keten tohumu ne işe yarar

Keten Tohumu Ne İşe Yarar

Diyet Haber Sağlık

Keten tohumu küçük ve kahverengi tohumlar olup faydaları saymakla bitmemektedir. Besin değeri zengin olan bu tohumların sağlık açısından pek çok yararı bulunmaktadır. İçerisinde mineral, magnezyum ve manganez bulunmaktadır. Kolesterol içermediğinden diyette rahatlıkla tüketilebilir. Yemeklerle tüketmek mümkünken keten tohumunun yağı çıkararak elde edilmiş ve eczanelerden temin edilebilecek keten tohumu kullanılarak da bu içerikten faydalanılabilir. Keten tohumu neye yarar? Keten tohumu düzenli olarak tüketildiğinde antioksidan etkiye sahip olduğundan vücudu enfeksiyonlara ve hastalıklara karşı korumaktadır.

Fonksiyonlar gıdalar vücudun temel gereksinimlerini karşılamayı amaçlayan besinlerdir. Bu gıdalar arasında faydaları ile dikkat çeken bir gıda olan keten tohumu hastalıklardan korumaması ile de yoğun ilgi görmektedir. Keten tohumu işlem görmemiş ve doğal hali ile tüketilmelidir. Keten tohumu ne işe yarar denildiğinde bu gıdanın kalp sağlığını korumada ve kalp krizi riskini oldukça azalttığını söylemek mümkün olacaktır. Kalp hastalıklarının önüne geçen keten tohumu içerisinde omega 3 yağ asitleri içermektedir.

Keten Tohumu Faydaları

Merak edilen keten tohumu kabızlığa iyi gelirmi? sorusuna bu tohumun sindirim sistemi üzerinde de etkileri olduğu yanıtı verilebilir. Sindirimi hızlandırmada oldukça etkili olan keten tohumu kabızlık sorunu yaşayanların düzenli kullanımı için idealdir. Bir yemek kaşığı aç karnına olmak üzere gün içerisinde tüketilebilir. Sabahları suya katılarak tüketildiğinde bağırsaklara etki ederek kabızlığın önüne geçmektedir. Keten tohumu yağı erkeklik hormonlarına da etki etmektedir. Birçok alanda olumlu etkileri olan bu yağ prostat sorunlarına da iyi gelmektedir. Keten tohumunun faydaları arasında göğüs büyütme de bulunmaktadır. Cilde masaj ile düzenli olarak uygulandığında doğal yolla bu işlem gerçekleşmiş olmaktadır.

Faydaları ile ünlü keten tohumu basura iyi gelirmi? Basur problemi olan kişilerin bol su tüketmesi gerekir. Bu suyun içerisinde çeşitli tahıllar eklenerek tüketilirse basur problemi azaltılmış olur. Bu tahıllar arasında keten tohumu da bulunmakta. Bir bardak suya bir yemek kaşığı keten tohumu yağı eklenerek tüketildiğinde basur probleminin azaldığı gözlenmiştir.

Keten Tohumu Hangi Hastalıklara İyi Gelir

Keten tohumu çeşitli faydaları ile bilinen omega 3 ve omega 6 içeren bir gıdadır. Peki, keten tohumu nelere iyi gelir?

 • Kolesterolün dengelenmesinde rol oynar.
 • Bağırsakların hızlı çalışmasını sağlar.
 • İltihaplanmaların geçmesini hızlandırır.
 • Eklem ağrılarına ve şişliklerine iyi gelir.
 • Hazımsızlığı önler.
 • Gut hastalığının tedavisinde kullanılabilir.
 • Yaşlanmayı geciktirir.
 • Basur hastalarına iyi gelir.
 • Safra kesesi taşının oluşmasının önüne geçer.
 • Parkinson hastalığında kullanılır.
 • Adet döngüsüne etki eden keten tohumu kadınların regl dönemini rahat geçirmesini sağlar. Ağrıları azaltmada rol oynar.
 • Menopoz döneminde kullanıldığında sıcaklama ve terleme sorunlarının önüne geçer.

Keten Tohumu Nasıl Kullanılır

Keten tohumu meyve sularının ve süt ürünlerinin içerisine eklenerek tüketilebilir. Lezzetli bir karışım için farklı tatlarla birleştirilebilir. Keten tohumunun farklı kullanımlarına rastlanmaktadır. Bazen tohumları ile beraber tüketilirken bazı hastalar sadece suyunu tüketmekte olup bu ürün kapsül halinde de kullanılmaktadır. Kullanılacak yöntem hem tedaviye göre değişmekte hem de kişisel tercihlere göre şekillenmektedir.

keten tohumu ne işe yarar

Keten tohumunun yoğurt ile tüketimi en çok bilinen şeklidir. Keten tohumu ne ise yarar? Hastalıkların tedavisinde doktorun önerdiği ölçülerde kullanılabilen keten tohumu sağlıklı kişiler tarafından da tüketilebilir. Fakat dozunu iyi ayarlamak önemlidir. Aşır miktarda tüketildiğinde ishal sorunu ortaya çıkabilir. Deri üzerinde çeşitli noktalarda şişkinlik ve kızarıklık da oluşturabilir. Hamileler doktora danışmadan kullanmamalıdır. Hormonal sorunları olanlar yine doktorun önerdiği ölçülerde keten tohumu kullanmalıdır. Düzenli ilaç kullanan kişilerin de doktoruna danışmadan kullanması yan etkilere yol açabileceğinden kullanmamalıdır.

Keten Tohumu Nereden Alınır

Keten tohumu eczanelerden ya da bilindik firmalardan satın alınabilir. Bu yağların gelişigüzel kutularda satıldığı yerden tercih edilmemelidir. Son kullanma tarihinin kutu üzerinde yazmasına dikkat edilmelidir. Keten tohumunu işlenmiş hali ile almak yerine doğal hali tercih edilmelidir. Doğal keten tohumu olumlu etkileri daha fazla olmaktadır. Keten tohumu alırken büyük şişiler yerine saklama koşullarını da göz önünde bulundurarak küçük cam şişelerde almak önemlidir. Böylece muhafaza etmesi zor olan ürünün kullanım tarih geçmeden ve ürün zarar görmeden tüketmiş olunur.

Keten tohumu yağı cilde sürülebilir. Cildin kırışan bölgelerine ve göğüslere sürüldüğünde olumlu etkileri olmaktadır. İçerisinde bulunan omega yağının saçlara da faydası bulunmaktadır. Saçları yumuşatarak canlı bir görünüm katar. Yıpranmış saçlara sahip olanlar ya da saçlarım hızlı uzamıyor diyenler için tercih edilecek bir gıdadır. Saç dökülme problemlerinin yok olmasına yardımcı olmaktadır. Saç derisinin sağlığı üzerinde rol oynayan keten tohumu egzama gibi deri hastalıklarına da iyi gelmektedir. Düzenli bakım yapıldığında saçlı derinin iyileşmesini sağlar.

Keten tohumu yerine keten tohumu yağı da alternatif bir seçenek olarak karşımıza çıkmaktadır. Keten tohumu yüzeyinde bulunan katmanı vücudun sindirmesi zaman alacağından keten tohumu yağı kullanımı tercih edilerek gıdanın olumlu etkilerine daha erken kavuşulabilir. Keten tohumu yağı şifalı bitkiler arasında olup hastalara, sağlıklı insanlara, cilt problemleri yaşayanlara, sağlıksız saçlara sahip olanların devası olmaktadır.

Keten Tohumu Kansere İyi Gelir Mi?

Keten tohumu birçok hastalığa çare olduğu gibi çeşitli kanser türlerinde de faydalarından söz edilmektedir. Kansere yakalanan kişi sayısının artması ilaç arayışında bitkisel türlerden yararlanılmasını sağlamış ve çeşitli bitkilerin kanseri yenmede olumlu etkilerine rastlanmıştır. Keten tohumu kansere iyi gelir mi? Hangi kanser türlerinde keten tohumu kullanılabilir? Kansere karşı korunmada kullanılan keten tohumu yağı kanserli hücrelerin gelişmesini durdurmada etkilidir. Meme kanserinde, kolon kanserinde, prostat kanserinde ve cilt kanserlerinde vücudu korur ve kanserli hücrelerin tedavi edilmesini kolaylaştırır. Aynı zamanda keten tohumu kilolu kişilerin kullanması tavsiye edilmektedir. İştah kapatıcı etkisi olduğundan fazla yemek yemekten kurtarmaktadır. Böylece az yemek yiyerek zayıflama sağlanmaktadır. Diyetlerde de karşımıza çıkan bu yağ sağlıklı kilo verme açısından önem taşımaktadır. Kilo vermek isteyen kişiler sabah, öğlen ve akşam olmak üzere günde üç öğün yemekten yarım saat önce 1 tatlı kaşığı alabilir. Keten tohumu su ile de karıştırılabilir. Fakat direkt yağı tüketilirse üzerine bir iki bardak su içmekte yarar vardır.

Keten Tohumu Tarifleri

Keten tohumunun kullanımı her hastalıkta farklı şekilde olmaktadır.  Orta yaşlarda hem kadınlarda hem de erkeklerde sıkça görülen bir sağlık sorunu olan basuru tedavisinde keten yağı kullanılabilir. Keten tohumu tarifi ise; gece yatmadan bir bardak su içerisinde bir tatlı kaşığı keten tohumu eklenir dilerseniz içerisine farklı gıdalar katabilirsiniz. Bu suyu gece bekletmeli ve ertesi sabah uyandıktan sonra kahvaltıdan önce tohumları ile beraber tüketilmelidir. Kahvaltıdan yarım saat ila 15 dakika öncesinde tüketilirse daha faydalı olacaktır.

Keten tohumu yağı günde 3 tatlı kaşığı tüketilebilir. Hastalıklara karşı önlem almada yardımcı olan keten tohumu yağı su ile beraber tüketilmelidir. Yoğurt ile yapılan karışım da hem lezzetli hem de sağlıklı olacaktır. Keten tohumu içerisine bal eklenerek tatlı bir karışım elde edilebilir. Özellikle kilo vermek isteyen kişiler keten tohumu yağını su ile tüketerek yarattığı tokluk hissinden faydalanabilirler.

0 0 votes
Puan verin
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments