teff tohumu faydaları ve zararları

Faydaları ve Zararları İle Teff Tohumu

Haber Sağlık

Günümüzde çok fazla bilinmemesine rağmen faydaları sayısız olan teff tohumu Kuzey Etiyopya’da yetişmekte olup birçok ülkede de üretilebilmektedir. Senede bir kez Haziran ayı ve takip eden aylarda ekilen teff tohumu kısa sürede yetişerek yaz sonuna kadar hasat yapılabilmektedir. Kısa sürede hasat edilmesi bu bitkinin en önemli avantajlarından biridir. Besin değeri bakımından oldukça yüksek olan teff bitkisinin kırmızı, kahverengi ve beyaz renkleri bulunmaktadır. Özellikle kırmızı renkli olanı demir bakımından zengin bir içeriğe sahiptir. Kahverengi olanın tadı ise fındık lezzetini anımsatmaktadır. Ülkemizde yetiştirilmeyen teff tohumu yurtdışından temin edildiği için diğer tahıllara oranla biraz daha pahalı olmaktadır. Fakat sağlığını önemseyen kişiler tahıllar arasında en çok yararın sağlanabildiği teff tohumunu pahalı olmasına rağmen sipariş ederek tüketmektedirler. İçeriğindeki kalsiyum oranı, demir miktarı, protein oranı ile besin değeri olarak ilk sırada yer alan teff tohumu faydaları buğdaya ve diğer tahıllara göre oldukça fazla olmaktadır.

Teff tohumu kullanıcı yorumları, teff tohumu kullananlar, teff tohumu yorumları, teff tohumu nasıl kullanılır, teff tohumu çayı kullananlar

Tüm bu saydıklarımız teff tohumunun çoğu kişi tarafından neden tercih edildiğini açıklamakta olup ülkemizde de yetiştirilmesi için beklenmektedir. Fazla kullanılması sonucunda yan etkilerin görülebileceği teff tohumunu da her bitki gibi kararında kullanmak gereklidir. Genel özellikleri itibarı ile bahsettikten sonra, teff tohumu faydaları ve zararları hakkında da daha detaylı bilgi verelim.

Teff Tohumu Faydaları Nelerdir?

teff tohumu faydaları

Teff tohumu içerdiği yüksek besin değerlerinden dolayı günümüzde tükettiğimiz tüm tahılların içerisinde en sağlıklı olanlardandır. Yüksek oranda kalsiyum, demir, tiamin, protein deposu olan teff tohumu sekiz esansiyel aminoasiti de içeriğinde bulundurmaktadır. Ayrıca içerdiği yüksek oranda lif ile kan şekerini de düzenleyen ve diyabet hastaları tarafından da kullanılabilen teff tohumu faydaları oldukça fazladır. Besin deposu olması yönü ile birçok tahıl ürününe göre daha zengin bir içeriği olan teff tohumunun faydalarını maddeler halinde sıralayalım;

 • İçeriğinde bulunan demir vücut tarafından kolaylıkla emilebilir. Bu nedenle de demir eksikliği olanlar tarafından kullanılması oldukça faydalıdır.
 • Yorgunluğu giderici ve enerji verici özelliği bulunmaktadır.
 • Gluten kullanmayanlar için tercih edilebilir en faydalı besindir. Un yerine teff tahılı ile hazırlanabilecek birbirinden farklı yemekler glutensiz beslenenler tarafından da kullanılabilir.
 • Alerjik reaksiyonlara neden olması yönünden riski azdır.
 • Sindirimi oldukça rahat bir besindir. Bağırsak hareketlerini hızlandırarak ve düzenleyerek sindirim sisteminin daha rahat çalışmasını sağlar. Bunun en önemli nedeni de teff tahılının küçük taneciklerinin posa içeriğinin fazla olmasıdır.
 • Kilo problemi olanlar ve ideal kilosuna ulaşmak isteyenler için kullanılması özellikle tavsiye edilir. İçeriğindeki protein ve aminoasitler doygunluk hissi vermektedir. Ayrıca teff tohumu çayı doğru tüketildiğinde vücuttaki ödem de atılabilmektedir.
 • Kalsiyum bakımından zengin içeriği ise süt ürünlerini fazla tüketmeyen kişilere çözüm olmaktadır. Bundan dolayı süt ürünü tüketemeyen kişilerin teff tohumu ile beslenmesi kemik sağlığı açısından da oldukça yararlıdır.

Tüm bu saydıklarımızın yanında teff tohumu faydaları ile ilgili ekleyebileceğimiz en önemli şey içeriği ile kansere karşı önemli bir koruyucu besin kaynağı olmasıdır. Günümüzde görülmesi sıklaşan hastalıklarından olan kansere karşı mücadele de tüketilmesi en yararları olan besinlerdendir.

Teff Tohumu Zararları

Sayısız faydasının yanında teff tohumu zararları yok denebilecek kadar azdır. Teff tohumu kilo verilmesine ve vücuttaki ödemin hızlı bir şekilde atılmasına yardımcı olduğu için özellikle de hanımlar tarafından kullanımı daha fazla tercih edilmektedir. Bu noktada şunu söyleyebiliriz ki her bitkinin olması gerektiğinden fazla kullanımı zararlı olabilmektedir. Dolayısı ile tüketim miktarının aşırıya kaçması durumunda teff tohumunun da zarar verici yan etkileri ortaya çıkabilmektedir. Bu konuda dikkat edilmesi önemlidir. Aksi halde kilo verebilmek uğruna sağlık problemleri yaşanabilir. Ayrıca teff tohumunun en çok tüketilme şekli olan teff tohumu çayının nasıl yapıldığı da önemlidir. Kaynayan suyun içine eklenen teff tohumunun demlenmesi için dört ya da beş dakika beklenmesi yeterlidir. Her bitki de olduğu gibi teff tohumunun da gerektiğinden fazla demlenmesi sonucunda istenmeyen yan etkiler oluşabilir. Bu konuda da dikkatli olunması çok önemlidir.

Teff tohumu zararları olarak bahsedeceğimizi diğer bir husus da gebe ve emziren kadınların doktora danışmadan kullanmaması gerektiğidir. Bu konu da son derece ciddiye alınması gereklidir. Gebelikte kullanılmaması ya da doktora danışılarak kullanılması çok mühimdir. Ayrıca düzenli olarak ilaç kullanan ve bazı hastalıklara sahip olan kişilerin de teff tohumu çayının tüketimine dikkat etmesi son derece önemlidir. Bu kişiler istenmeyen bir yan etki ile karşılaşmamak için teff tohumu kullanımı ile ilgili mutlaka doktora danışmalıdır.

Teff Tohumu Tüketimi

Teff tohumunun isteğe göre farklı tüketim şekilleri olabilmektedir. En çok tercih edilen kullanım şekli teff tohumu çayı olmakla birlikte teff tohumu ile çeşitli yapılan yemekler de yapılabilir. Buğdaya benzeyen ama besin yönünden çok daha zengin olan teff tohumu ile yapılan yemekler de son derece yararlıdır. Ayrıca ekmek yapımında da kullanılan teff tohumu sağlıklı bir vücut için tavsiye edilir. Tabi ki yukarıda da bahsettiğimiz gibi olası bir yan etki ve teff tohumu zararları görülmesi istenmiyorsa tüketimde aşırıya kaçılmaması çok önemlidir.

teff tohumu tüketimi

Teff tohumunun en çok tüketim şekli teff tohumu çayıdır. Kanser, şeker ve obezite gibi çağın en önemli hastalıklarına karşı koruyucu olan teff tohumu çayı yapımı da oldukça kolaydır. Metabolizmanın hızlanmasında etkili olan bu çayın daha çok kahvaltıdan önce kullanımı tercih edilmektedir. Bunun bir sebebi de iştah kapatıcı özelliğinin olmasıdır. Teff tohumu çayı kaynayan suyun içine eklenerek demlenir. Yaklaşık beş dakika kadar demlenmesi yeterli olan teff tohumu çayının da her bitki gibi fazla demlenmesi yan etkilerinin oluşmasına neden olabilir. Günde bir kez tüketilmesi ile en yüksek verim alınabilen teff tohumu çayının fazlaca aşırıya kaçılmadan kullanılması istenmeyen yan etkiler ve teff tohumu zararları görülmesini de önlemiş olur.

Bunların yanında teff tohumu kararında tüketildiğinde tansiyon ve kalp hastaları için de iyi gelmektedir. Bu rahatsızlıkları olan kişiler düşük sodyum içeriği olan teff tohumunu rahatlıkla tüketebilmekte olup teff tohumu faydalarını da görebilmektedir. Tansiyon hastalarının tercih edebilmesinin yanı sıra et ve süt ürünlerini tüketmeyen ve bu nedenle protein alabilme konusunda sıkıntı yaşayan vejetaryenler için de teff tohumu tüketimi çözüm olmaktadır. Zengin protein içeriği ile eksikliğinde olası kas kayıpları yaşanmasını ya da başka sağlık problemlerinin oluşmasını engeller. Teff tohumu tüketilmesinde diğer önemli bir nokta ise glutenli yiyeceklerin dokunduğu ve rahatsız edebildiği kişilerin de teff tohumunu gönül rahatlığı ile tüketebilmeleridir. Teff tohumunun gluten içermeyen bir tahıl çeşidi olmasından dolayı çölyak hastaları tarafından da rahatlıkla kullanılabilmektedir. Bu kadar yararları olan teff tohumu zararları oldukça az bir ürün olarak ülkemizde yetiştirilmemesi de oldukça üzücü bir durumdur. Maalesef yurt dışından ithal edilerek ülkemize gelmekte olduğu için fiyat olarak da pahalı bir üründür. Teff tohumu internet siteleri aracılığı ile sipariş verilebilmekte ve zaman zaman da yapılan indirimlerden yararlanılmaktadır. Hatta iki ya da üç kutu alındığında fiyatı daha uygun olan teff tohumu çayı kişinin yaklaşık olarak üç ya da dört aylık kullanımı için de yeterli olmaktadır.

Teff Tohumlu Çay

Kimilerinin henüz ismini bile bilmediği, kimilerinin ise çoktan kullanmaya başladığı, kimilerinin de henüz yeni keşfettiği Teffin dünyaya ünü çoktan yayılmış durumda. Kuzey Etiyopya’da ylda yalnızca birkaç kez ekilebilen ve zor iklim şartlarında yetişen Teff dünya üzerindeki en küçük tahıl olarak bilinmektedir. İçerisinde bulundurduğu yüksek protein, kalsiyum, vitamin, magnezyum, fosfor ve demirden dolay birçok ülkede de yetiştirilmeye başlanmıştır. Bu ülkelerin başında ise Kanada, Avusturalya, Mısır ve Uganda gelmektedir. Ülkemizde ise henüz yetiştirilmeye başlanmamış fakat büyük marketlerin organik ürünlerinin bulunduğu reyonlarda, aktarlarda ya da internet üzerinden bulunması oldukça kolaydır. Genellikle un halinde bulunan Teffin üç çeşidi vardır. Bunlar demir bakımından zengin olan kırmızı teff, tadı kestaneyi andıran Beyaz teff ve tadı fındığı andıran kahverengi teffdir. Genellikle ülkemizde kahverengi teff bulabilmeniz kolaydır. Teff unu yemeklerde 1 kaşık ya da çoğu kez hamur işlerinde kullanılır. Fakat bu kadarla sınırlı değil. Birçok ünlü isim sağlıklı beslenmek ve zayıflamak için teff tohumlu çay kullanmaktadır.

 

teff tohumlu çay

Herkes tarafından bilinen Holywood yıldızlarının genellikle kilo vermek için kullandıkları, besin değeri yüksek bir tohum olan Teff antioksidan, lif ve protein bakımından oldukça besleyicidir. Kemiklerin sağlığını korurken aynı zamanda sağlıklı bir şekilde zayıflamanıza yardımcı olur. Ayrıca içerisinde Gluten ve şeker bulundurmaz. Teff tohumu çayı düzenli olarak kullanıldığında ortalama da bir ay içerisinde 5 – 8 kilo vermenizi sağlıyor. Fakat düzenli bir şekilde kullanıyor olmanızda yarar var. Bir ay içerisinde gözle görülür şekilde kilo verdiğinizi sizde hissedeceksiniz. Oldukça besleyici olan Teff sadece zayıflamak isteyenler için değil aynı zamanda sağlıklı beslenmek ve dinç olmak isteyenlerinde tercihidir.

Teff Tohumu ve Çayının Faydaları

Teffin en önemli özelliklerinden biri metabolizmayı hızlandırmasıdır. Ayrıca vücudunuzda toplanan ödemi atmanıza da yardımcı olur. Daha öncede belirttiğimiz gibi teff tohumu çayı yağ yakma özelliğine de sahiptir. Vücudunuzda olan, kilo yapan ve sindirimi kolay olmayan besinleri yakma ve sindirmenize yardımcı olur. Doğal bir tahıl olmasından dolayı içerisinde oldukça fazla miktarda kalsiyum bulunmaktadır. Genellikle yemek yemeden önce tüketilmesi gerekmektedir. Çünkü iştah bastırıcı bir özelliği bulunur. Genellikle vejetaryenler hayvanlardan alamadıkları proteinler için teff tahılı kullanmaktadır. Fakat yalnızca onlar değil sizlerde teff ile vücudunuzun protein ihtiyacını kolaylıkla karşılayabilirsiniz. Ayrıca içerisinde bol miktarda C vitamini bulunmasından dolayı meyve sevmeyenlerin de tercihidir. Vücudunuzun ihtiyacı olan demir, magnezyum ve fosforu karşılayacaktır. Çölyak hastalarının da kullanabileceği bir besin kaynağıdır. Glutensiz bir bitki olmasından dolayı içerisinde şeker ve katkı maddeleri bulundurmaz. Böylece kan şekerini dengelerken, kan dolaşımını da düzenler.

Çoğu tahıl ürünü içerisinde protein bulunmaktadır. Fakat sağlıklı bir diyet için ve tokluk hissi vermesi için tahılların hiçbirinde yeteri kadar protein yoktur. Fakat dünyanın en küçük tahılı olmasına rağmen teff içerisinde amino asit bulunduğundan dolayı diğer tahıllara oranla oldukça fazla protein içermektedir. Vücudumuzun ihtiyacı olan tüm proteini teff bitkisinden alabiliriz. Aynı şekilde teff tohumlu çay da hayvansal ürünlerden alabileceğimiz protein ihtiyacımızı oldukça fazla karşılayacaktır.

Şeker hastaları için insülin dengeleyici bir besindir ve kalp sağlığı açısından oldukça faydalıdır. Kabızlığa iyi gelirken yine sindirim sisteminizi de düzenleyecek ve metabolizmanızı dengede tutacaktır. Kanser hastalığına karşı da oldukça koruyucu bir besin kaynağıdır.Çok besleyici olan Teff tohumu işlenerek çay haline getirilir ve suyun içerisine atılarak içilebilir. İçerisinde ise bu tohumla birlikte 20 adet bitki bulundurulmaktadır. Yine Teff tohumlu çay da zayıflamaya yardımcı olurken, vücuttan toksinlerin atılmasını sağlar. Verdiği doygunluk hissinden dolayı yemeklerden önce içilmesi gerekmektedir. Sindirim sisteminizi de düzenleyerek sağlığınıza faydalı olacaktır. Fakat teff tohumu tek başına zayıflatmayacaktır. Teff tohumunu diyet yapmanıza yardımcı bir bitki olarak görmelisiniz.

Ayrıca pirinç ve buğdaya bakıldığında onlardan çok daha ufaktır ve doğal olarak çok hızlı bir şekilde pişer. Teff tohumlu çay içmenin yanı sıra yalnızca teff pirinç ve buğdayın yerine kullanılabilmektedir. Teff tohumunun küçük taneleri pirinç ve buğdaydan çok daha sağlıklıdır ve kilo almanızı da engeller. Posası bile birçok tahıla meydan okuyabilir. 100 gram teff tohumunda 8 gram posa bulunmaktadır. Bu posa bağırsakların hareketlerini düzenler ve sindirim sisteminizin çok daha sağlıklı ve rahat bir şekilde işleyişini sağlamaktadır.

Dünyaya yayılan ve Gwyneth Paltow ve Viktoria Beckham gibi ünlü isimlerin kullandığı bu çay zaman içerisinde de ülkemizdeki pek çok ünlü isim tarafından da kullanılmaktadır. Zayıflamanın yanı sıra ödem atıcı bir etkisi olduğu için çokça tercih edilmektedir. Amino asitler tarafından da oldukça zengin bir besin kaynağıdır. Süt ve süt ürünlerini tüketmekte zorluk çekiyor ya da unutuyorsanız içerisinde bulundurduğu kalsiyum sayesinde süt ürünlerinden elde edeceğiniz kalsiyumu vücudunuz teff tohumu çayı sayesinde alacaktır.

İnternetin bizlere kazandırdığı sosyal medya sayesinde artık ünlü isimleri çok daha yakından takip edebiliyoruz. Çoğu kez formda kalmak için neler tükettiklerini ve nelerle beslendiklerini sosyal medya hesaplarından paylaşmaktadırlar. Aynı durum teff tohumlu çay için de geçerli. Bu çayi kullanan ünlülerin başında Seren Serengil, İvana Sert, Deniz Akkaya, Gonca Vuslateri, Seda Sayan, Hande Yener, Yasemin Sakallıoğlu, Seda Akgül, Ebru Yaşar ve Nurgül Yeşilçay bulunmaktadır. Ünlü isimler gibi formda kalabilmek ve daha sağlıklı beslenebilmek adına sizde teff tohumlu çay kullanabilirsiniz. Daha öncede belirttiğimiz gibi eczanelerden, büyük marketlerden, aktarlardan ve internet üzerinden alım yapabilirsiniz. Teff tohumu beslenme açısından zengin kaynaklar içermesine rağmen oldukça uygun fiyatlarda satılmaktadır. Genelde aktarlarda küçük paketler halinde 100 gramı 8 TL ile 12 TL arasında değişmektedir. İnternet üzerinde ise daha büyük paketlerde teff tohumu bulabilme imkânınız var. Genellikle 350 gram teff tohumu 20 TL’den başlıyor ve gramajlarına göre 50 TL ye kadar çıkabiliyor.

Teff Tohumlu Çay Nasıl Yapılır?

Bu çayıdüzenli olarak kullanmaya başladığınızda bir ay içerisinde yaklaşık 5 ile 8 kilo verebilirsiniz. Genellikle sağlıklı bir şekilde zayıflamak isteyen kişilerin tercihi olan teff tohumu çayı yemeklerden önce bir bardak tüketmeniz gerekmektedir. Bu sayede hem açlığınızı bastıracak hem sizi tok tutacak hem de vücudunuzun istediği tüm ihtiyaçlarını karşılayacaktır.

Yapımı oldukça kolaydır. Öncelikle içmeniz gereken küçük bir fincan suyu iyice kaynatmanız gerekiyor. Sonra içerisine bir çay kaşığı kadar teff tohumu atmalısınız. Yaklaşık 4-5 dakika kadar tohumu suyun içerisinde bekletip demlenmesini sağlayın ve daha sonra bardağınıza koyup afiyetle içebilirsiniz. Hiçbir şekilde çayın içerisine şeker eklenmemelidir. Teff tohumu çayı hazır!

Yemeklerden önce içilmelidir. Bu sebeple genellikle sabah 7 gibi kahvaltınızı yapmadan önce yaklaşık yarım saat kadar erken içmeniz gerekmektedir. Teff tohumlu çayınızı içtikten sonra kesinlikle yarım saat beklemelisiniz. Çayı içer içmez kahvaltı yapmayın ya da kahvaltının yanında tüketmeyin. Yarım saat öncesinde içilen teff tohumlu çay açlığınızı basıtracak, sizi tok tutacak, tuvalete çıkmanızı kolaylaştıracaktır. Ayrıca tok tuttuğu içinde çok fazla yemek yeme, daha çok ekmek yeme ihtiyacı hissetmeyeceksiniz. Aç karnına tüketilmesinin tavsiye sebebi budur. Ayrıca teff tohumlu çayı düzenli olarak kullanmalısınız. Yani hemen hemen her gün 3 ana öğün yemeğinden önce 1 finçan tüketebilirsiniz.

Doğal ve sağlıklı zayıflamanın bir yoludur. Fakat daha öncede belirttiğimiz teff tohumlu çay yalnızca diyetlerinizde yardımcı bir besindir. Yani diyet yapmayıp eskisi kadar çok yemek yediğinizde bir faydasını görmezsiniz. Öncelikle bir doktora gidip sizi diyetisyene yönlendirmesini isteyin. Daha sonra diyetisyen size uygun bir diyet listesi hazırlamalı ve sizde bu diyet listesine bire bir uymalısınız.

Genellikle vejetaryenler tarafından kullanılan teff tohumu et ve süt ürünleri tüketmediklerinden dolayı vücutlarının istediği protein ihtiyacını karşılamaktadır. Et ve süt ürünleri tüketmeyen vejetaryenler protein konusunda oldukça eksiklik yaşamaktadırlar. Protein eksikliği ise kısa zamanda kas kayıplarına, uzun zamanda ise ciddi sağlık problemlerine dönüşerek hastalıkları beraberinde getirir. Ancak teff tohumunun 100 gramında 13 gram protein bulunmaktadır. Yalnızca vejetaryenler için değil, herkes için protein bakımından zengin bir kaynaktır teff tohumu. Bu sebeple teff tohumu çayı da oldukça faydalıdır.

Diyetisyeninize Teff tohumu çayı kullandığınızı belirtebilirsiniz. Böylece ondan da bu çayın kullanılacağı hakkında tavsiyeler alabilirsiniz. Diyetisyeninizin size verdiği diyet listesini aksatmadan kullanırken, vermiş olduğu ana öğünlerden önce bir fincan kadar teff tohumlu çay tüketmelisiniz. Teff tohumlu çayın yemeklerden sonra içilmesinde hiçbir etki yoktur. Yediklerini yakması için çayın yemekten önce içilmesi gerekmektedir. Ayrıca hazımsızlık problemlerini de ortadan kaldırır. Böylece rahat bir şekilde tuvalete çıkabilirsiniz. Yemekten yarım saat önce içilmesinin bir diğer sebebi ise tokluk hissi verdiğinden dolayı az yemek yemenizi sağlar. Ayrıca sizde genellikle akşam yemeklerini az yemelisiniz. Kısaca bir diyetisyene gitmeli ve size verdiği diyet listesini birebir uygularken düzenli bir şekilde de teff tohumlu çayınızı içmeniz gerekmektedir.

Teffbitkisinin ve ununun yanı sıra genellikle kilo vermek için kullanılmaktadır. Ayrıca Teff tohumlu çay ödem ve şişkinlikleri giderdiği için kilo gibi görünen fazlalıkları vücudunuzdan atmış olursunuz. Öncesinde ödemleri yok ettiği için çok çabuk kilo vermişsiniz hissi yaratabilir. Sonrasında ise düzenli kullanımda vücudunuzda ödem oluşmayacağı için daha yavaş kilo vermişsiniz gibi düşünebilirsiniz. Fakat başında da belirttiğimiz gibi aslında en başta kilolarını değil ödemlerinizi yok eder bu yüzden de vücut ağırlığınız düşer. Yani en başta hızlı bir şekilde kaybettiğiniz şey kilo değil ödemlerinizdir. Daha sonra yağ yakımı yaparak kilo vermenizi sağlamaktadır.

Teff tohumlu çay içeriği,

 • Teff tohumu
 • Biberiye
 • Funda
 • Barut ağacı kabuğu
 • Yeşil Kahve
 • Sandalos Sakızı
 • Kitre Zamkı
 • Tarçın
 • Yeşil Çay
 • Chia tohumu
 • Kinoa tohumu
 • Mate yaprağı
 • Kuşburnu
 • Aspir tohumu
 • Lepidyum
 • Mac
 • Bamya çiçeği
 • Kiraz meyve sapı
 • Limon otu
 • Açai

1 fincan teff çayı 387 mg kalsiyum içermektedir. Yani günde size gerekli olan kalsiyum miktarının %40’ını tamamen tek başına karşılamaktadır. Ayrıca 1 fincan çay kan şekerinizi düzenler ve %20 ve %40 oranında içerdiği kompleks karbonhidrat sayesinde düşük glisemik indeksi ile diyabetik bireylerin tüketebilmesi için elverişli bir karbonhidrat kaynağıdır. Eğer tansiyon ve kalp hastalığınız varsa; en çok endişelendiğiniz sodyum içeriği, teff bitkisi kullandığınızda hiç dert etmezsiniz. İşlenmemiş teff ve teff tohumlu çay düşük sodyum içeriği sayesinde tansiyon hastalarının rahatlıkla tüketebileceği bir tahıl türüdür.

Kısaca Teff tohumu çayının fayları;

 • Buğdaydan çok daha fazla protein içermektedir.
 • Vücudunuzun ihtiyacı olan kalsiyum ihtiyacının %40’ını tamamlar
 • İçerisinde bulunan tiamin ve demir vücudunuz tarafından kolayca emilecektir
 • İçerisinde çok yüksek oranda lif bulunmasından dolayı kan şekerinizin düzenlenmesinde büyük rol oynayacaktır
 • Enerji arttırıcı özelliği sayesinde gün içerisinde kendinizi yorgun, bitkin ve halsiz hissetmezsiniz
 • Ayrıca uyku problemleriniz varsa da düzene koyacaktır
 • Glutensiz yaşam tarzını benimseyenler için uygun bir besindir
 • İçerisinde şeker yoktur
 • Katkı maddesi içermez
 • Alerjiye neden olma riski oldukça azdır
 • Kilo kontrolünde size destek olur
 • Kilo vermenizi sağlar
 • Tok tutar
 • Vücudunuzun ihtiyacı olan Magnezyum ve Fosfor içermektedir
 • Amino Asit içerir
 • Kabızlığa iyi gelir
 • Sindirim sisteminizi düzene koyar
 • Kalp için oldukça faydalıdır
 • Metabolizmayı dengede tutar
 • Kansere karşı korucuyu bir besindir

Kimler tarafından kullanılabilir;

 • Diyabet hastaları için oldukça yararlı bir besin kaynağıdır
 • Sporcular için de oldukça faydalıdır
 • Şeker hastaları için önemli bir insülin dengeleyicisidir
 • Vejetaryenler için oldukça besleyici bir protein kaynağıdır
 • Kanser ve özellikle kolon kanseri ile savaşmada oldukça etkilidir
 • Tahıllara alerjiniz varsa bir doktora gitmenizi öneriyoruz. Teff her tahıla alerjisi olanda alerjik reaksiyon göstermeyebilir. Belli bir miktarda kullanılabilir fakat bunun için öncelikle doktorunuza danışmanızda yarar vardır.
 • Kendisini aşırı yorgun hisseden kişilere dinçlik sağlar
 • Uyku problemleri yaşayan kişilerde teff tohumu çayı Böylece uykuları düzenli bir hale gelecektir.
 • Kalp hastalıklarına bire birdir ve kalp için oldukça faydalıdır. Kalp hastaları da rahatlıkla kullanabilir.

Teff tohumu nerelerde kullanılabilir;

 • Öncelikle teff tohumu çayı olarak kullanabilirsiniz. Günde her öğünden yarım saat önce içerek açlık hissini ortadan kaldırabilir ve tok tuttuğu için daha az yemek yiyebilirsiniz.
 • Ülkemizde özellikle teff unu olarak bulunan kahverengi teffi hamur işlerinin içerisinde kullanabilirsiniz. İstediğiniz kıvamı ve kabarmayı verecek olmasının yanı sıra hamur işinize ayrı bir lezzet katacağı da kesindir.
 • Teff tahılını yine yemeklerinizde de kullanabilirsiniz. Yemeklerinizi pişirirken içerisine bir tatlı kaşığı kadar teff tahılı koyabilirsiniz.
 • Teff tahılı pirinç yerine kullanılabilir
 • Yine Teff tahılı buğdayın yerine de kullanılarak yemeklerinize ayrı bir lezzet katabilirsiniz.
 • Teff tahılından ekmek yapabilirsiniz. Buğdayın yerine oldukça sağlıklı bir besin kaynağı olacaktır
 • Salatalarınızda baharatların yerine kullanabilirsiniz.
 • Kısaca kinoa kullandıysanız teff tohumunu da kinoa kullandığınız her yemekte ya da içecekte kullanabilirsiniz.

Nasıltüketilmelidir? dediğimizde ise, tek bir dezavantajı bulunmaktadır. Daha önce yemeklerinizde kinoa kullandıysanız bilirsiniz ki pişirildiği zaman birbirine yapışmaz. Fakat teff tohumu pişirildiğinde birbirine yapışmaktadır. Bu sebepten dolayı çorbaların içerisinde genellikle kıvam verici olarak kullanılmaktadır. Ayrıca teff tohumu çorbalarınıza çok dolgun ve oldukça zengin bir doku vermektedir.

Konumuzu özetlemek gerekirse, bu tahıl bulunduğundan beri birçok ünlü isimde dahil olmak üzere teff tohumunu yemeklerinde ve diğer yiyecekleri yaparken kullanmaktadır. İçerisinde vücudumuzun ihtiyacı olan birçok protein, kalsiyum, demir ve vitaminleri karşılamasından dolayı oldukça yararlıdır. Özellikle kadınların zayıflamak için girdiği zahmetleri ortadan kaldırır. Teff tohumu çayı tok tuttuğu için ve zayıflama etkisi olduğundan dolayı kilo vermenize yardımcı olur. Zaten çoğu kimse kilo verdirmesinden ötürü teff tohumu çayını merak etmektedir. Fakat daha öncede belirttiğimiz gibi teff tohumu size tek başına kilo verdirmeyecektir. Bu sebepten düzenli beslenmenize ve diyetlerinize dikkat etmelisiniz. Ayrıca düzenli kullanılması şarttır. Bir gün kaybı ya da belli saatlerini bile aksatmamanızda yarar var. Bu sebeple internet üzerinden ya da aktarlardan toplu halde almanızı tavsiye ediyoruz.

Teff Tohumu

Tahıllar arasında en besleyici olanlarından biri olan teff tohumu ile elde edilen çay zayıflama amacıyla kullanılacağı gibi tohumun besin değeri açısından zengin olması birçok insan tarafından tercih edilmesinde rol oynar. Teff tohumu kalsiyum, protein, lifleri içerisinde bulundurur. Kilo verme amaçlı, kemik sağlığını arttırmak amacıyla destek veren besinlerdendir. Enerji kaynağı olan teff buğday tahıllarına göre besin değerinin daha yüksek olduğu ve sindiriminin de basit olduğu söylenilebilir. Sindirilmesinin kolay olması glüten içermemesinden kaynaklanır. Teff tohumundan elde edilen çayın yararı çeşitli şekillerde görülebilir. Vücut sağlığını arttıran ve enerjisinin yüksek olmasını sağlayan bu tahıldan yapılan çay sağlığı olumlu yönde etkiler.

Teff tohumu içerisinde bulundurduğu yirmi bitki özü sayesinde vücuttan toksinlerin atılmasına katkı sağlar. Halk arasında daha çok zayıflatıcı etkisi bilinen tef tohumuçayı diye yapanların yardımcısıdır. Yalnız bu tohumdan elde edilen çay iyi bir diyet ve sporlar beraber uygulanmadığında zayıflamaya yardımcı olmaz. İçeriğindeki faydalı bitkiler vücudu dinç tutar ve vücut fonksiyonlarının yerine getirilmesini sağlar.

Teff tohumunun faydaları arasında kilo vermeyi hızlandırmasının yanı sıra çayın sağlık açısından faydaları da saymakla bitmez. Ödeme atmaya yardımcı olması çayın faydaları arasındadır. Aynı zamanda teff tohumundan elde edilen çay vücuttaki fazla yağın atılmasına destek verir. Tahıllar içerisinde protein bulundurur fakat teff tohumunda vücuda yetecek kadar protein bulunur. Bu da onu diğer tahıllardan ayırıcı bir özelliğidir. Teff tohumu çayı zengin amino asit içeriği ile de diğer tahıllardan ayrılır. Teff tohumun protein açısından tek ve yeterli en etkili kaynak olduğunu söylemek mümkün olmasa da enerji seviyesini yükseltici etkisi bakımında mükemmeldir.

Teff Tohumu Özellikleri

Çok sayıda faydası olduğu bilinen teff tahılı pirinç yada buğday ile kıyaslandığında daha küçük taneli olduğundan diğer tahıllara göre daha hızlı piştiği de söylenebilir. Teff tohumun küçük tanelere sahip olması posa içeriğinin de zenin olmasını sağlar. Bağırsakları dengeleyici ve düzenleyici etkisi bulunan teff sindirim sistemine olumlu birçok katkı sağlar. Teff tohumun kemik sağlığı açısından pek çok faydası bulunur.

Süt ürünleri kullanmayanlar aynı etkiyi alabilmek için alternatif olarak teff tohumunu tercih edebilir. Teff tohumu kalsiyum bulundurduğundan süt ve süt ürünlerini tüketmeyen kişilerin yanında olur ve protein bakımından da zengin bir tohum olarak bilinir. Vejetaryenler süt ve et ürünlerini tüketmediğinden dolayı protein alımları eksik olur. Proteinin az alımı ise kas gücü zayıflığına ve kas kayıplarına neden olur. Protein eksikliği uzun vadede ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir. Teff’in protein içeriği vejetaryenlerin yanı sıra tüm bireylerin ihtiyacı olduğu kaynaklardandır.

Görüntüsü bakımından kinoaya benzetilen teff tohumu yararları kanıtlanmış ve gözde besinlerden biri haline gelmiştir. Teff bitkisi tüketim şekilleri bakımından da farklı alternatifler sunar. Teff tohumu pişirildiğinde taneleri birbirine yapışabilir. Bu nedenle çorbalarda kıvam verici olarak tercih edilebilir. Çorbalara ve bu tarz yiyeceklere dolgunluk katar. Teff tohumunun bir başka tüketim şekli ise bu tohumla ekmek yada salata yapmaktır. Benzetildiği Kinoa bitkisi tarifleri teff tohumu için de geçerlidir. Glutensiz tahıllar ile karşılaştırıldığında teff tohumu besleyici değeri etkileyici olduğu dikkat çeker. İçerisinde; kalsiyum, demir, protein, aminoasit bulundurur. Bu içeriği ile birçok ülkenin ve kesimlerinin dikkatini çekmeyi başarmıştır.

Teff Tohumu Nasıl Tüketilir?

Teff tohumu tarifleri arasında sıklıkla uygulanan pratik bir tarif; iki bardak içme suyuna ilave edilecek iki tatlı kaşığı teff tohumunun cezvede kaynatılmasıdır. Bu tarif ile elde edilen çay günde bir ya da iki sefer tüketilebilir. Çay ister aç ister tok karnına tüketilebilir. Fakat kahvaltı öncesi bir bardak tüketilen teff tohumu çayının faydası daha fazla görülmektedir.

1 fincan tüketilen teff tohumu zengin kalsiyum içeriği sayesinde günlük gerekli olan kalsiyum ihtiyacının yaklaşık %40’ını karşılar. Aynı zamanda bu tahıl kan şekerini düzenleyen bir tahıldır. Karbonhidrat kaynağı olarak %30 oranlarında içerik barındırması diyabetik bireylerin sağlığına da olumlu etkide bulunur. Teff tahılı tansiyon ve kalp hastalığı olanların da tüketmesi gereken tahıllar arasında. İşlenmemiş teff kullanılarak düşük sodyum içermesi sayesinde tansiyon hastalarının da şifası olacak ideal seçeneklerden. Düşük kalorili olmasının yanı sıra enerji veren bir besin kaynağına da sahiptir. Teff tohumu una dönüştürülerek ekmek yapılarak da günlük yeterli miktarlarda tüketilebilir. Bu sayede fırından ya da marketten alınan doğal içerikten oluşmayan zararlı ekmeklerden de korunabilir.

Teff Tohumu Faydaları

Teff tohumu faydaları arasında kemik ve diş gelişimine olumlu destek vermesi bulunur. Hücreleri yenileyici özelliği sayesinde ise saç dökülmesine ve kepeklenmelerin önüne geçer. Egzama benzeri saç derisinde kabarıklığa yol açan sağlık sorunlarının da önüne geçebilir. Teff tohumu kan şekerini dengeler ve hücrelerin sağlıklı olmasını sağlar. Bu durum da anemi hastalığına yakalanma oranını oldukça düşürür. Bağışıklığı güçlendiren ve vücut direncinin yüksek olmasını sağlayarak kanserli hücrelere karşı savaşan bir özelliğe de sahiptir. Kolon kanserine yakalanma ihtimalini azaltabilir. Yağ yakımı konusunda başarılı olan teff tohumu kilo almayı engeller. Sindirim sistemi sorunlarının belirli ölçüde gidererek daha sağlıklı bir yaşam sürmeye katkıda bulunabilir. Eğer bağışıklık ile alakalı sorunların bulunuyorsa ya yukarıda sayılan hastalıklara yakalanmamak istiyorsan önlem olarak kullanabileceğin tef satın al ve düzenli kullanımdaki faydalarını gör.

Teff Tohumu Çayı Kimler Kullanmalı?

Hem erkekler hem de kadınlar tarafından kullanılabilen teff tohumlu çay ile vücut direncinin yükselmesi sağlanabilir. Bu nedenle herkes için uygun olan bir besindir teff bitkisi çayı. Aynı zamanda zayıflamak isteyen kişiler doğru bir diyetle beraber bu çayı düzenli olarak kullandığında sağlıklı kilo vermek için doğru bir adım atmış olurlar. Herhangi bir zararı bulunmamakla beraber düzenli olarak ilaç kullanan kişilerin doktoruna danışarak bu çayı tüketmesinde fayda vardır. Doğal içerikten oluşması ve içerisinde başka bitkilerin de bulunduğu çayı kullananlar etkili sonuç almıştır. Yapılan incelemelerin sonucunda teff tohumunun yan etkilerine rastlanmamıştır. Hamile kadınların teff tohumu çayı kullanmadan önce doktoruna danışması daha uygundur. Teff tohumunun bilinen bir zararı bulunmamakla beraber istenmeyen bir durum söz konusu olduğunda doktorunuza danışmalısınız.

Teff Bitkisi Nerede Bulunur?

Teff bitkisinin dünyada en çok yetiştiği yer Etiyopya’nın belirli kesimleridir. Teff bitkisi Avustralya, Mısır, ABD ve Kanada da yetiştirilir. Tadı ise Türklere yabancı gelmemekle beraber ceviz ve fındık ile benzetilebilir. Türkiye’de ithal teff tohumu bulunur ve bu tohum yiyeceklerin içine katılabilir ya da çay elde edilerek tüketilebilir.

Uzun ve sağlıklı yaşam için atılacak adımlardan biridir sağlıklı beslenmek. Bu nedenle sağlığa yararlı bitkilerden yardım almakta fayda vardır. Teff tohumu nerelerden edinilebilir, teff nerede satılır? merak edenler için teff tohumu çayının bitkisel bir ürün olması sebebiyle eczanelerde satılacağı söylenebilir. Avrupa’da çok talep edilen bir ürün olmakla beraber Türkiye’de de bu tohum hakkında bilgi sahibi olanların sıklıkla tükettiği besinlerden biridir. Bakanlık onaylı ürünler içerisinde yer alan teff tohumu aktarlarda da satılabilir. Fakat her eczane ve aktarda bulunamayabilir.

Teff Tohumu Nedir?

Teff tohumu taf ya da khakshir adıyla da bilinir. Bu tohum beyaz, kahverengi ve kırmızı renkte olabilir. Üç çeşidi bulunan teff tahılı Kuzey Etiyopya’da bolca yetişen ve ekmek yapımı gibi çeşitli alanlarda kullanılan bir bitkidir. Beyaz renkli olan teff tohumunun tadı kestaneye benzetilirken kahverengi olanı fındığa benzetilir. Kırmızı renk olanının içerisinde demir oranı yüksektir. Teff nedir merak edenler için farklı tatlarda bulunan bu bitkinin lif ve demir bakımından zengin olduğu söylenilebilir. İçerisinde kalsiyum ve protein de bol miktarda bulunur.

Manganez, protein, lif ve çinko içerikleri ile dünyadaki en küçük tahıldır. Gluten içermemesi sayesinde çölyak hastaları için önerilir. Bir bardak pişirilmiş teff ile günlük kalsiyum ihtiyacının yaklaşık %40’ı karşılanabilir. İçerisindeki amino asitler sayesinde de temel aminoasit ihtiyacını büyük ölçüde karşılar. Teff bitkisinin kan şekerini düzenleyici ve insülin dengeleyici etkisi de bulunur.Teff nedir ve çayın içeriğinde ne vardır? Teff tohumlu çay içerisinde bulunan diğer bitkiler ise biberiye, yeşil kahve, kitre, zamkı, mate yaprağı, yeşil çay, chia tohumu, acai bitkileri ve bamya çiçeği gibi bitkilerdir.

Teff Tohumu Zayıflamak İçin Kullanımı

Zayıflamak isteyenler doğal bitki özü çaylarını denerken mutlaka listelerinde teff tohumlu çaya yer vermelidir. Bilinen birçok faydası ile beraber tef tohumu çayı zayıflamayı destekler. Zayıflamak isteyenlerin verimlerini yüksek seviyeye çıkarmak için kullanacakları seçeneklerden biri olarak teff günde bir sefer kullanılabilir. Daha fazla kullandığımda daha fazla zayıflarım gibi yanlış bir algı oluşmamalıdır. Bu durumda sağlık problemleri ortaya çıkabileceğinden günde bir sefer kullanımı zayıflamak için yeterli olacaktır. Teff tohumu ile çay hazırlayan kişiler kahvaltıdan yarım saat öncesinde tüketebilirler. Metabolizmayı hızlandırdığından faydası sabahları daha fazla görülebilir. Ayrıca çay tokluk hissi yarattığından gün içerisinde fazla yemenin önüne geçer.

Teff Tohumlu Çay Tarifleri

Teff tohumu içerikli bitki çaylarını kullananlar günde bir defa kullanabilir. Hazırlanışı kolay olan çayın tüketimi de oldukça basittir. İçme suyunu kaynatarak teff tohumu içerisine eklenir. Bir süre suyun içerisinde bırakılır. Teff satın al 30 gün kullan. Bu teff çayları kutular halinde satılıp bu kutular içerisinden her gün için kullanılan sabit bir ölçü belirlenmelidir. Suya eklenerek 10 dakika süre boyunca bekletilen çay demlenmiş olur ve tüketime hazır hale gelir.

Günde bir bardak çay tüketildiğinde aynı zamanda kilo verme süreci de desteklenmiş olur. Çayın tüketilmesinin ardından gün içerisinde yakılan kalori miktarında da artış meydana gelir. Çay iç organların hızlı çalışmasını sağlayarak günlük kalori açığı yükseltilebilir. Günlük kalori açığının fazla olması demek kilo vermek demektir. Teff satın alma sonrası düzenli kullanımlarda diyetle beraber birleştirilirse bu bitki çayı ciddi fiziksel farkları yaratabilir.

Teff Tohumu Nasıl Yetiştirilir?

Teff tohumu en fazla Etiyopya’da bulunurken birçok ülkede de yetiştirilmektedir. Birçok ülkede sadece insanlar tarafından değil hayvanlar tarafından da tüketilir. Teff grass yem yetiştiriciliği bu nedenle yaygınlaşmaktadır. Teff grass ekim şekli bakımından diğer ürünlerle benzerdir. Tarlanın sürülüp inceltilmesinin ardından araziye yapan çekilerek tarla sıkıştırılır. Tohum ekilir ve daha sonra üzerine sürgü yapılarak dişsiz silindir çekilir. Toprağın iyice sıkışması sağlandıktan sonra teff grass tohumları toprağın üzerine çıkana dek tarla yüzeyi sıklıkla sulanır yani daima ıslak tutulmaya özen gösterilir. Teff ekim zamanları ise nisan ayından başlayarak ağustos ayına kadar devam eder. Biçim zamanları ekim sonrasının 30-35 gün sonrasına tekâmül eder. Aşırı boylandığında ise besin değerlerinde düşme meydana gelir.

Teff bitkisi yetiştiriciliği Afrika, Avustralya ve Amerika’da yapılır. Yetiştirilme alanı artan bu bitki dünyada git gide yayılım gösterir. Türkiye’de de yetiştirilen teffgrass Ankara başta olmak üzere İzmir ve Adana’da ekilir. Sıcak iklimlerin bitkisi olan teff ideal biçim zamanları başak çıkarmadan öncedir. Biçim yüksekliği ise 60-70 cm civarında olur. Teff 120 cm boyu bulmaktadır. Teff grass yem bitkisinin gübreleme işlemleri ekim sırasında 20 kg toprak gübresi atılmasından oluşur. Çıkmasından 15 gün sonrasında dekera 15-20 kg’lık üre verilmelidir. Bunların sonucunda teff bitkisi 40-50 cm boya erişmiş olacaktır. Biçimlerin arasından tarlaya her defasında üre gübresi atılmalıdır. Çinkolu yaprak gübresi de verilebilir. Aynı zamanda deniz yosunu ve hümik asit ile çinkolu yaprak gübresi karıştırılarak da tarla yüzeyine atılabilir.

Teff bitkisi besin değerleri yüksek olan ve bu nedenle faydaları da fazla olan bir bitkidir. Teff grass değerleri otun boyuna göre değişmekle beraber ham protein bakımından ortalama olarak %12 oranlarını barındırırken bu oran %20’lere kadar çıkabilir. Teff grass kuru otundaki protein miktarı ise %9 ila 14 arasında olur. Teff grass samanı kıymetli olup bu samanın buğday ve arpa samanından ayrılan noktası besleyici özelliğinin yüksek olmasıdır. Yeni yem bitkisi olarak görülen teff grass yaz bitkisi olarak henüz alternatifi bulunmamaktadır.

Teff Tohumu Fiyatları

Teff tohumu iki şekilde bulunur. Bunlar: tahıl tipi ve ot tipi. Tahıl tipi olanı insanların tüketmesi için elde edilirken ot tipi ise hayvanlar için ekilir. Tahıl tipi teff tohumunu ot amacıyla satanlar bulunur. Bu konuda dikkat edilmeli ve hayvanlar için kullanılacaksa mutlaka ot tipi alınmalıdır. İnsan beslenmesinde kullanıldığında gerek kemik gelişimine gerek dişlere gerekse metabolizmaya yararları olmaktadır. Sindirim hastalıklarının önüne geçen teff tohumu her yerden alınmamalıdır. Seçkin eczane ve aktarlarda teff fiyatı cazip olan çaylar tercih edilebilir. Fakat piyasa fiyatlar göz önüne alındığında fiyat bakımından fazlaca fark bulunan merdiven altı ürünlerden uzak durulmalı ve bilindik yerler tercih edilmelidir.

Kutu üzerinde teff tohumu besin değerleri yer alabilir bu değerlerin kontrol edilmesi ve teff tohumu çaylarının içerisinde bulunan diğer bitkilerin kontrol edilmesi gerekir. Aksi halde kutu içerisinde yer alan bir bitkiye alerjiniz olması durumunda zor durumlar ortaya çıkabilir. Aktarlardan ve eczanelerde kutu biçiminde satılan teff bitkisi fiyatı yüksek rakamlarla satılmamaktadır. Bir aylık ihtiyacı karşılayacak şekilde alındığında oldukça uygun fiyatlar söylenmektedir. Fazla ürünü uzun süre muhafaza etmek zorunda kalmamak için belirli bir süre boyunca yetecek kadar temin edilebilir.

Teff tohumu çayının fiyatı uygun olup kampanyalı olarak çeşitli yerlerde satılabilir. En güvenli yerler ise aktarlar ve eczaneler olmaktadır. Tef satın al kampanyalı fiyatları üzerinden temin edilebilen ürün yararları göz önünde bulundurulduğunda herkesin kullanması gereken besinler arasındadır. Sağlık konusunda hassas olan kişiler teff bitkisinin yanı sıra sağlığa yararlı bitkiler bulunan teff içeren çayları tercih edebilir. Kolayca demlenebilir ve içilebilir. Bu çaylara eklenecek doz aile içerisinde tüketen kişi sayısına göre değişebilir. Kahvaltıdan önce kullanılabileceği gibi kahvaltı sırasında da tüketilebilir. Tat olarak bazı bitki çaylarına göre oldukça güzeldir. Bu nedenle çocuklar da bu çay zevkle tüketebilir. Teff hastalıkların önüne geçen ve vücuttaki zararlı yağları ve toksinleri atmaya yarayan eşi benzeri kolay bulunmayan bir bitki olarak kıymeti bilinesi ve düzenli tüketilmesi mümkün olan bir bitkidir.

Teff Unu

Son zamanlarda hayatımıza giren teff bitkisinin doğum yeri Kuzey Etiyopya’dır. Teff dünyanın en küçük tahılı olarak bilinmektedir.Fakat çok sağlıklı ve sağlam besin kaynağı olmasından dolayı günümüzde farklı ülkelerde de yetiştirilmeye başlanmıştır. Bu ülkelerin başında ise Mısır, Avusturalya, Uganda ve Kanada gelmektedir. Yılda yalnızca birkaç kez ekim işlemi yapılan teff, zor iklim şartlarında yetişmektedir. Teff tahılı diye de bilinen teff ununun tadı gayet güzeldir ve hamur işinde de kullanılabilir olmasından dolayı sevilmektedir. Ayrıca vücudun yüksek protein, kalsiyum ve demir ihtiyacını da karşılamaktadır. Teff unu nedir? dediğimizde ise, kısaca çok ufak taneli, yumuşak ve tatlı bir bitkidir diyebiliriz. Bu bitki kırmızı, kahverengi ve beyaz olmak üzere üç farklı türde görülmektedir. Bunun yanı sıra bu üç farklı tür bitkinin de üç farklı tadı bulunmakta ve her biri protein açısından oldukça zengindir. Kırmızı teff yüksek demir katkısı içermekle bilinir iken Beyaz teffin tadı kestaneye, Kahverengi olanın ise fındığa benzemektedir. Genellikle ülkemizde bulunan teff unu ise kahverengi olandır ve birçok ev hanımı tarafından hamur işlerinde kullanılmaktadır. Hamur işlerine ayrı bir lezzet kattığını da belirtmemizde yarar var.

teff unu

Teff unu aynı adı taşıyan bitkinin tohumlarının öğütülmesi ile ortaya çıkan bir malzemedir. Glutensiz ve amino asitler bakımından oldukça zengindir. Son zamanlarda ise diğer unlara oranla çok daha fazla tercih edilmektedir.Teff unu nedir? Vücudumuzun hayvansal besinlerden elde edeceği proteini sağlamasından dolayı genellikle vejetaryenler tarafından çok sık kullanılıyor. Ayrıca herkes için protein açısından oldukça güzel bir kaynak. İçerisinde barındırdığı protein miktarı kiona ve mantar gibi diğer protein kaynakları ile yarışabilir durumda. İçerisinde büyük miktarda C vitamini barındırıyor. Vücudumuzun meyvelerden alacağı C Vitaminini karşılamaya eş değer. Yine kalsiyum açısından da oldukça zengin. Magnezyum, fosfor, demir, tiamin bulunmasından dolayı birçok un çeşitlerinden çok daha sağlıklıdır.

Teff Hollywood ünlülerinin de yeni gözdesi olmayı başardı. GwynethPaltow ve ViktoriaBeckham gibi ünlü isimler sağlıklı beslenmek adına teff tahılı kullanmaktadırlar. Sağlıklı beslenmeyi yaşam biçimi haline getiren kişiler için de oldukça faydalıdır. Bu kadar besleyici bir tahılın fiyatları oldukça pahalıdır diye düşünebilirsiniz. Fakat değil! Teff unu fiyat aralıklarına baktığımızda bütçenize oldukça uygun olduğunu göreceksiniz.

Teff Unu Nerelerde ve Nasıl Kullanılır?

Şimdi gelelim Teff unu nerelerde ve nasıl kullanılmaktadır? Sorusunun yanıtına Teff unu nedir? sorusunun cevabını verdikten sonra; Teff, un ve tahıl durumunda bulunabilir ve pek çok şekilde tüketilebilir. Ülkemizde yalnızca un halinde bulunan Teff, ekmek, kurabiye, kek gibi her türlü hamur işinin içerisine konulabilir.Glutensiz olması nedeniyle o yumuşak pof pof kıvamları tutabilirsiniz. Tahılını ise kinoa ile harmanladığınızda tüm yemek tariflerinizde kullanabilirsiniz. Yemeklerinizin içerisine 1 yemek kaşığı kadar teff unu ilave edebilirsiniz. Farklı bir tat vermesinin yanı sıra sağlığınız açısından da oldukça yararlı bir bitkidir. Çocuklarınızın gelişimine de oldukça fazla yarar sağlayacaktır. Hiçbir şekilde şeker içermez ve katkı maddeleri barındırmaz. Ayrıca sabah kahvaltılarında gevrek, müsli ve yulaf ile birlikte tüketebilirsiniz. Yine pirinç ve buldurun yerine de yemeklerin içerisinde kullanılabilmektedir. Eğer daha önce kinoa kullandıysanız, kullanımı birebir aynıdır diyebiliriz. Lifli yapısından dolayı da sizi tok tutacaktır. Böylece kilo almanızı da engeller.

Sağlığımıza bu denli yararlı olan teff unu nerede satılır? Dediğimizde ise, genellikle büyük marketlerin organik ürün reyonlarında bulabilirsiniz. Bunun yanı sıra aktarlarda bulabilir ya da internet üzerinden siparişini verebilirsiniz. Fakat şunu da belirtmek gerekiyor ki, teff ununa karşı alerjiniz olabilir. Çok nadir olsa dahi genellikle tahıllara karşı alerjisi olan kişiler teff ununa karşı da alerjik reaksiyon gösterebilir. Bu sebepten dolayı kullanmanız gereken miktarı ve tüketip tüketmemeniz gerektiğini bir doktora danışmanızı tavsiye ediyoruz.

Teffin Faydaları

Teff unu nerelerde satılır? Sorusunun cevabın verdikten sonra, şimdi geldik Teff ununun vücudumuz için faydalarına;

 • Protein, kalsiyum, vitamin ve demir içermesinden dolayı buğdaydan çok daha yararlıdır. İçerisinde bulunan demir ise vücudumuz tarafından kolaylıkla emilmektedir.
 • Çölyak hastalarının tüketebileceği bir besindir
 • Glutensiz bir bitkidir
 • Vücudunuzun ihtiyacı olan Magnezyum ve Fosfor içermektedir.
 • Amino asit kaynağıdır
 • Kan şekerini dengeler
 • Şeker hastaları için önemli bir insülin dengeleyici rolü oynar
 • Kabızlığa iyi gelir ve sindirim sistemini düzenler
 • Kan dolaşımını düzenler
 • Kalp sağlığı için oldukça faydalıdır
 • Yağ yakmayı hızlandırarak kilo vermenizi sağlar
 • Metabolizmayı dengede tutar
 • Kansere karşı korucuyu bir besindir
 • Vejetaryenler için oldukça yüksek protein içerir

Son olarak teff unu fiyat bakımından incelemeye; aslına bakarsanız içerisinde bu denli zengin besin bulunduran teff ununun fiyatları bütçeniz için oldukça uygun. Genellikle aktarlarda bulunan teff ununu internet üzerinden de sipariş edebilirsiniz. İnternet üzerindeki fiyatlara baktığımızda ise, 20 TL ve 50 TL arasında değişim göstermektedir. 20 TL civarındaki teff unu 350 gram halinde satışa sunulmaktadır.Aktarlarda genellikle küçük paketlerde 100 gram teff unu 8 TL ile 12 TL arasında değişim göstermektedir.


Teff tohumu kullanıcı yorumları, teff tohumu kullananlar, teff tohumu yorumları, teff tohumu nasıl kullanılır, teff tohumu çayı kullananlar

0 0 votes
Puan verin
Subscribe
Bildir
1 Yorum
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Serap
4 yıl önce
Puan verin :
     

Kullananlar deneyimlerini paylaşsın lütfen