hünnap

Hünnap Nedir? Faydaları Nelerdir?

Diyet Haber Sağlık

Yüzümüzü doğaya döndüğümüzde aslında pek çok bitkinin, meyvenin ya da sebzenin bize ne denli faydalar sağlayacağını görebiliriz. Doğada bulunan nimetlerin, bin bir çeşit şifa gizli bitkilerden haberimiz bile olmuyor. Fakat son zamanlarda her derde deva olacak hünnap keşfedildi diyebiliriz. Eylül ayında sonra iyice olgunlaşarak tezgahlarda yerini aldı. İnsan sağlığı açısından oldukça önemli bir yere sahip bu minicik meyve, Çin’de uzun zamanlardan beri alternatif tıp yöntemlerinden biri olarak kullanılmaktadır.

Türk halkının genel olarak aşina olmadığı meyveler arasındadır. Peki oldukça fayda sağlayan bu meyve yani, hünnap nedir? Hünnap ağacı ilkbahar mevsiminde sarıçiçekler açar. Sonbahar mevsimine doğru meyveleri olgunlaşır. Hünnap, cehrigiller familyasına ait olan, 4 ya da 5 metre yüksekliğine ulaşabilen, dikenli dallara sahip bir ağaç türüdür. Zeytin büyüklüğünde olan meyvesi, dış görünüşü itibari ile de pek çok kez iğde meyvesiyle karıştırılabiliyor. Hünnap meyvesiüzerinde, kahverengi tonlarında incecik bir kabuk bulunmaktadır.

Çin’de çokça tüketilen hünnap “ölümsüzlük meyvesi” olarak, hatta “Tanrı’nın bir hediyesi” gibi isimlerle de anılmaktadır. Ülkemizde ise bilinen bazı yörelerde “innabi”, “çiğde” veya “ünnap” olarak bilinmektedir. Peki hünnap nerede yetişir? Özellikle Rusya, Güney Avrupa, Kuzey Afrika, Orta Doğu ve Batı Amerika’da yetişmektedir. Sert çekirdekli bir meyve olan hünnap, ilk başlarda yeşildir ve olgunlaştıkça kırmızıya, ardından mor ya da siyah bir renge bürünür.

Hünnap Meyvesinin Faydaları Nelerdir?

Bu kadar çok yerde yetişen ve Çin gibi ülkelerde Tanrının meyvesi ya da ölümsüzlük meyvesi olarak adlandırılan hünnapın faydaları nelerdir;

 • Meyve oldukça düşük kalorili olmasından ve ayrıca enerji vermesinden dolayı kilo vermek isteyenlerin tercihi olabilir. Özellikle günlük olarak egzersizlerini aksatmayan ve diyetine uyan kimselere önemli bir destek vermektedir.
 • İçerisinde bol miktarda A vitamini ve C vitamini bulunmaktadır. Bu sayede bağışıklık sisteminizi güçlendirmekte ve aynı zamanda vücudunuzu hastalıklara karşı korumaktadır.
 • Hünnap ağacı içerisinde bulunan, niyasin olarak da bilinen B3 vitamini ile, vücudunuzdaki kan dolaşımının düzenli bir biçimde devam etmesine olanak sağlıyor.
 • Yine B3 vitamininin etkisi, sinir sisteminizin fonksiyonlarını düzenleyerek, sağlıklı bir biçimde sürdürülebilmesine katkıda bulunuyor.
 • Hünnap meyvesi güçlü bir antioksidan özelliğine sahiptir. Bu demek oluyor ki, karaciğer rahatsızlıklarına ve çeşitli kanser türlerine kadar pek çok hastalığın iyileşme sürecinde olumlu etkilere neden oluyor.
 • Yine antioksidan özelliği sayesinde cildinizin sağlığını korurken aynı zamanda cildinizin güzelleşmesini ve pürüzsüz bir görünüme kavuşmasını, yaşlanmaların gecikmesini sağlıyor.
 • Sindirim ve boşaltım sisteminin düzenli olarak çalışmasına destek olduğundan dolayı, kabızlık gibi hastalıklardan kolayca kurtulmanıza yardımcı oluyor.
 • İçerisinde bulunan kalsiyum ve magnezyum sayesinde özellikle çocukların kemik ve kas gelişimine büyük katkı sağlıyor.
 • En başında belirttiğimiz gibi enerji veren bir meyve olmasından dolayı, yorgunluk ve bitkinlik gibi durumlarda daha zinde hissetmenize olanak sağlıyor.
 • Yine içerisinde bol miktarda potasyum olmasından dolayı da kalp ve damar sağlığını destekleyici etkiler gösteriyor.

Kanser Türlerinin Tedavisinde Kullanıyor

Hünnap faydaları arasında da bundan bahsettik. Konuyu genel olarak ele almak gerekirse; Hünnabın kanserli hücreler üzerinde büyük bir etkisi vardır. Bu etkisinin nedeni ise meyvenin güçlü bir antioksidan özelliği olmasıdır. Yetiştirilen ülkelerde yapılan araştırmalara göre meyve, özellikle meme kanseri başta olmak üzere çeşitli kanser türlerine karşı vücudu koruyor. Böylece kanserli hücrelerin büyüyüp yayılmasına engel oluyor. Vücudumuza giren serbest radikallere karşı koruyucu özellik gösteren antioksidanlar, radikaller ile reaksiyona girerek vücudumuza zarar vermesini engelliyor. Kısaca kanserli hücrelerin çoğalmasını engelliyor.

Hünnap Nerelerde Satılır?

Hünnap ağacı ülkemizde çeşitli bölgede de yetişebilmektedir. Özellikle ılıman iklime sahip olan bölgelerde yaygın olarak görülür. Karasal iklimlerde ise daha çok bahar ayları ılık geçen bölgelerde de yetiştirildiği gözlenmiştir. Hünnap ağacının ılık bölgede yetiştirilmesinin sebebi hünnap fidanı dondan etkilenmemesi içindir. Ülkemizde Denizli, Isparta gibi bölgede Hünnap ağacının dikildiği de bilinmektedir. Zahmetsiz bir meyve olmasının sebebi ile dikiminin yapımının ardından ağaçsu istemeyen ağaçlar arasında yer alır. Bu sebepten dolayı da Hünnap ağacının tercih edildiği belirtilmektedir. Ayrıca ağaç için budama işlemi de gerekmez.

Eylül ayında olgunlaşan meyveyi Ekim ayının sonlarına kadar da pazarlarda, manavlarda ve büyük marketlerde taze taze bulabilirsiniz. Ekin ayında ise tamamen kaldırılmıyor. Kurutulmuş olarak da yıl boyunca bulabilirsiniz. Tazesini sadece dönemsel olarak bulabileceğiniz için kurutulmuş halini kullanabilirsiniz ve her zaman aktarlardan temin edebilirsiniz.

Hünnap Nasıl Tüketilir?

Hünnap bir meyvedir. Bu yüzden henüz tazeyken aldığınız hünnapı direkt olarak ısırarak çiğ bir şekilde yiyebilirsiniz. Ekim ayından sonra tazesini bulmakta zorlanacağınız için kurusunu tercih edebilirsiniz. Diğer meyvelerin kurusu gibi hünnap kurusu yine direkt olarak tüketilebilmektedir. Eğer farklı alternatifler denemek istiyorsanız, çayını, reçelini ya da sirkesini yapabilir veya aktarlardan, büyük market zincirlerinden satın alabilirsiniz. Hünnap çayı genel olarak meyvenin kurusundan yapılmaktadır.

Hünnap Çayı Nasıl Yapılır?

En başta meyvenin yaprakları iyice kirden ve tozdan arındırılmalıdır. Önce suda bekleterek daha sonra iyice yıkamak gerekmektedir. Bu esnada 2 litre kadar suyu ocak üzerinde kaynatabilirsiniz. 2 tutam yaprak kaynayan suyun içerisine eklenerek yaklaşık 5 dakika kadar kısık ateşte kaynatılmalıdır. Kaynama tamamlandıktan sonra bekletilmeden metal olmayan bir süzgeç ile süzülür. Oda sıcaklığına ulaştığı zaman tüketilmesinde fayda vardır. Hünnap çayı aynı zamanda limon ile de yapılabilmektedir.

Kaynatılan 2 litre suyun içerisine, 1 tutam hünnap yaprakları atılır ve yine 5 dakika kadar kısık ateşte pişirilir. Kaynama tamamlandıktan sonra bekletilmeden metal olmayan bir süzgeç ile süzülür. Oda sıcaklığına ulaştığı zaman limon suyu eklenerek tüketilebilir. Hünnap meyvesinin çayı genel olarak form bitki çaylarının çeşitlerinde de bulunmaktadır.

Eğer çayınızı tarçınlı yapmak istiyorsanız, kaynatılan 2 litre suyun içerisine, 1 tutam hünnap yaprakları atılır ve yine 5 dakika kadar kısık ateşte pişirilir. Kaynama tamamlandıktan sonra bekletilmeden metal olmayan bir süzgeç ile süzülür. İçerisine 1tne çubuk tarçın eklenerek, ağzı kapalı bir kabın içinde 10 dakika kadar bekletilir. Oda sıcaklığına ulaştığı zaman tüketilmelidir. Ayrıca yemeklerden yarım saat önce tüketmek kilo vermenize de destek olur. Tarçınlı çayın düzenli şekilde tüketilmesi aynı zamanda vücutta bulunan zararlı toksinlerin atılmasını da sağlayacaktır.

Hünnap Reçeli Nasıl Yapılır?

Öncelikle hünnap reçeli yapımı için gerekli olan malzemeleri sıralayalım;

 • 1 kg hünnap meyvesi
 • 6 su bardağı şeker
 • 1,5-2 su bardağı su
 • 4-5 karanfil
 • 1 çubuk tarçın
 • 1/2 limonun suyu

Hünnap meyvesi güzelce yıkanır. Küçük meyveler çekirdeğine kadar birkaç yerinden delinmelidir. Eğer büyük meyveler kullanacaksanız elma dilimi şeklinde kesebilirsiniz. Meyvenin dış kabuğunu da soyarsanız çok daha iyi sonuç alırsınız. Derin bir tencere içerisine bir kat hünnap ve bir kat şeker şeklinde dizin. Tencerenizi orta ateşte içerisine 1,5 ya da 2 bardak su ekletin. Şeker iyice eriyip su hafiften kaynamaya başlayınca tencerenin içerisindeki meyveleri kepçe yardımı ile alın. Geriye kalan şerbetin içerisine karanfil ve çubuk tarçınları ekleyin.

Reçel kıvamına gelince meyveleri de ekleyip bir süre daha pişirin. Ayrıca bu esnada oluşan köpükleri de uzaklaştırın. Ayrıca karanfilleri ve çubuk tarçını kenara alın. Reçelinizi ateşten almadan 5 dakika önce limon suyunu da ilave edin. Unutmamanız gereken nokta ise, reçelinizi akşamdan yapacaksanız ertesi gün hazırlayacak şekilde kenara alın. Aynı gün yapacaksanız da 5 ya da 6 saat bekleterek şekerin sulanmasını ve meyvenin aromasını çekmesini sağlamalısınız.

Hünnap Sirkesi Nasıl Yapılır?

Hünnap meyvesinin tüketim biçimlerinden biri de sirke yapımıdır. Hünnap sirkesi, için gerekli olan malzemeler;

 • 500 gram taze hünnap meyvesi
 • 2 litre su
 • 1 çay bardak sirke
 • 1 tatlı kaşığı doğal tuz

Cam bir kavanozun içerisine hünnap meyvesini küçük parçalara bölerek ve ezerek koyun. Daha sonra üzerine 2 litre su, 1 çay bardağı kadar sirke ve 1 tatlı kaşığı oranında tuzu ilave edin. Tahta kaşığı yardımı ile karıştırın. Yine bu karışımı her gün düzenli bir şekilde karıştırmanız gerekmektedir. Bir süre sonra meyve dibe çökmeye başlayacaktır. Meyvelerin tamamı dibe çöktüğünde ise karıştırma işlemini bitirebilirsiniz. İçerisine eklemiş olduğunuz sirke, dibe çöktüğünde ise süzmelisiniz.

Süzerken sirke ve meyvenin posaları karışımın içerisinden alınır. Şayet sirkenin keskinliği yeterli değilse, bir çay kaşığı kadar kaya tuzu ilave edebilirsiniz. Böylece ağzı kapalı olan kavanozu serin bir alanda muhafaza ederek kullanabilirsiniz.

Hünnap Meyvesinin Zararları Nelerdir?

Hünnap meyvesinin oldukça faydalı olduğunu ve bu faydaların neler olduğunu belirttik. Şimdi sıra geldi hünnap zararları nelerdir, bir de bu konulara değinelim. Faydaları arasında bahsettiğimiz sindirim sistemine iyi gelmesi ve kabızlık problemlerini çözmesinden dolayı aşırı tüketim sonrasında ishal olma riskini arttırmaktadır. Genel olarak bunun dışında bir zararı yoktur. Fakat hamilelik dönemlerinde ve emzirme zamanlarında mutlaka doktorunuzun tavsiyesine uyarak kullanmanız gerekmektedir.

0 0 votes
Puan verin
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments