağlıklı olmasından yana iseniz, içerisine bal ve limon ekleyebilirsiniz.

Şifa Küpü Zencefil Bal Limon Çayı Tarifi

Zencefil, bal ve limonun her birinin iyileştirici, koruyucu ve güçlendirici etkisi vardır. Ballı ve limonlu zencefil çayı nasıl hazırlanır? Önceden ısıtmış olduğunuz kaynar suyun içerisine 1 yemek kaşığı zencefil, 1 yemek kaşığı bal ve bir yemek kaşığı limon suyunu karıştırıp içebileceğiniz sıcaklığa geldiğinde tüketebilirsiniz.

Zencefil Limon Karışımı Ballı Şurup

Yaz mevsiminin sıcak günleri için de soğuk, ferahlatıcı, sağlıklı, düşük kalorili ve enerji verici bir içecektir. Ayrıca bal limon zencefil çayı ile zayıflama sağlayabilirsiniz. Kış mevsiminin gribal enfeksiyonlara yakalanma riskinin arttığı soğuk havalarda ve kapalı, havasız ortamlarda mikroplardan korunmanıza yardım edecektir. Sıcak suyla karıştırarak hazırladığınızda şifalı bir çay olduğunu unutmayınız. Zencefil bal limon çayı cam bir kavanozda karıştırarak buzdolabında bir iki aylık bir süre boyunca saklayabilir, ihtiyaç duyduğunuzda sulandırarak tüketebilirsiniz.

Zencefil, bal ve limonun mucizevi karışımı sayesinde;

 • Vücudunuzun bağışıklık sistemi güçlenir
 • Kan dolaşımınız hızlandığı için kalp ve damar sağlığınız düzene girer
 • Anti bakteriyel etkisiyle solunum ve sindirim sisteminizi temizleyerek zinde ve enerjik olmanızı sağlar.
 • Taze zencefil çayı faydaları arasında gribal enfeksiyonlardan korunmanıza ve hastalık durumunda daha hızlı iyileşmenize yardımcı olur.
 • Kendinizi sağlıklı, huzurlu ve güçlü hissetmenizi sağlar.

Zencefil Limon Çayının Faydaları

Zencefil, bal ve limon karışımına ek olarak zencefil limon çayı faydaları da yine saymakla bitmez. Peki nedir bu mucize denen faydalar?

 • Kan akışını hızlandırarak vücut sıcaklığını yükseltirken aynı zamanda normal kan dolaşımını korur.
 • Limonlu zencefil çayı mideye ve mide bulantısına faydalıdır. Ayrıca besinlerin vücuttaki emilimini arttırır. Hazmı kolaylaştırarak mide rahatsızlıklarından tamamen korur.
 • Limonlu zencefil çayı neye yarar sağlar? Yarar sağladığı en önemli şey bağışıklık sistemidir. Bağışıklığı güçlendirerek soğuk algınlığı, öksürük, solunum yolu enfeksiyonları gibi hastalıklara karşı vücudu korur.
 • Limonlu zencefil çayı neye iyi gelir? Kemoterapi sürecinde oluşan mide bulantılarının azaltmana iyi gelir. Ayrıca kolon kanserinin ve yumurtalık kanserinin tedavisine yardımcı olur.
 • Tüm bunların yanı sıra alzheimer hastalığına karşı koruyucu etki taşır. Beyin hücrelerini korumasında özellikle zencefil çayının etkileri çok yüksektir.
 • Yine cilt sağlığına da iyi geldiği bilinmektedir. Kür haline getirilen zencefil maskesi ve zencefil yağı yaşlanmaya karşı mücadele eder ve engeller.
 • Zencefil limon çayı zayıflatır mı? Evet, doğru kullanımında zayıflatma etkisi olduğu da görülmüştür.

Zayıflatan Zencefil Çayı Tarifi ve Yapımı

Zayıflatma etkisine sahip olan zencefil limon çayı nasıl yapılır? Öncelikle bir fincan sıcak su kaynatıyorsunuz. Daha sonra içerisine toz halindeki zencefilden bir yemek kaşığı daha sonra limon suyunu yine bir yemek kaşığı olarak karıştırıyorsunuz. Bu karışımı yemeklerden önce içmeniz tavsiye edilir. Fakat günde yalnızca 2 ya da en fazla 3 bardak içmelisiniz. Hamile kadınlar ise doktor kontrolünde kullanmalıdır. Onlar için genellikle günde 1 bardak olarak tavsiye edilir. Ayrıca bu tarif toz zencefil çayı nasıl yapılır? sorusunun da cevabıdır.

Zencefilli Ihlamur Çayı

Zencefil yine ıhlamurla beraber de çay olarak tüketilebilir. Zencefil ıhlamur çayı nasıl yapılır? Öncelikle demlik ya da cezvenin içerisine taze ıhlamur yapraklarını koyun. Daha sonra üzerine limon dilimleri ekleyin. İçerisine sıcak suyu dökün ve kaynatmaya başladığınızda kuru zencefili içerisine karıştırın. 5 dakika kadar demledikten sonra yine 5 dakika kadar da dinlenmeye bırakıp tüketebilirsiniz.

Zencefilli Yeşil Çay

Hem zencefil hem de yeşil çay sağlık açısından tavsiye edilir. Doğal olarak ikisinin karışımı da oldukça faydalıdır. Yeşil çay ve zencefil çayı nasıl demlenir? Toz haline getirilmiş ya da rendelenmiş taze zencefilin içerisine bir çay kaşığı kadar tarçın ekleyin. Bir litre suyun içerisinde 5 dakika kadar kaynattıktan sonra üzerine bir tatlı kaşığı kadar yeşil çay yapraklarını ekleyin. Daha sonra bu karışımı 5 dakika kadar dinlendirin. Süzdükten sonra anında tüketebileceğiniz gibi, buzdolabında da saklayarak soğuk bir şekilde tüketebilirsiniz. Zencefilli yeşil çay zayıflatma etkisi olduğu gibi aynı zamanda detoks etkisi de yaratacaktır.

0 0 votes
Puan verin
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments