zencefil bal

Zencefil Bal

Diyet Haber Sağlık

Balın lezzeti, sağladığı faydalar ve besleyici bir gıda türü olduğu binlerce yıldır bilinir. Sağlıklı yaşam konusunda balın faydaları saymakla bitmez. Bal, tek başına bile bu kadar faydalıyken diğer bir faydalı bitki olan ballı zencefil mükemmel bir sağlık deposu demektir. Zencefil bal karışımı vitamin ve mineraller içerdiğinden dolayı en başta bağışıklık sistemini güçlendirir.

Zencefil ve bal bileşimi; dünyanın birçok ülkesinde çok eskilerden beri bilinip kullanılmasına rağmen, ülkemizde henüz son yıllarda yaygınlaşmaya başlamıştır.Zencefil bal karışımı neye iyi gelir? dediğimizde ise, pek çok faydası olduğuna şahit olacaksınız.Zaman içerisinde yeni kullanım alanları keşfedilerek kullanımının yaygınlaşmış, bu sayede birçok araştırmaya konu olmuş; tıbbi tedaviye yardımcı unsurları ortaya çıkarılmıştır.Zencefil bal limon sıcak sugibi diğer sağlıklı besinlerle birleştirilerek faydasını ve lezzetini arttırabilirsiniz.

Ballı Zencefilin Faydaları Nelerdir?

Her derde deva olan ballı zencefilin faydaları nelerdir? Nelere iyi gelir? önce bir sıralayalım;

 • Boğaz ağrısı ve inatçı öksürük için çok etkili bir ilaçtır.
 • Grip, nezle, soğuk algınlığı gibi rahatsızlıklardan vücudunuzu korur ve bağışıklığınızın güçlenmesine de yardımcı olur.
 • Bal ve zencefil vücudumuza enerji verir.
 • Sindirim sistemini dengeleyerek,sindirim sürecini hızlandırır.
 • Mide bulantısına karşı oldukça faydalıdır.
 • Anne sütünü arttırmaktadır.
 • Toz zencefil bal karışımı adet sancılarında rahatlatıcıdır.
 • Ses kısıklığına ve boğaz ağrılarına iyi gelir.
 • Sakinleştirici bir etkiye sahiptir ve sinir hücrelerinin yenilenmesine yardımcı olur. Daha iyi ve huzurlu bir uyku uyumanızı sağlar.
 • Metabolizmayı hızlandırıcı, kan şekerini dengeleyici etkiye sahiptir bu yüzden zayıflamaya yardımcıdır.
 • Kalp damar sağlığını korumada yardım eder vekandaki yağ düzeyini düşürür.
 • Bal zencefil karışımı cinsellik üzerinde de çok faydalıdır. Çünkü kan dolaşımını hızlandırıcı bir etkiye sahiptir.
 • Aynı zamanda zencefil bal karışımı balgam söktürücüdür. Bu faydası sayesinde solunum sisteminizi zararlı mikroorganizmalardan temizler.

Zencefil Bal Limon Karışımı

Bu karışım hakkında özellikle kadınların en çok merak ettiği sorulardan biri de zencefil bal limon karışımı zayıflatır mı? sorusudur. Zencefil bal limon karışımı uygun şartlarda kullanıldığında zayıflatma etkisine sahiptir. Fakat aynı zamanda doktorunuzun vermiş olduğu diyetinizi ve yürüyüşlerinizi aksatmamanız da gerekmektedir.Zencefil bal limon karışımı yaparak günde 2 ya da 3 defa yemeklerden önce tüketebilirsiniz.

Ayrıca zencefil bal limon öksürük, tıkanıklık, mide bulantısı gibi özellikle soğuk algınlığı hastalıklarının tedavisinde ve önlenmesinde kullanılmaktadır. Peki o halde öksürük için zencefil bal karışımı nasıl yapılır?

Bir tatlı kaşığı toz zencefil bal ile sıcak suyun içerisinde karıştırın. Daha sonra bu karışımı bekletmeden hemen tüketebilirsiniz. Bu, öksürük ve soğuk algınlığı için oldukça etkili ve pratik bir yöntemdir. Bir diğer kullanım şekli ise dilimlenmiş taze zencefil bal ve limon dilimlerinin bir kavanoz içerisinde karıştırılarak uygun ortamda bekletin. Elde edilen karışım şuruba benzeyecektir. Beklettikten sonra bu karışımdan bir yemek kaşığı kadar ılımış suyla karıştırarak kaynatıp içebilirsiniz. Zencefil bal limon, boğaz ağrılarınıza ve öksürüğünüze çok faydası olacaktır.

Zencefil Bal Limon Karışımı Faydaları

Zencefil, bal ve limon, solunum rahatsızlıkları ile ilgili olarak çok etkili bir yöntemdir. Bal ve zencefil karışımına ek olarak faydalarına göz attığımızda;

 • Bu karışımın muhteşem bir balgam söktürücü olduğuna şahit olacaksınız.İnatçı öksürüğün ve ses kısıklığının atlatılmasını kolaylaştırmaktadır.
 • Zencefil bal limon karışımıbağışıklığı güçlendirme ve vücudu korumada yardımcı olduğu için soğuk algınlığına karşı da koruyucu bir karışımdır. Gribal rahatsızlıklarda rahatlatıcı ve iyileşme sürecinde etkili bir rol oynar.
 • Zencefil limon bal astım, faranjit gibi rahatsızlıklarda ve boğaz kuruluğunun giderilmesinde etkilidir.Solunumun düzenlenmesini sağlar. Zencefil, bal, limon yanına karabiber de ekleyerek etkisini daha da artırmak mümkündür.
 • Zencefil bal limon kürü vücudunuzdaki zararlı mikroorganizmaları hedef alır, antiseptik bir etki yaratarak iyileşme sürecini hızlandırır.
0 0 votes
Puan verin
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments