BENDLER TABİAT PARKI - SARIYER

İstanbul’un 25 Tabiat Parkı Listesi ve İsimleri

Seyahat

İstanbul’un 25 Tabiat Parkı Listesi ve İsimleri

İstanbul Valiliği, orman yangınlarıyla mücadele kapsamında artan sıcaklar ve kuvvetli rüzgar nedeniyle 30 Temmuz-31 Ağustos arasında ormanların çevresinde ve içinden geçen yollarda orman kenarında mola vermenin ve piknik yapmanın, mangal, semaver ve ateş yakmanın yasaklandığını açıkladı. Ancak yetkili idarelerin uhdesinde bulunan mesire alanlarında ve tabiat parklarında mangal ve ateş yakmak yasaklansa da piknik ve spor yapılabiliyor. İşte her biri birbirinden güzel ve kendine has özellikte İstanbul’un 25 tabiat parkı…

AVCIKORU TABİAT PARKI / ŞİLE – ÇEKMEKÖY

2011 yılında ilan edilen Avcıkoru Tabiat Parkı, ismini yakınında bulunan köyden almıştır. Yaklaşık 649 hektarlık bir alana sahip tabiat parkında genel olarak hakim tür meşedir. Alan zengin bir flora ve fauna varlığına sahiptir. Alanın kuzeybatısında maden çukurunda oluşmuş yapay bir gölet mevcuttur.

AVCIKORU TABİAT PARKI ŞİLE - ÇEKMEKÖY
AVCIKORU TABİAT PARKI ŞİLE – ÇEKMEKÖY

Nisan 2019 itibariyle yeniden işletmeye açılan parkta 8 parkur ile Türkiye’nin en büyük survivor parkuru hizmete başlamıştır. Çocuklar 34 ayrı şişme oyun ünitesi ile oyun parkı hizmet de vermektedir.

AYVATBENDİ TABİAT PARKI / EYÜP

2011 yılında ilan edilen ve Belgrad Ormanı içerisinde yer alan dokuz adet tabiat parkından biri olan Ayvatbendi Tabiat Parkı, ismini III. Mustafa zamanında (1765) inşa edilen Ayvat Bendi’nden almıştır.

AYVATBENDİ TABİAT PARKI - EYÜP
AYVATBENDİ TABİAT PARKI – EYÜP

Ayvatbendi Kağıthane Deresi’nin bir kolu olan Ayvat Deresi üzerinde inşaa edilmiştir. Yaklaşık 50 hektar alana sahip Tabiat Parkı, zengin bir flora ve fauna varlığına sahiptir. Hakim ağaç türü, meşe ve gürgendir. İstanbul’un su ihtiyacını karşılamak üzere yapılan Kırkçeşme Su Yolu’nun bir bölümü alan içerisinde kalmaktadır.

Tabiat Parkı içerisinde günübirlik kullanım alanları piknik yapmaya olanak sağlar. Alanda rekreasyonel faaliyetlere yönelik kır lokantası, büfe, çocuk oyun alanları bulunmaktadır. Alanda mevcut orman yolları ve patikalar üzerinde koşu veya yürüyüş yapılabilir, bisiklete binilebilir.

BENDLER TABİAT PARKI / SARIYER

2011 yılında ilan edilen ve Belgrad Ormanı içerisinde yer alan dokuz adet tabiat parkından biri olan Bentler Tabiat Parkı, ismini alanın kuzeyinde yer alan Valide Sultan Bendi ve II. Mahmud Bendi’nden almaktadır. Osmanlı İmparatorluğu zamanında şehrin su ihtiyacını karşılamak amacıyla kurulan ve Taksim Suyu Bentleri adıyla anılan Valide Sultan Bendi, 1796; Sultan II. Mahmud Bendi (Yeni Bend) ise 1839 yılında inşaa edilmiştir.

BENDLER TABİAT PARKI - SARIYER
BENDLER TABİAT PARKI – SARIYER

Tabiat Parkı içerisinde Osmanlı İmparatorluğu’ndan kalma Iskara Bendi ve tarihi çeşmeler de bulunmaktadır. Yaklaşık 16 hektar alana sahip Tabiat Parkı, zengin bir flora ve fauna varlığına sahiptir. Hakim ağaç türü, meşe ve gürgendir. Valide Sultan Bendi bitişiğinde anıt ağaç olarak tescil edilen 269 yaşında Çınar (Platanus orientalis) mevcuttur. Belgrad Ormanı ana giriş kapısı ve Kurtkemeri Giriş kapısı olmak üzere 2 noktadan giriş sağlanmaktadır.

Tabiat Parkı içerisinde günübirlik kullanım alanları piknik yapmaya olanak sağlar. Alanda rekreasyonel faaliyetlere yönelik büfe ve çocuk oyun alanları bulunmaktadır. Orman içi patikalarda doğa yürüyüşü yapılabilir.

 

0 0 votes
Puan verin
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments