keten tohumu faydaları

Keten Tohumu Faydaları

Diyet Haber Sağlık

İnsan sağlığına faydası ile bilinen keten tohumu ülkemizde daha çok Karadeniz’de yetiştirilmektedir. Her toprak tipine uygun yapısı geniş bir alanda rahatlıkla yetiştirilmeyi sağlamaktadır. Keten bitkisi iki çeşitten oluşmaktadır. Lif keteni ve yağ keteni olarak iki gruba ayrılmaktadır. Lif keteni genellikle dokumacılıkta kullanılmaktadır. Lif keteninden yıl içinde dokumacılık sektörünün ihtiyacını karşılayacak miktarda lif elde edilmektedir. Yağ keteninin insan sağlığına birçok faydası bulunmaktadır. Bazı ilaçların yapımında da kullanılan yağ keteni üretiminden ülkemizde yıl içinde ortalama 15 ila 20 ton arası ürün elde edilmektedir. Yetiştirilen keten tohumu sağlık için işlenmiş ve ham olarak tüketilebilmektedir. Keten tohumundan faydalanmak için günde ortalama 3 tatlı kaşığı tüketmek gerekmektedir. Gün içinde fazla tüketimi sağlık açısından zararlı olabilmektedir. Keten tüketimi su ile, yoğurt ile veya farklı tatlandırıcılı gıdalar ile karıştırılarak tüketilebilmektedir. İnsan sağlığına keten tohumu faydaları bir hayli fazladır.

Keten Tohumu Tüketimi İle

Keten tohumu bitkisel tedavi yöntemlerinin başında gelen gıdalardan biridir. Her hastalığa karşı kimyasal ilaç kullanmak insan vücudunda bazı aksaklıklara yol açabilmektedir. Bu nedenle insanlar doğal tedavi yöntemlerini denemektedir. Keten tohumunun faydaları nedeniyle tüketime ağırlık verilmektedir. Bu bitki insan vücudunda birçok sisteme fayda sağlamaktadır. Bunlardan bazıları:

 • Sindirim sistemi açısından birçok faydası bulunmaktadır. İçerisinde bulunan lifler sindirilmesi zor olan gıdaların çabuk sindirilmesini sağlamaktadır.
 • Keten tohumu erkeklerde prostat kanseri riskini kadınlarda meme kanseri riski azaltması nedeniyle tercih edilmektedir.
 • Son zamanların en çok görülen hastalıklarından biri olan kalp hastalığına keten tohumu iyi gelmektedir.
 • Metabolizmayı güçlendirmesi insan sağlığına faydaları arasındadır.
 • Kadınların hormanal dengesini sağlamaktadır. Buna bağlı olarak menepoz sorunlarına iyi gelmektedir.
 • Kolesterolü dengelemesi ile dikkat çekmektedir.

Keten tohumu kadar keten tohumu yağı faydaları da bulunmaktadır.

Keten Tohumu Kullanımı

Keten tohumu günlük az miktarda gıda olarak tüketilebilmektedir. Bunun yanında keten tohumu yağı kullanılmaktadır. Eczanelerde satılan keten tohumu yağının faydaları sindirim sistemine, kalp damar sistemine ve cilde birçok faydası bulunmaktadır. Bu nedenle keten tohumu yağı talebi her geçen gün artmaktadır. Keten tohumu kapsülü kullanım türlerinden biri olarak sayılabilmektedir. Bu kapsüller sayesinde vücut için gerekli olan keten tohumu vitamini alınabilmektedir. Keten tohumu içinde bulunan Omega-9 ve Omega-3 yağ asitlerini bu kapsüller ile almak mümkündür. Keten tohumu faydaları nelerdir? Keten tohumu içinde protein ve diyet liflerinin yanında, vitamin B6, magnezyum, fosfor, lesitin, folat, çinko ve bakır bulunmaktadır. İçinde bulunan tüm vitaminler vücudun bağışıklık sistemini güçlendirmesi açısından oldukça önemlidir.

Keten Tohumu Yağının Faydaları

keten tohumu yağının faydaları

Keten tohumunun faydaları nelerdir? Sorusundan sonra insanların en çok merak ettiği konulardan biri keten tohumu yağının faydaları nelerdir? Keten tohumu yağı kullanımı oldukça yaygındır. İnsan sağlığına faydalarına baktığımızda; son dönemlerin en çok korkulan hastalıklardan biri olan meme kanseri, prostat kanseri ve kolon kanserine karşı kanıtlanmış bir koruma sağlamaktadır. Son dönemlerde yaygın halde kullanılan hormonlu gıdalar kolesterole davetiye çıkarmaktadır. Keten tohumu yağının kolesterol açısından faydası bulunmaktadır. İçinde bulunan vitaminler kötü kolesterolü düşürmektedir. Keten tohumu yağı kullanımına sporla birlikte devam edildiği taktirde sağlıklı vücut ve sağlıklı kalple hayata devam etmek mümkündür. Sindirim sistemi açısından bakıldığında keten tohumu yağı sindirim sistemini düzenleyen lifleri ile dikkat çekmektedir. Bu sayede kabızlığı ve ishali önlemektedir. Gut hastalığı, eklem ve kas ağrıları yine eklem ve kas iltihaplanmaları keten tohumu yağı ile çözüme kavuşmaktadır. Cilde iyi geldiği gibi tırnak ve saç sağlığı açısından da önemlidir. Kadınların en büyük problemlerinden biri olan menopoz keten tohumu yağı ile düzene girmektedir.

Keten Tohumu Cilde Faydaları

Keten tohumu omega yağ asitleri, lif, mineraller ve antioksidanlar yönünden zengindir. Keten tohumu faydası: İnsan vücuduna birçok faydası bulunmaktadır. Bunlardan bir diğeri de cilde faydalarıdır. Keten tohumu cilde faydaları: Ciltteki büyük gözenekleri küçültmektedir, ciltte bulunan çilleri gözler görülür derecede yok etmektedir. Cildin sıkılaşmasına ve daha canlı görünmesine katkı sağlamaktadır. Ciltte oluşan pullanmalara karşı düzenleyici etki göstermektedir. Kuru ciltleri nemlendirmektedir. Cilt üzerinde zamanla oluşan kirleri temizlemektedir. Ciltteki sebum üretimi dengesini sağlamaktadır. Ciltte oluşan akne oluşumu önlemekte ve daha önce oluşan akneleri tedavi etmeye yardımcı olmaktadır. Yaşlanmaya karşı etkisi bulunmaktadır. Özellikle cilt üzerinde oluşan ince kırışıklıkların artmasına engel olmaktadır. Saç bakımında ve tırnak bakımında gözle görülür bir etkisi bulunmaktadır.

Keten tohumu maske yapılarak cilde uygulanmaktadır. Çok basit bir hazırlanışı ve uygulanışı bulunan keten tohumu maskesinin birçok etkisi bulunmaktadır. Toz haline getirilmiş keten tohumu ve su ile yapılan maske kolaylıkla cilde uygulanmaktadır.

Keten Tohumu ve Çörek Otu Karışımının Faydaları

Aslında iki bitkinin gösterdiği faydalar birbirine yakındır. Farklı vitaminleri bir arada bulunduran bitkilerin insan sağlığına birçok etkileri bulunmaktadır. Keten tohumu ve çörek otu karışımının faydaları: Kanser türlerinden olan meme kanseri, prostat kanseri, rahim kanseri, cilt kanseri gibi hastalıklara iyi gelmektedir. Vücudun bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olmakta ve hastalıklara karşı direnç sağlamaktadır. Vücuttu yağlanmaları önlemesinin yanında kilo vermede de yardımcı olmaktadır. Depresif sıkıntılara iyi gelmektedir. Sakinleştirici etkisi ile son zamanlarda insanlarda sıkça görülen depresif rahatsızlıklara iyi gelmektedir. Alzheimere karşı vücudu korumaktadır. Birçok hastalığa çözüm yolu sunan karışımı lokman hekimlerden veya eczanelerden temin etmek mümkündür.

Keten Tohumu Yağının Cilde Faydaları

Keten tohumu yağının insan vücuduna sağladığı faydalar oldukça fazladır. Dış görünüşüne önem veren insanlara önerilebilecek bir bitkidir. Keten tohumu yağının cilde faydaları: En bilinen faydası yaşlanma karşıtı olmasıdır. İçinde bulunan yağlar cildin canlı kalmasını sağlamaktadır. Cilt üzerinde oluşan kırışıklıkları önlemekte ve çoğalmasını önlemektedir. Güneşten gelen zararlı ışınların cilde temasını önlemektedir. Böylelikle güneşin yıpratıcı etkisi ortadan kalkmaktadır. Cildi beslemekte ve daha canlı görünmesini sağlamaktadır. Doğal bir ürün olması ciltte herhangi bir yan etkinin oluşmasını önlemektedir. Onarıcı etkisi ciltte bulunan yaraların ve sivilce izlerinin giderilmesine etkendir. Cildi nemlendirmekte ve yumuşatmaktadır. Cildi sıkılaştırmakta ve daha pürüzsüz görünmesine yardım etmektedir. Keten tohumu cilde faydaları nedeniyle birçok kozmetik şirketi tarafından cilt bakım ürünleri ana maddesi olarak kullanılmaktadır.

Keten Tohumunun Zayıflamaya Faydaları

Toplum olarak kilo problemleri sık görülmektedir. Keten tohumu doğal çözüm yöntemi arayanlara verilebilecek tavsiyelerden biridir. Keten tohumu faydaları zayıflama olarak; fazla kilolardan arınmak için kullanılmaktadır. Özellikle göbek ve basen çevresinde oluşan yağlara karşı etkilidir. Sindirim sistemini düzenleyen lifler sayesinde metebolizmayı hızlandırmaktadır. İçinde bulunan yağların bağırsaktaki emilimi hızlandırması özellikle diyet yapanların çabuk kilo vermesine yardımcı olmaktadır. İnsanlarda tokluk hissi uyandırması az yemek yemeye etkendir. Böylece hızlıca kilo vermek mümkündür. Keten tohumunun yanında keten tohumu kapsülü faydaları da bir hayli fazladır.

Keten Tohumu Kapsülü Faydaları

Keten tohumunun insan sağlığına sağladığı faydalar nedeniyle kapsülü üretilmiştir. Keten tohumu kapsülünü eczanelerden uygun fiyata temin etmek mümkündür. Keten tohumunda bulunan tüm yağlar, vitaminler ve mineraller bu kapsül içinde bulunmaktadır. Keten tohumu kapsülü faydaları:

 • Kalp ve damar ile ilgili hastalıklara karşı bağışıklık oluşturmakta ve tedavide yardımcı olmaktadır.
 • Vücutta oluşabilecek kan pıhtılaşmasını önlemekte ve damar sertliği problemine iyi gelmektedir.
 • Vücutta bulunan kötü kolesterolü dengelemektedir.
 • Tansiyonu düzenlemektedir.
 • Bağırsağın hareketlenmesini sağlamaktadır.
 • Zayıflamaya etken kapsüllerden sayılabilmektedir.

Keten Tohumu Tozu Faydaları

Sağladığı faydalar açısından son zamanlarda dikkat çeken besinlerden biri olan keten tohumu toz olarak kullanılmaktadır. Keten tohumu neye faydalı? Sorusuna verilen cevabın ardından keten tohumu tozunun faydalarına baktığımızda: Keten tohumu günlük hayatta rahatlıkla kullanılabilmektedir. Her öğün pişen yemeklerin içine katmak mümkündür. Özellikle salatalarda, mezelerde ve hamur işlerinde kullanılmaktadır. Günlük düzenli tüketim halinde insan sağlığına birçok faydayı beraberinde getirmektedir. Keten tohumu tozu faydaları; içinde bulunan zengin vitamin ve mineraller insan vücudu için gerekli olan değerlerin alınmasına yardımcı olmaktadır. Balık sevmeyen insanların balıkta bulunan vitaminleri almasını sağlamaktadır. Lif yoğunluğu mide ve bağırsaklara iyi gelmektedir. Kalp ve damar hastalıklarında oldukça etkilidir. Kan ve şeker seviyesini dengelemektedir. Bu nedenle şeker hastalarına tavsiye edilmektedir. Birçok hastalıktan korunmaya etkendir.

Keten tohumu tozu çabuk bozulmaktadır. Bu nedenle kullanılmak istenen tozun taze olmasına dikkat etmek gerekmektedir. Keten tohumu tozunun taze olması için kullanacak kişinin keten tohumu olup toz haline getirmesi mümkündür. Toz haline getirilen keten tohumunu tüm gıdalarla birlikte tüketmek mümkündür. Keten tohumu tozu kadar keten tohumu yağı cilde faydaları da dikkat çeken konular arasındadır.

Keten Tohumu Ve Yağının Faydaları

Keten tohumu hem toz halinde kullanılmakta hem de yağı kullanılabilmektedir. Keten tohumu yağının faydaları; Kalp hastalıklarına iyi geldiği için kalp krizi riskini azaltmaktadır. Antioksidan bir etkiye sahiptir. Kolesterolü dengelemektedir. Kan dolaşımını hızlandırmakta ve kan pıhtılaşmasını önlemektedir. Böbrek iltihaplarına karşı etkilidir. Gut hastalığına iyi gelmektedir. Cilde bulunan olumlu etkileri ile yaşlanmayı geciktirmektedir. Hazımsızlığı önleyen etkisi sayesinde şişkinliğe iyi gelmektedir. Bağırsakları düzenleyen yapısı ile hemoroid hastalığına iyi gelmektedir. Safra kesesinde taş oluşumunu engellemektedir. Sinir hastalıklarına sakinleştirici etkisi ile iyi gelmektedir. Parkinson hastalığına iyi geldiği bilinmektedir. Felç geçirme riskini azaltmaktadır. Desresif hastalıklara iyi gelmektedir. Cilt ve saçlara gözle görülür etkisi bulunmaktadır. Birçok kanser hastalıklarına karşı iyi gelmektedir. Metebolizmayı hızlandırmakta ve zayıflamaya yardımcı olmaktadır. Saymakla bitmeyen keten tohumu ve keten tohumu kapsülü faydaları doğal tedavi yöntemlerinden biri olarak dikkat çekmektedir. Kendi sağlığını düşünün tüm bireyler tarafından kullanılan keten tohumu son zamanlarda kullanım alanını bir hayli genişletmiştir.

Keten Tohumu İle

Keten tohumu vücudun birçok sistemi yönünden fayda sağlayan bir bitkidir. Vücut için gerekli olan mineral ve vitaminlerin dışında deri hastalıkları arasında olan egzama, mantar, sedef hastalığı, güneş yanığı, sivilce ve aknelerden dolayı meydana gelen hasarları onarmada yardımcı maddeler arasındadır. Aynı zamanda kadınlarda görülen kısırlık problemine karşı etkilidir. Kadınların menopoz döneminde kullanımına uygun bir bitkidir. Solunum yollarında görülen etkisinden dolayı kullanıma uygundur. Romatizmal hastalıklar, sinir sistemi hastalıkları, kas sistemi hastalıkları keten tohumu kullanımı ile hafiflemektedir. Keten tohumu kullanımını dengeli yapmak gerekmektedir. Aşırı ve düzensiz kullanımından kaynaklı bazı problemlere neden olabilmektedir.

Keten tohumu aşırı kullanımından kaynaklı sorunlar: İshal, deride kaşında, deride kızarıklık, şişkinlik, nefes almada zorluk, hamile ve emziren kadınlarda hormon bozuklukları gibi olumsuz durumlar meydana gelebilmektedir. Bu nedenle keten tohumu, keten tohumu yağı ve keten tohum  kapsülü kullanımını ölçülü şekilde sürdürmek gerekmektedir.

0 0 votes
Puan verin
Subscribe
Bildir
1 Yorum
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Sevtap
4 yıl önce
Puan verin :
     

Keten tohumu kullanıp faydasını gören oldu mu????