toz zencefil

Toz Zencefil

Diyet Haber Sağlık

İnce ve uzun yapraklara sahip olan zencefil, kırmızı çiçekler açan çok yıllık uzun ömürlü bir bitkidir. Genellikle baharat yapımında ve ilaç sektöründe kullanılır. İçerisinde yer alan vitamin ve mineraller nedeniyle besin değeri yüksektir. Hem sağlık hem de şifa dağıtan bir bitkidir. Genellikle pek çok derde deva olan zencefil tozu kullanımı tercih edilir. C vitamini ve B6 vitamini içeren zencefilin içerisinde sodyum, potasyum, kalsiyum, demir ve magnezyum minerallerini de yer almaktadır. Taze olarak ya da kurutulduktan sonra toz haline getirilerek kullanılabilir. Peki bu denli yararlı olan toz zencefilin faydaları nelerdir?

Toz Zencefilin Faydaları Nelerdir?

Zencefil tozu faydaları saymakla bitmez. En başta kış hastalıklarına iyi geldiği bilinmektedir. Bunun yanı sıra;

  • Mide bulantılarını bastırır
  • İçerisinde bulunan C vitamini sayesinde limon ile kullanıldığında bağışıklık sistemini güçlendirir.
  • Zeka seviyesini arttırma konusunda da ayrıca fayda sağlar.
  • Kanser hastalıklarının tedavisinde büyük rol oynar.
  • Zencefil tozu neye iyi gelir? Dersek ağrı kesici ve iltihap önleyici bir yapıya sahip olduğundan dolayı en başta ruh sağlığınıza iyi gelir. Ayrıca adet ağrıları için de birebirdir.
  • Bağırsakları hareketlendirerek düzenli tuvalet çıkışını sağlar.
  • Saçların her zamankinden daha sağlıklı olmasını sağlar.
  • Yine toz zencefil öksürük, burun tıkanıklığı ve ateşlenme gibi soğuk algınlığı hastalıklarına da iyi gelir.

Toz Zencefil Nasıl Kullanılır?

Toz zencefil, hastalık tedavisinde kullanılmasının yanı sıra ve zencefil tozunun faydaları nelerdir sıraladıktan sonra, şimdi gelelim kullanım şekillerine; toz zencefil mutfaklarda da kullanılan bir baharattır. Çeşitli soslarda, çorbalarda, salatalarda ve yemeklerde kullanılabilir hatta tadından dolayı ayrı bir lezzet katar.

Ayrıca toz zencefil nasıl kullanılır? sorusunun bir diğer yanıtı da bitki çaylarının yapımında zencefil tozundan faydalanılır. Tarçın, rezene, kakule ve karanfil çaylarının içine katılabilir ve hoş bir aroma verir. Bunun yanı sıra toz zencefilin çay ya da farklı formlarla kullanımı ve içimi, emziren annelerin sütünü artırmada çok etkili olur.

Pek çok fayda sağlayan zencefil tozu neye iyi gelir? dediğimizde ise, şeker kamışı suyu ile karıştırılarak kullanıldığında, mide tahrişini iyileştirmeye yardımcı olur diyebiliriz. Bu karışımın sabah erken saatlerde tüketilmesi gerekmektedir.

Özellikle kadınların en çok merak ettiği konulardan biri ise toz zencefil ile zayıflama yollarıdır. Toz zencefil tek başına zayıflamanıza yardımcı olmaz. Fakat diyet ve spor yaparken kullanmanızda yarar sağlayacaktır. Toz zencefil bal limon karışımı yaparak her gün yemeklerden önce içebilirsiniz. Böylece bir iki ay içerisinde farkı göreceksiniz. Tabi diyetinizi ve sporunuzu aksatmamanızda önemlidir.

Yine zencefil tozu nasıl kullanılır dediğimizde; toz zencefilden yapılan macun artrit ve şişmiş eklemlerin tedavisinde kullanılır. Akne tedavisinde ise oldukça etkili bir çözümdür. Zencefil tozu, gözenekleri açma ve akneyi oluşturan bakterileri öldürme konusunda fayda sağlar. Bu amaçla kullanmak için süt tozu ve zencefil tozu karıştırılarak bir maske yapılır, maske sivilcelerin olduğu yerde 15 dakika bekletilir. Böylece sivilcelerinizden kurtulabilirsiniz.

0 0 votes
Puan verin
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments