karanfil yağı

Karanfil Yağı

Haber Sağlık

Karanfil Yağı Şifa Kaynağı

Karanfil yağı içermiş olduğu vitamin ve minareler sayesinde pek çok kişi tarafından kullanılmaktadır. Bu mucizenin kökleri Osmanlıya dek dayanmaktadır. Bitkisel karışımların hemen hepsinde kendisine yer bulan karanfil yağı o zamanlarda sakinleştirici özelliliği ile sıkça tercih edilmektedir. Bu özelliliği ile eskiden bu mucize yağ ameliyatlarda hastaları sakinleştirerek gerekli tüm işlemlerin yapılmasını sağlamaktadır. Karanfil yağı özellikle ağrı kesici etkisi ile bilinse de çok daha fazla fayda sağladığını söylemeliyiz. Bir bardak suya birkaç damla damlatarak içtiğiniz zaman baş ağrınızın kısa zamanda geçtiğine şahit olacaksınız.  Karanfil yağının kullanıcıları için saymakla bitmeyecek kadar çok faydası bulunmaktadır. Sizde yazımızı okuduktan sonra bu harika ürünü yanınızdan ayırmayacaksınız. Sağlamış olduğu faydaları gördükçe şaşkınlığınızı gizleyemeyecek bunca zaman neden almadığını sorgulayacaksınız.

Karanfil Yağı Neye İyi Gelir?

İlk defa bu ürünü kullanmayı düşünenler için karanfil yağı neye iyi gelir? Sorusunun tüm cevaplarını yazımızda bulabilirsiniz. İlk olarak yukarıda da değinmiş olduğumuz ağrı kesici özelliği vardır. Ama karanfil yağının en etkin kullanıldığı alan kesinlikle ağız içi yaralar ve diş ile ilgili rahatsızlıklardır. Ağız kokusu, çürükler, aftlar gibi pek çok can sıkıcı rahatsızlık için güvenle tercih edebileceğiniz bir üründür. Mesela ağız kokusu ile başınız dertte. Bir çay bardağı suyun içerisine 5 damla kadar karanfil yağı damlatarak gargara yaptığınızda hem koku sorunu ortadan kaybolur hem de ağzınızda bulunan zararlı bakteriler yok olur.  Kısaca karanfil yağı ne işe yarar sıralayalım;

 • Karanfil yağını diş ağrıları,
 • Eklem ağrıları,
 • Stres,
 • Karaciğer yağlanmasının önüne geçmek,
 • Uyku problemleri,
 • Kanserle savaş,
 • Hazımsızlık,
 • Astım,
 • Cilt bakımı,
 • Diyabeti kontrolde tutar,
 • Boğaz ağrısı,
 • Akne tedavisi gibi pek çok rahatsızlığı ortadan kaldırmanıza fayda sağlamaktadır.

Özellikle karanfil yağı diş ağrısı için sıklıkla kullanılmaktadır. Raflarda gördüğünüz diş bakım ürünlerinin içeriklerine baktığınız zaman mutlaka karanfili görürsünüz. Elbette hemen herkesin dikkatini diş ağrısını yok etme özelliği çekmektedir. Peki, karanfil yağı dişe nasıl uygulanır? Bu şifa kaynağı yağı pamuğa damlatarak ağrıyan dişinizin üzerine bastırın ve kısa zamanda ağrısının dindiğini göreceksiniz. Ancak çok fazla kullanmamaya özen gösterin aksi halde ağzınızda yanma yapabilir.

Karanfil Yağı Nasıl Kullanılır?

Yukarıda sıraladığımız pek çok sıkıntı için karanfil yağı nasıl kullanılır bilmelisiniz. Genel olarak karanfil yağı su içerisine damlatılarak gargara şeklinde veya içilerek kullanılmaktadır. Diş ağrınız için ise bir pamuk ile uygulama yapmalısınız. Karanfil yağı kullanım şekli belirtilen miktarda yapılmalıdır. Aksi halde basit ağız içi yanmalar gözlemlenebilmektedir. Her üründe olduğu gibi bu yağı içinde fazla ve gereksiz kullanımdan kesinlikle kaçınmalısınız. Ayrıca bu ürünü diş ağrısı dışında asla seyreltmeden kullanmayınız.

Karanfil Yağı Yapımı

İsterseniz evde karanfil yağı yapımı da mümkün bulunmaktadır. Sizin için malzemeleri sıralayalım;

 • Zeytinyağı,
 • Karanfil,
 • Cam kavanoz

Gelelim karanfil yağı nasıl yapılır sorusunun cevabına… Öncelikle kaç gram karanfiliniz var ise o kadar zeytinyağı kullanacaksınız. 50 gr karanfil için 50 ml yağ gerekmektedir. Cam kavanozun içerisine temiz, yıkanmış ve kurutulmuş karanfilleri alıyoruz. Ardından yağımızı ekleyerek kavanozumuzun kapağını sıkıca kapatıyoruz. Hazırladığınız bu karışımı güneşte tam iki hafta bekletmeniz gerekmektedir. Bu beklemenin ardından kavanozu sıcak su içerisine alarak benmari usulü ile ısıtınız. İstenilen ısıya ulaştığından kapağı açarak bu yağı süzerek başka bir kabın içerisine alınız. İşte karanfil yağı artık kullanımınıza hazır bulunmaktadır.

Eğer bu karışımı hazırlamaya vaktiniz yok ise aklınıza ilk gelen karanfil yağı nerede satılır sorusu olacaktır. Bu yağı internet üzerinden, aktarlardan ve bazı kozmetikçilerden kolaylıkla almanız mümkündür. Elinizin altında hazır bulunan bu yağ ile sizde pek çok mucizeye yakından tanıklık edebilirsiniz. Karanfil yağı fiyatı ile de sizi zorlamayacak bir miktardadır. 20 ml şişesi ortalama 10 liradan başlamaktadır. Elbette bu fiyat tercih edeceğiniz marka ve ml seviyesine göre artış göstermektedir.

Her bitkisel ürünü doğal diye fazlaca kullanmaya çalışmayınız. Beklenmedik yan etkiler ile karşılaşmamak için önerilen miktarları kesinlikle aşmadan kullanmalısınız. Aksi halde farklı sonuçlar ile karşılaşmanız kaçınılmaz olabilir. Ayrıca karanfil yağının oldukça güçlü ve yoğun bir yapısı vardır. Bu nedenle ürünü asla su ile seyreltmeden uygulama yapmayınız.

0 0 votes
Puan verin
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments