taze zencefil

Taze Zencefil

Diyet Haber Sağlık

Toprak altında yetişen bir bitki olan zencefil, 2000 yıla aşkın şifa dağıtmaktadır. Düşük yağ oranı ve yüksek su oranına sayesinde zencefil, kış hastalıklarından korumak ve bağışıklığı güçlendirici özelliğe sahiptir. Taze zencefil dendiğinde sadece kış mevsiminde akla gelse de hastalıkta ve sağlıkta mutfak kültüründe her zaman kendine yer bulabilmektedir. Özellikle öksürüğe kesin çözüm taze zencefil olarak bilinir ve bu bilgi doğrudur.

Zencefil, kendine has belirgin aroması ve kolay işlenebilmesi sayesinde yemeklerde ve içeceklerde kullanılabilir. Asya toprakları taze zencefilin yetişebilmesi için en uygun iklime sahiptir. Taze zencefilin anavatanın Çin olduğu bilinmektedir. Ayrıca Hindistan, Japonya, Endonezya, Vietnam gibi tropik iklimesahip olan ülkelerde de yetiştirilebilen taze zencefil, ülkemizde kendine uygun bir iklim yapısı bulamamıştır. Zencefilin ne denli önemli olduğunu taze zencefil faydaları başlığı altında çok daha iyi anlayabiliriz.

Taze Zencefil Faydaları

Zencefil içerisinde B ve C vitamini, su, protein, yağ, nişasta, kalsiyum, fosfor, demir barındırmaktadır.Taze zencefilin faydalarıgenellikle kış hastalıkları üzerine yoğunlaşmıştır. Öksürükte, kış hastalıklarında vücuttaki kırgınlığı almada oldukça etkilidir. Bunun yanı sıra;

 • Mide bulantılarına iyi gelir
 • Kas ağrılarını azaltır ve iltihap söktürücü etkisi vardır
 • Regl döneminde de ağrılara engel olur
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir
 • Kolesterolü düşürür
 • Kanser hastalıkları ile mücadele de tedavi edici özelliğinden yararlanılır
 • Alzheimer hastalığını yavaşlatır
 • Saçların daha güçlü, gür ve sağlıklı olmasını sağlar
 • Afrodizyak etkisine sahiptir
 • Selülit oluşumunu engeller
 • Kan dolaşımını sağlar
 • Antibakteriyel özelliğe sahip olduğundan mikropları öldürür
 • Kan şekerini ve insülin seviyesini dengeler
 • Vücutta yenileme süreçlerini hızlandırır ve yaşlanmayı engeller

Zencefil Nasıl Kullanılır?

Bu kadar çok faydası olan zencefil nasıl kullanılır?Zencefilin pek çok şekilde bulunmaktadır. Toz haline getirilmiş olanı ise en çok kullanılan şeklidir. Fakat günde 2 gramı geçmemelidir.İsterseniz yemeklerinizin içerisinde isterseniz içeceklerin içerisine karıştırarak kullanabilirsiniz. Ayrıca cildinize fayda sağlaması için de krem niteliğinde de kullanılabilir.

Genellikle yaş zencefil yani çiğ kök zencefili ise rendeleyerek yemeklerimizin içine veya pek çok yemek tarifinde kullanabilirsiniz.Taze zencefilin kokusu tarçına benzer. Bu nedenle taze zencefili sütlü tatlılarda kullanılmaktadır. Yine tatlılarınızda şekerin tadını dengelemek için de zencefil ekleyebilirsiniz. Ayrıca tavuk, balık ve et yemeklerinde taze zencefili rendeleyerek tüketebilirsiniz.

Taze zencefilin içerisinde bol miktarda C vitamini bulunmaktadır. Bağışıklığı sistemini düzeltmesi ve özellikle içerdiği yoğun C vitamini sayesinde kışın oluşabilen hastalıkların tedavisinde ve mikropların vücuda girmesine engel olmak için kullanılmaktadır. Diğer meyve sularının içine katılmış olan taze zencefil suyu da bir başka kullanım şeklidir.

Taze Zencefil Nasıl Saklanır?

Doğru saklanırsa içeriğinde yer alan protein, vitamin, mineral ve lif sağlıklı dokusunu her zaman korur.Özellikle kullanan ya da kullanmak isteyen kişilerin en çok merak ettikleri sorulardan biri de taze zencefil nasıl saklanır? Taze zencefili hemen tüketmek en doğrusudur.Fakat muhafaza etmeniz gerekiyorsa bazı yöntemleri öğrenmekte yarar var. Aldığınız taze zencefilin kabukları henüz soyulmamış ise 20 gün kadar buzdolabında muhafaza edebilirsiniz. Eğer buzdolabında saklayacaksanız taze zencefili kâğıt peçeteye sarmanız gerekmektedir. Kabukları soyulmuş olarak aldıysanız da derin dondurucuda,buzdolabı poşetinde, 6 ay boyunca saklayabilirsiniz. Naylon poşete koymamanızı tavsiye ederiz.

Taze Zencefil Zayıflatır mı?

Zencefil bin bir derde devadır. En çok merak edilenlerden biri de taze zencefil zayıflatır mı? Sorusudur. Bu soruya net bir cevap vermek gerekirse “Evet” diyebiliriz. Fakat yalnızca zencefil tüketmekle olmaz. Genel olarak zencefil, diyet ve egzersizlerinizle zayıflamak için yardımcı olan bir bitkidir.

Zayıflayabilmek adına taze zencefil nasıl yenir? Aslına bakarsanız hem yenebilir hem de içilebilir. Bir tatlı kaşığı kadar rendelediğiniz zencefil içerisine bir tatlı kaşığı kadar bal ve yarım limon suyu ilave ederek, bir su bardağı kaynar suyun içerisinde karıştırın. Bu taze zencefil bal limon karışımını günde öğünlerinizden önce 2 ya da 3 defa tüketmeniz gerekmektedir. Böylece zayıflama yolunda emin adımlarla ve sağlıklı bir şekilde ilerlersiniz.

0 0 votes
Puan verin
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments