hamilelikte zencefil

Hamilelikte Zencefil

Haber Sağlık

Anne adaylarının en çok merak ettiği konularda biri de hamilelik esnasında zencefilin tüketilip tüketilmemesi gerektiğidir. Peki, hamilelikte zencefil kullanılabilir mi? Geçmiş dönemlerden günümüze dek pek çok derdin devası haline gelen zencefil, hamilelik döneminde de kullanılabilir. Hatta sağlık açısından anne adaylarına büyük faydalar sağlamaktadır. Fakat kullanırken dikkat edilmesi gereken önemli noktalar vardır. Bu noktalar zencefilin taze olması ve ölçü miktarını katiyen kaçırmamaktır.Şifa deposu olan bu bitkiyi yemeklerinizin içerisinde ya da çay şeklinde tüketebilirsiniz.

Özellikle de ilk üç ay içerisinde meydana gelmesi muhtemelen olan mide bulantılarından kurtulmak için hamilelikte zencefil tüketimi uygundur. Bir fincan kaynar suyunun içerisine yarım tatlı kaşığı toz zencefil ekledikten sonra 10 dakika kadar bekletip, süzdükten sonra 2 fincanı aşmayacak şekilde tüketebilirsiniz.Yemeğinize de bir miktar zencefil ekleyerek tadını artırabilirsiniz.

Gebelikte Zencefilin Faydaları

Pek çok anne adayı doğru bilgilere ulaştığı gibi yanlış bilgiler de edinmektedir. Bu yüzden zencefil hamilelikte zararlı mı? Sorusu akıllarda yer edinmektedir. En başta da belirttiğimiz gibi, uygun miktarda kullanıldığı zaman zararı değil aksine faydası vardır.

  • Zencefili doğru miktarda tüketmek, kan dolaşımınızı arttırır. Bu nedenle karnınızdaki bebeğinize de yeterli kan akışı sağlar.
  • Kolesterol seviyenizi kontrol edeceği için gebelikte zencefil tüketmek yüksek kolesterol seviyelerini azaltır.
  • Sabahları mide bulantısı çekiyorsanız, yatıştırıcı bir özelliğe sahip olduğu için zencefil,rahatlamanızı sağlayacaktır. Bu mide problemlerini ortadan kaldırmak için ev yapımı zencefilli gazoz ya da zencefil çayı içebilirsiniz.
  • Zencefil, nezle, soğuk algınlığı, küçük rahatsızlıklar ve sürekli öksürüğün tedavisinde kullanılır. Bağışıklık sisteminiz hamileyken yavaşlar.Bu yüzden, bu tarz küçük rahatsızlıklara karşı vücudunuz savunmasız kalır. Zencefilin bağışıklık sistemini güçlendirmek adına olağanüstü bir etkisi vardır. Hızlı bir şekilde iyileşmenize yardımcı olur. Aynı zamanda tüm bu hastalıkların önlenmesine de yardımcı olur.
  • Zencefilin kan glikoz seviyelerini kontrol altında tutmada hayati bir rol oynar. Böylece anne adayına ve karnında büyüyen bebeğine sağlık verir. Bunun yanı sıra enerji seviyenizi yüksek tutmaya yardımcı olur.Tükenme ve yorgunluğu hafifletir.
  • Hamilelikte olan şişkinlikleri azaltır.
  • İltihaplı yaraları tedavi eder.
  • Yorgun kaslarınızın rahatlamasını sağlar.
  • Hamilelik süresince çok daha az ağrı duyarsınız.
  • Bebeğinizin daha sağlıklı ve güçlü olmasını sağlar.
0 0 votes
Puan verin
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments