karanfil çayı

Karanfil Çayı

Diyet Haber Sağlık

Son zamanlarda kullanım alanı artan karanfillerin çayını da yapmak mümkün hale gelmiştir. Peki karanfil çayı nasıl yapılır? Karanfilin vatanı endonezyadır. Baharat olarak kullnılmaya başlanması uzun yıllardır devam etmektedir. Kokosu aromatik olan bir bitkidir. Çayının yapılması için gerekli malzemeler 3 tane karanfil, 1 tatlı kaşığı bal, yarım yemek kaşığı elma sirkesi ve kaynamış bir bardak suya ihtiyaç vardır. Bu çayın düzenli tüketimi vücutta antioksidan etki gösterir, zayıflamada etkisi olur ve bağırsak düzeni sağlayarak insan metobalizmasını hızlandırır.

Tarifini verdiğimiz bu çayı günlük taze taze demlerseniz tam etkisini o zaman çok rahatlıkla görebilirsiniz. Fakat bunun için düzenli kullanmak kuralı olmazsa olmazdır.

Yapılan çayın içerisine tüm bu karışımlardan ek olarak mutlaka tarçın eklenmelidir. Tarçın karanfil çayı içerisindeki karanfil ve tarçının aroması ile çok farklı bir lezzet sunacaktır.

Tarçının bu çay içinde kullanılması günlük alınan şeker miktarının dengede tutulmasını sağlayacaktır. Dolayısıyla zayıflamak ve enerji tüketiminin hızlı olmasını isteyenler için oldukça güzel bir çay tarifi olacaktır.

Özellikle son zamanlarda yapılmaya hızla devam edilen bu çayların bağırsakları düzenleme etkisi ve metobalizmayı hızlandıran etkisi olması sebebiyle zayıflamak için çok sık tüketenler vardır. Tarçın karanfil çayı ile zayıflayanlar gün geçtikçe sayı olarak artmaya başlamıştır.

Hoş kokusu ile gün içerisinde içerken insanı sıkmayan ve tat olarak damaklarda lezzetli izler bırakan karanfil çayı mutlaka denenmelidir. Bağırsakları düzensiz çalışan kimselerin kilo vermesi pek güç olmaktadır. Bu durumda mutlaka destek almak şarttır.

Karanfil Çayı Zayıflamaya Yardımcı Olur Mu

Özellikle soğuk kış günlerinde insanların sıcacık bir çay yudumlaması vücutta rahat ve dingin geçen saatlere sebep olacaktır. Yudumlanan bu çaya karanfil atmak insanlarda aroma konusunda değişik tatlardan zevk almasını sağlayacaktır. Son zamanlarda çok sık zayıflama konusunda adını duyuran karanfil çayı vücutta antioksadan seviyesini yükseltecek, metobalizmayı hızlandıracak dolayısıyla zayıf kalmak için yardımcı olacaktır. Metobalizması hızlanan vücut enerji yani kalori yıkımına başlayacak ve kilolarda kayıp başlayacaktır.

Bu konuda zayıflama konusunda çok değişik deneyimler yaşayanlar olsa de karanfil çayı zayıflatırmı sorusunun cevabı olumlu olacaktır. Karanfilin uzun yıllardır bilinen etkileri son günlerde bitki dünyasından farklı karışımlarla daha etkili hale gelmeye başlamıştır.

Bitkisel ürünlere merakı olanlar gün geçtikçe farklı farklı bitki karışımları elde etmek peşindedir. Bu konuda uzmanlık gerektiren alanların içerisinde bulunan uzman görüş ve önerileri de karanfil çayının sağlığa olumlu etkisi olduğu ile ilgilidir.

Bu çayın sindirim sistemi üzerindeki olumlu etkisi sayesinde şişkinlikler giderilecek hazım problemleri yaşanmayacaktır. Kişinin sindirim olarak yediği şeyleri rahat ve doğru sindirmesi kişi için önemlidir. Karanfilli hazırlanan çay içerisine tarçın atılarak farklı tatlarda içimi denenebilir. İçerisine eklenen tarçın glukoz dengesinin koruyup kişiyi ani şeker iniş ve çıkışlarından koruyacaktır.

Karanfilli Çay Çeşitleri Ve Faydaları

  • Hazırlanan karanfilli çayların kişinin sağlığına direk olumlu etki etmesi bekleniyorsa taze günlük yapılmalıdır. Kullanılan sıcak su içerisine malzemeler katılmalı ve karanfil asla dakikalarca ateşte kaynatılmammalıdır. Karanfilli çayların çeşiti olarak tarçınlı karanfilli yeşil çay hem insan sağlığına hem kilo dengesine oldukça faydalıdır.
  • Yeşil çayın insan sağlığı için ne kadar faydalı olduğu apaçık ortadadır. Bu karışımın yeşil çay ile buluşması hem lezzet artışına hem sağlığa fayda olarak artışına sebep olur.
  • Tüm bu bilgilerin doğruluğu olabilmasi için kişinin düzenli çayı tüketmesi ve diğer sağlık parametrelerine dikkat etmesi gerekir.
  • Karanfilli çayların içerisine bir çok farklı ürün katılarak tat denemesi yapılmış hatta sağlığa etkileri araştırılmış ve çok çeşitli çaylar ortaya çıkmıştır. Zencefil tarçın karanfil çayı bunlardan sadece bir tanesidir. Peki zencefil tarçın karanfil çayı nasıl yapılır bu sorunun cevabı oldukça basittir.
  • Yukarıda verilen karanfilli çay tarifine zencefil ve tarçın eklenmesi ile elde edilen bu çay kişilerin damak zevkine hitap edecek niteliktedir.
  • Tüm bu çay çeşitlerinin insan sağlığına antioksidan olarak, şeker dengesini koruma olarak etkiis vardır.
  • Karanfil sadece zayıflamak ve metobalizma dengesi için değil aynı zamanda ağız ve diş sağlığına çok iyi gelen bir bitkidir. Ağız kokularını giderir. Ağız içi yaraların iyileşmesinde aktif rol oynar. Tarihi çok eskilere dayanan bitki günümüzde de çok kullanılan baharatlar arasındadır.
0 0 votes
Puan verin
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments