keten tohumu yoğurt

Keten Tohumu Yoğurt

Diyet Haber

Keten tohumu ile yoğurt birlikte kullanıldığında vücuda birçok olumlu etkisi bulunmaktadır. Öğüterek, yağı ile ya da doğal hali ile rahatlıkla kullanılabilen keten tohumu yoğurt ile karıştırıldığında hem daha sağlıklı hem de daha lezzetli bir besin olmaktadır. Faydası birçok kişi tarafından bilinen ve özellikle balıklarda bulunan omega 3 yağ asitlerinin keten tohumunda da bulunduğunun bilinmesi ile bu besine ilgi artmış ve çok sayıda kişi tarafından kullanılmaya başlamıştır.

Keten Tohumu Neler İçerir?

Keten Tohumu içerisinde doymamış yağ asitleri, doymuş yağ asitleri, yüksek miktarda lif, yüksek miktarda potasyum, magnezyum, çinko, bakır ve demir gibi birçok yararlı içeriği bulundurmaktadır. Keten tohumu bu yararlı içeriği ile birlikte yoğurdun da faydaları ile birleşince vücuda oldukça yararlı ve besleyici bir yiyecek olmaktadır. Ayrıca keten tohumu ve yoğurt ile yapılan karışım salatalara kullanılarak, ekmek ile ya da tek başına kolaylıkla tüketilebilmektedir.

Keten Tohumu Yoğurt Kürü Faydaları

Keten tohumunun yararları ile birleşince son derece besleyici bir yiyecek olan keten tohumu yoğurt kürü faydaları çok sayıdadır. Bunlardan en önemlileri ise;

 • İçerisinde yer alan SDG(kanser önleyici bir madde) ile meme, kolon, prostat kanserleri gibi birçok kanseri önleyici ve büyüme hızını yavaşlatıcı etkiye sahiptir. Ayrıca bağışıklık sistemini güçlendirmesi ile de oldukça faydalıdır.
 • İçerisinde bulunan enfeksiyon gideren maddeler sayesinde romatoid artrit, sedef, alerji ve diğer enfeksiyöz hastalıkları iyileştirir.
 • Yoğurdun keten tohumu ile tüketilmesi kalp hastalıklarına karşı, kolesterole ve düşük tansiyona karşı önleyici bir etkiye sahiptir.
 • Keten tohumu ve yoğurt birlikte kullanıldığında etkili bir vücut güçlendiricidir.
 • Doğal bir antioksidan kaynağıdır.
 • Yoğurdun keten tohumuyla birlikte tüketilmesi kabızlığa karşı etkilidir. Müshil ilaçlarının uzun süre kullanılması ile zarar gelebilecek bağırsaklara bu karışım hiç zarar vermeden doğal şekilde kabızlık sorununu çözmektedir.
 • Mide mukoza rahatsızlıkları ve ülseratif hastalıklar açısından etkilidir.
 • Ağız, boğaz ve diş eti rahatsızlıklarına karşı etkilidir.
 • Vücut direncini artırarak özellikle mevsim geçişlerinde yaşanan grip, soğuk algınlığı gibi hastalıklara karşı iyi gelmektedir.

Bu kadar çok faydası olan ve birçok rahatsızlığa karşı etkili olan keten tohumunun günlük olarak maksimum bir buçuk tatlı kaşığı tüketilmesine dikkat edilmelidir. Maksimum miktar aşıldığında yararları yerine zararları görülebilmektedir.

Keten Tohumu Yoğurt Kürü İle Zayıflama

keten tohumu yoğurt

Sabah kalkıldığında bir bardak ballı su içine bir çay kaşığı keten tohumu koyularak tok tutucu ve faydalı bir besin tüketilebilir. Öğle yemeğinde ise salataya keten tohumu eklenerek öğün zenginleştirilebilir. Ayrıca ara öğünlerde keten tohumu yoğurt karışımının tüketilmesi de tavsiye edilmektedir. Akşam yemeğinde ise sotelerle ya da herhangi bir yiyecekle tüketilen bir miktar keten tohumu oldukça faydalıdır. Bu tariflerden herhangi biri ya da birkaçı seçilerek, günde 1,5 kaşık geçilmeyecek şekilde keten tohumu tüketildiğinde zayıflama ve metabolizma hızlandırma açısından olumlu etkileri gözlemlenebilir.

Kronik Kabızlık İçin Keten Tohumu Ve Yoğurt Kürü

Zayıflama ve metabolizma hızlandırma açısından oldukça etkili olan keten tohumu yoğurt kürü için malzemeler:

 • 1 kâse tercihen az yağlı yoğurt
 • 1 tatlı kaşığı keten tohumu
 • İsteğe bağlı olarak 1 yemek kaşığı yaban mersini
 • İsteğe bağlı olarak tarifi tatlandırmak için tarçın

Tüm malzemeler karıştırılarak ara öğün olarak tüketilebilir. Karışım tüketildikten sonra ise 2 su bardağı su içilmesi tavsiye dilmektedir. Kronik kabızlık problemi olan kişiler için özellikle önerilen bu tarif günde bir kez düzenli olarak tüketildiğinde etkileri gözlemlenecektir. Kür uygulanırken arada birkaç ay ara verilerek sonra tekrar devam edilmesi ise vücudun alışmaması ve etkilerinin maksimum olarak gözlenebilmesi açısından için önemlidir.

Keten Tohumu Tüketilirken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Keten tohumu içerisinde yer alan Omega 3 yağları ısıtıldığında çabuk oksitlenerek besin değerini yitirebilir. Bu nedenle keten tohumunun soğuk şekilde ve ezilmeden tüketilmesi önerilmektedir. Öğütüldüğünde ise en geç 24 saat içerisinde tüketilmesi gerekmektedir. Yemeklere direkt olarak eklenerek, keten tohumu yoğurt gibi karışımlarla tüketilerek ya da salatalara eklenerek tüketilebilir. Sade olarak da tüketilebilen keten tohumu çiğnenmeden direkt su ile yutularak da tüketilebilmektedir.

Keten Tohumu Vücut Üzerindeki Etkileri

Keten tohumu içerisinde yer alan Omega 3 yağ asitleri vücuttaki yağların yakılmasına yardımcı olmaktadır. Keten tohumu ve yoğurt birlikte tüketildiğinde yağ yakıcı etkisi artarak özellikle diyet döneminde tavsiye edilen yiyeceklerdendir. Bölgesel yağlanmalarda da son derece etkili bir besin olan keten tohumu göbek ve basen bölgelerinin yağlarını yakmaya yardımcı olarak fit bir vücut hedefleyenlerin vazgeçilmez yiyeceklerindendir. Bununla birlikte kolesterol seviyesini de düzenleyen keten tohumu kötü kolesterol olan LDL’yi azaltarak kalp hastalıkları, obezite, diyabet ve metabolik sendrom gibi rahatsızlıkları önlemektedir. Menopoz dönemindeki kadınların düzenli olarak keten tohumu tüketmesinin ise LDL seviyesini düşürdüğü ve menopozun olumsuz etkilerini azalttığı saptanmıştır.

0 0 votes
Puan verin
Subscribe
Bildir
7 Yorum
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Emel
4 yıl önce
Puan verin :
     

Keten tohumunu yoğurtla kullanan yorum yazsın kızlar.

Gunes
3 yıl önce
Reply to  Emel

Ben süper bi etki kabizlik icin

Şeyda
3 yıl önce
Reply to  Gunes

Naısl kullanıyorsun bende kullanmak istiyorum yardımcı olur musun

Hacer
3 yıl önce
Reply to  Emel

uyumadan 45 dk önce 2 ymk kaşığı yoğut, bir çay kaşığı keten tohumu .. sabah kalkinca iki bardak su sonrasında kabızlık için cook iyi

06sado
3 ay önce
Reply to  Emel

Ben düzenli olarak bu kürü yiyorum çok memnun um

Zeliha
3 yıl önce

Hamilelikte tüketilebilir mi?

Neriman
1 yıl önce
Puan verin :
     

Aylardır gece yatmadan önce bir kase yoğurt ve boll keten tohumu tüketiyorum. İçine bazen çhia da katıyorum. Bazen sabah da yiyorum. Yıllardır kronik kabızlık çekiyorum ve faydalı olduğunu düşünüyorum. Başka önemli faydaları da var zaten. Seviyorum ben ikisini 😁