kerevizin faydaları

Kerevizin Faydaları

Diyet Haber Sağlık

İtalya’da Yunan Destanı içerisinde dahi kerevizin faydalarına değinilmektedir. Destanın içerisinde kerevizin faydaları hem gıda olarak kullanılması hem de ilaç olarak alternatif tıp da büyük bir yer edinmesinden bahsedilir. Bu sebeple İtalyanlar başta olmak üzere pek çok ülkede kereviz tüketimi özellikle gelişim çağında olan, çocuklar için önemli bir yer edinmiştir. Sıklıkla tüketilen bir sebze olan kereviz, ülkemizde de bilinmektedir. İçerisinde barındırdığı vitamin ve minerallerden dolayı insan sağlığı açısından mutlaka tüketilmesi gereken sebzeler arasındadır.

Bu kadar faydası olan kereviz nedir? Kereviz, maydanozgiller familyasına mensup bir bitki olup hem kökleri hem yaprakları hem de sapları tüketilebilir. Özellikle Batı ve Kuzey Avrupa bölgelerinde yetişmektedir. Bu bölgelerin yerlisi olarak kabul edilen kerevizin boyu bir metreye kadar ulaşabilir. Çiçekleri ise krem rengine çalan beyazdır. Yine 2 ile 3 mm çapında büyüklükleri değişmektedir. Kerevizin kökü genelde zeytinyağı ile yapılan yemeklerde, yaprakları ise salatalarda ya da çay yapımında kullanılabilir. Kerevizin hasat zamanı mayıs ve ekim aylarıdır. Ekim ayı içerisinde hasat edilen kerevizler, yemek yapımında kullanılmaktadır.

Daha çok zeytinyağı ile yapılan kereviz yemekleri hem besleyici hem de güzel bir tada sahiptir. Çocukların pek çoğu her ne kadar kerevizi sevmese dahi, bunun bir bakıma ön yargıdan kaynaklı olduğu düşünülmektedir. Gerek filmlerde gerek çizgi filmlerde pek çok kez, kereviz yemeği sevmeyen çocuklar görülmektedir. Bu da çocukların bilinç altına hükmederek, henüz tadını dahi bilmedikleri bir sebzeden uzak duyma eğilimi göstermelerine neden olur.

Uzmanlar tarafından tavsiye edilen kerevizin içerisinde bol miktarda sıvı bulunur. Öyle ki sebzenin %90’ı sudur ve özellikle kış aylarında su tüketimi az olduğu için mutlaka ama mutlaka kereviz tüketilmesi gerektiğinden bahsedilmektedir. Kerevizin içerisindeki su, tüm kış boyunca vücudun ihtiyacı olan sıvıyı ve enerjiyi kazandırır. Kereviz çorba olarak, dolma olarak, haşlanarak yemek ya da sapları ve suyundan faydalanarak tüketilebilmektedir. Şimdi gelelim kerevizin faydaları nelerdir?

Kilo Verimi ve Diyet

 • İçerisinde kereviz kalori miktarı oldukça düşüktür. Ayrıca sebzenin %90’ı su olmasından dolayı diyetlerde, kilo vermek için tüketilir.
 • Vücut için gerekli olan enerjiyi yine kerevizin içerisinden almak mümkündür.

Mide Problemleri ve Ödemler

 • Yalnızca kereviz değil kereviz suyunun faydaları da saymakla bitmez. Bu faydaların en başında, mide gelmektedir. Kereviz suyu mide asit oranını dengeleyerek, mide içerisindeki ekşimeleri ve yanmaları engellemektedir. Sağlıklı bir mide çeperi oluşmasında da katkıda bulunur.
 • Kerevizin içerisinde bulunan Anti-inflamatuar özelliği, vücudun ödem tutmasını engeller, iltihaplarla savaşmak için birebirdir. İltihapların idrar yolu ile atılmasını sağlar.

Kerevizin %90’ı Su

 • Kerevizin en önemli faydası vücudun istediği su miktarını karşılayabiliyor olmasıdır. Çünkü vücudumuzun %70’i su olduğu gibi kerevizinde %90’ı sudan oluşmaktadır. Özellikle kış aylarında insanlar yaz aylarına göre daha az su tüketmektedir. Fakat yaz kış fark etmeden günde 2 litreye yakın su tüketmek gerekmektedir. Kış günlerinin soğuk olmasından dolayı genelde su içmekten kaçınılır. Bu yüzden tüketilen sebzelerden su alımı önemlidir. Kereviz kış aylarında hiç değilse hafta da bir tüketilmesi gereken bir sebzedir. Vücudun su ihtiyacını karşıladığı gibi aynı zamanda kereviz yemeklerinin çoğu zeytinyağlı olarak yapıldığı için sindirim sistemine de faydalıdır. Kullanılan zeytinyağı sindirim sistemini düzenler ve rahat tuvalete çıkılmasını sağlar.

Cilt Sağlığı

 • Cildin kurumaması için de vücuttaki su miktarı çok önemlidir. Sağlıklı, pürüzsüz ve deforme olmamış bir cilt için mutlaka ve mutlaka kereviz tüketilmelidir. Kerevizin içerisindeki mineraller cildin deformasyona uğramış bölgelerini iyileştirici bir etkiye sahiptir. Aynı zaman kerevizin içerisindeki sıvı cilde sürülerek de daha sıkı, daha pürüzsüz ve sağlıklı bir cilde kavuşma sağlanabilir.

Tansiyon ve Yüksek Tansiyon

 • Özellikle ülkemizde her 3 kişiden birinde tansiyon problemi vardır. Yüksek tansiyon pek çok kişinin ölümüne dahi sebebiyet vermektedir. Tansiyonu dengede tutabilmek için tüketim, beslenme alışkanlıklarına dikkat edilmesi gerekmektedir. Bu sebeple, kereviz tüketimi de önemli bir rol oynar. Kerevizin içerisinde bulunan mineraller, insan vücudundaki tansiyonun dengelenmesine yardımcı olur. Kanda azalan ya da çoğalan maddelerin kontrol altında kalabilmesini sağlar. Bu yüzden tansiyon problemlerini de ortadan kaldırmaktadır.

Böbrek Taşları

 • Kerevizin içerisinde oldukça güçlü antioksidanlar bulunmaktadır. Bu antioksidanlar, karaciğerde oluşan bakterilerin vücuttan atılmasına yardımcı olurken aynı zamanda böbreklerinde taş ve kum oluşan kimseler için fayda sağlar. Şayet böbreklerinde taş ve kum olan kişilerin mutlaka belirli miktarlarda su tüketmesi gerekmektedir. Kerevizin içerisindeki su miktarı buna yardımcı olurken aynı zamanda taşı ve kumu olan kimseler düzenli bir şekilde kereviz tükettiklerinde taşların dökülmesine yardımcı olur ve yeniden taş oluşumuna engel olması kereviz faydaları arasındadır.

Kereviz Sapı ve Yaprağının Faydaları

Özellikle sindirim ve kansere karşı iyileştirici bir güce sahip olan kereviz sapı faydaları da azımsanmayacak kadar fazladır. Kerevizin hem sapı hem yaprakları hem de kendisi K ve C vitamini, potasyum folik asit, antioksidanlar açısından oldukça zengindir.

 • Kereviz sapı kolesterolün düşmesini sağlar. Kalp sağlığı bakımından önemlidir.
 • Kereviz anti-inflamatuarlar içermektedir. İnsan yaşlandıkça, vücutta iltihaplanmalara yol açan serbest radikallerle savaşır.
 • Karaciğer korur. Pek çok uzman yüksek kolesterolü olan hastalara mutlaka kereviz, hindiba ve arpa tozu tavsiye eder. Çünkü yapılan araştırmalara göre, karaciğer enzim fonksiyonlarında ve kan lipid düzeylerinde iyileşme gözlemlenmiştir.
 • Kereviz ve kereviz yaprağı lifli bir yapıya sahiptir. Bağırsaklardaki dolaşımı arttırır. Vücutta şişkinlik ve su tutmayı azaltır. Böylece sindirim sisteminin düzene girmesine yardımcı olur ve rahatlama sağlar.
 • Kereviz uzun yıllardan beri hem alternatif tıp da hem de bitkisel ilaçların yapımında kullanılmaktadır. Enfeksiyonlara neden olabilecek, insan sağlığı için zararlı olan bakterilerin bileşikleri bir araya geldiğinde bakterilerin büyümesini engeller ve bağışıklığı arttırır.
 • Kereviz sapı faydalarından en önemlisi ise kanser ile mücadele etmesidir. Günümüzde henüz tedavisi tam olarak bulunamamış bir hastalık olan kanser, hızla yayılmaktadır. Maalesef kanserin önüne geçmek de oldukça zordur. Kanserle savaşmada en önemli rol poli asetilen denilen bileşiklerdir. Bu bileşikler koruyucu bir yapıya sahiptir. Bu yüzden kanserden korunmak ya da savaşmak için mutlaka kereviz tüketilmelidir.
 • Belki de henüz daha keşfedilmemiş pek çok faydası olan kerevizin bilinen son faydası ile böbreklere olan faydalarıdır. Kerevizin diüretik yani idrar söktürücü özelliği bulunmaktadır. Bu yüzden kanı da temizler. Kan temizlendiğinde ise böbreklerin çalışmasına büyük fayda sağlar. Aynı zamanda böbrek taşları sorunu olan kişilerde mutlaka kereviz tüketmelidir. Kereviz böbrek taşlarının ve kumlarının düşmesini sağlar. Yine salgı bezlerinin ve böbrek üstü bezlerin çalışmasına yardımcı olur.
 • Sinir, stres, yorgunluk hissini azaltır. Uyku düzeninin oluşmasını ve konforlu bir uyku uyuyabilmeyi sağlar.
 • Cilt temizliği için de önemlidir. Akne ve sivilcelerin oluşmasını engelleyerek pürüzsüz, temiz ve sağlıklı bir cilde kavuşturur.
 • Kereviz alzaymır hastaları için de oldukça önemlidir. Unutkanlıklar yaşanmasını engelleyici bir yapıya sahiptir.
 • Romatizmaları tedavi edici bir etkisi vardır.
 • Kereviz yaprakları aynı zamanda ağrı esici özelliğe sahiptir. Vücudun gerek yorgunluktan gerek çarpmalardan gerekse herhangi bir sebepten ötürü ağrımasını engeller.
 • Kereviz mutlaka doktorun vereceği diyet listesi içerisinde bulunur. Hatta zayıflamak isteyen kişinin canı yiyecek bir şey çektiğinde kereviz sapı tavsiye edilir.
 • Yine kereviz sapı çiğnemek de ağız sağlığı açısından önemli rol oynar.
0 0 votes
Puan verin
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments