enginarın faydaları

Enginarın Faydaları

Haber Sağlık

Sağlık açısından çok önemli bir besin olan enginar için pek çok kişinin ön yargılı olduğunu söyleyebiliriz. Çok lezzetli bir sebze olan enginarı küçük büyük demeden her yaştan birey gönül rahatlığı içerisinde tüketebilir. İçerisinde bulunan zengin mineraller ve vitaminler sayesinde pek çok rahatsızlığa da iyi gelmektedir. Gerçektende enginarın sağladığı yararlar saymakla bitmez.

Sağlıklı beslenme insan hayatı için olmazsa olmazları arasındadır. Sağlık beslenmenin olmazsa olmazı ise enginardır. Enginarın faydaları deyince aklımıza hemen vitaminler ve mineraller gelmelidir. İçerisinde A ve C vitaminlerinin yanı sıra fosfor, demir, potasyum ve kalsiyum vb. pek çok mineral barındırır. Enginar tam anlamı ile mucizevî bir besin kaynağıdır.

Enginar Suyu Ve Faydaları

Enginar sebzesinin salatasını, dolmasını ve yemeğini hepimiz duymuşuzdur. Peki, enginar suyu hakkında fikriniz var mı? Enginar nedir diye sorsak şu şekilde yanıtlarsak en doğru tarifi yapmış oluruz; Sağlıklı bir ömür sürmenin en büyük destekçisidir. Enginar suyu teninize ve saçlarınıza yenilik kazandırır. Onları canlı gösterir.

Pek çok kişi enginar suyunun faydaları hakkında bilgi sahibi olmak istemektedir. İlk başta şunu söylemeliyiz enginar suyu vücut direncini korumaktadır ve böylece vücuda enerji vermektedir. Ayrıca bağırsak, saç, cilt ve kalp gibi organlarımızın sağlıklı çalışmasını sağlar. Bebeğini emziren annelerin süt oranını arttırır. Karaciğer yağlanmasına mani olur. Kan şekerini de dengeleyen enginar suyu kolesterol dengesini de sağlamaktadır.

Enginar suyu sindirimi kolaylaştırır. Metabolizmayı harekete geçirdiği gibi kan dolaşımını da hızlandırmaktadır. İdrar sökme hususunda etkili olan enginar suyu, ayrıca şişkinliği önlediği gibi gazı da azaltmaktadır. Cilt sağlığı açısından çok önemli bir içecektir ve antioksidandır. Mide sindirimini ve bağırsakların çalışmasına olumlu olarak etki eder. Enginar suyu faydaları ile ilgili olarak ilk sıralanabilecek yararlar bunlardır.

Enginar Hangi Hastalıklara İyi Gelir

Mor ve mavi renklerde yetişmekte olan ve papatyagiller familyasına ait olan enginar, çoğunlukla 50-150 cm kadar uzayabilmektedir. Enginar dayanıklı bir bitkidir ve uzun süre bozulmaz. Akdeniz ve Güney Avrupa ülkelerinde yetişmektedir. Ülkemizde ise daha çok Ege ve Marmara bölgelerinde yetişmektedir.

Ülkemizde enginarın en çok yetiştiriciliğinin yapıldığı Kent ise Bursa’dır. Yapraklarının sapları bulunan enginarın sert bir yapısı vardır. Oval ve uzun bir şekle sahip olan bu yaprakların ayrıca sapları mevcuttur. Enginarın üretimi iki tarzda yapılmaktadır. Kök parçaları ve dip sürgünleri ile yapılmakta olan üretimdir. En fazla tercih edileni ise dip sürgün tarzıdır.

Enginarda A, C ve K vitaminlerinin yanı sıra fosfor, folik asit,  magnezyum, demir, potasyum ve kalsiyum bakımından da son derece zengin bir bitkidir. Bu besinde antioksidan ve lif oranı oldukça yüksektir. Enginar kalori değerini merak edenler için belirtelim, enginarın 100 gramında 22 kalori değeri vardır.

Enginar genelde kış mevsiminde tüketilen bir besindir. Geçtiğimiz senelerde az üretildiğinden kaynaklı olarak pahalı bir besindi ve bulunması da oldukça zordu. Ancak günümüzde enginarın insan sağlığı açısından ne kadar önemli bir bitki olduğu anlaşıldıkça üretiminde artış oldu. Artık insanlar enginar satın almak istediklerinde herhangi bir manavdan rahatlıkla bulabilmektedirler. Enginar satın almak içi ekstra bir çaba harcamaya gerek kalmamıştır.

Enginar, insan hücrelerinin yıpranmasına mani olur ve yaşlanmayı geciktirir. Bu özelliği onun daha da çok tüketilmesine neden olmuştur. Damar ve kalp sağılığı açısından koruyucudur. Ateşi olan bir kişi enginar tükettiğinde ateşinin düşmesine yardımcı olur. Prostat, rahim ağzı ve meme kanserlerini önlemeye yardım eder.

Zihinsel ve bedensel yorgunlukları gidermekte oldukça etkilidir. Enginar ayrıca romatizma şikâyetlerini de azaltmaktadır. Karaciğerde meydana gelen hastalıkların tedavi süreçlerinde etkili bir rol oynar. Böbrek kumu ve taşının dökülmesini sağlar. Kabızlığın önüne geçer ve kabız olan kişiye de iyi gelir. Enginarın faydaları nelerdir sorusu şu an pek çok kişi tarafından yanıtı merak edilen bir sorudur. Daha da pek çok rahatsızlığa iyi gelmektedir.

Öte yandan enginar bağışıklık sistemini de korumaktadır. Virüslere karşı bünyenin korunmasına yardımcı olur. Kemikleri güçlenmesinde enginar tüketmenin çok büyük bir etkisi vardır. Bu nedenle çocuklara enginar mutlaka sevdirilmeli ve haftada en az bir kere tüketilmesi sağlamalıdır. Enginar hafızayı güçlendirdiği gibi Alzheimer hastası olma riskini de epey azaltır.

İnsanların bünyesinde eğer demir eksikliği varsa pek çok hastalığa davetiye çıkartılmış demektir. Demir eksikliğinden kaynaklı olarak insanların yaşamlarını tehdit etmekte olan birçok hastalık vardır. Bu hastalıklardan en tehlikelisi ise anemidir. Enginar güçlü bir demir deposudur. Bu nedenle demir eksikliği olan kişiler mutlaka enginar tüketmelidirler.

Enginar Sapının Yararları Nelerdir

Enginar değerli bir besin kaynağıdır. Enginarın kendisi ayrı, sapı ve yaprakları ayrı faydalıdır. Enginarın sap kısmı enginarın kendisi kadar önemli bir besindir. Son dönemlerde enginar tüketimli giderek artmaktadır. Bu artışın etkisinde elbette ne kadar sağlıklı bir ürün oluğunun bilincine yeni yeni varılmasıdır.

İnsan sağlığı açısından bu kadar yararlı olan bu sebzenin yalnızca kendisi değil sapı, yaprakları ve suyu da çok yararlıdır. Bunun için enginar sapı faydaları nelerdir diye merak eden pek çok kişi mevcuttur. Enginar sapından elde edilen çaylar safra kesesi ve ciğerde meydana gelecek rahatsızlıklara karşı çok etkili bir koruma yöntemi olarak karşımıza çıkmaktadır.

Enginar sapı ayrıca hazımsızlığa da iyi gelmektedir. Sindirimi hızlandıran ve kolaylaştıran bir özelliği vardır. Enginar sapı tüketen insanların dikkat etmesi gereken bir husus vardır. Günde belirli bir oranda tüketilmelidir. Günlük 6 gram tüketilmesi tavsiye edilmektedir. 8 cm boyunda olan enginar sağları en ideal olanlarıdır. Enginarın yararları arasında sapının ayrı bir önemi ve yeri vardır.

Enginar sapının bir diğer özelliği ise çorbalarda ve yemeklerde kullanılabilir olmasıdır. Enginarda bulunan potasyum ve sodyum mineralleri en çok sap ve yaprak kısımlarında bulunmaktadır. Öte yandan enginar sapının antioksidan özelliği de vardır. Kanda ve idrarda var olan toksinli maddelerin idrar ve ter yoluyla atımını da kolaylaştırır. Enginar neye iyi gelir sorusunun tek bir yanıt verecek olsa en kestirmeden her türlü rahatsızlığa diyebiliriz.

Hamileler Enginar Tüketmeli mi?

Enginarla ilgili merak edilen konulardan bir tanesi de gebelik döneminde tüketilip tüketilmemesi ve enginar suyu zayıflatır mı sorularıdır. Enginar zayıflamak isteyen kişiler tarafından mutlaka tüketilmelidir. Diyetisyenlerin en çok önerdiği sebzelerin başında enginar gelmektedir. Enginar sindirimi kolaylaştırır ve hızlı boşaltım yapılmasını sağlar. Enginar suyu özellikle zayıflama konusunda oldukça etkilidir.

Enginarın bir diğer yararı da hamileliktedir. Hamilelikte enginar tüketimi sayesinde dünyaya gelen çocukların sağlıklı doğması konusunda yardımcı olur. İçinde bulundurduğu yoğun folik asitten kaynaklı olarak yeni doğmuş bebeklerin sinir yollarında bir hasar oluşmasının önüne geçer.

Hamilelikte tüketilecek enginar mide yanmasının, bağırsak gazı oluşumunun ve mide bulantısın önüne geçecektir. Çünkü enginar safra akışını uyaran bir sebzedir. Hamilelik diyetinin olmazsa olmaz sebzesi kesinlikle enginardır. Bütün anne adayları enginar tüketimine ayrı bir önem vermelidir. Sağlıklı bir  doğum ve sağlıklı bir bebek açısından enginar tüketimi teşvik edilmelidir.

0 0 votes
Puan verin
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments