chia tohumunun zararlari

Chia Tohumunun Zararları ve Yan Etkileri

Haber Sağlık

Chia Tohumunun Zararları

Son dönemde hayatımıza giren chia tohumunu bilinçsiz tükettiğimizde bazı zararları olabilir. Chia tohumları çok yoğun lif barındırmaktadır. 1 ons (28 gram) chia tohumu 11 gram genişleme sağlar. Günlük kullanım sınırı aşıldığında aşırı lif alımından dolayı karın ağrısı, kabızlık, ishal, şişkinlik ve gaz gibi chia tohumunun zararları olabilmektedir. Ülser hastalarının chia tohumu kullanımını sınırlı tutmaları gerekmektedir. Kronik hastalığı olanların ani ve hızlı kilo kaybetmetleri sonucu oluşabilecek metabolizma değişikliği bağırsak daralmasına neden olabilmektedir.

  • Chia tohumu kullanımı, yavaşça artırılarak tüketilmedilir ve bolca su tüketilmelidir.
  • Chia tohumları sıvı içindeki ağırlığının 10 katından daha fazlasını emdiği için yutma güçlüğü çeken insanlarda boğulma tehlikesini tetikleyebilir. Bu yüzden chia tohumu ile hazırlanmış besinleri azar azar tüketmekte fayda var.
  • Kanıtlanmamış olsa da prostat kanseri riski olanların chia tohumu kullanması tavsiye edilmemektedir.
  • Kan şekeri ve tansiyon ilaçları kullananların fazla chia tohumu kullanımı, bu ilaçlarla etkileşime girebileceğinden dolayı kullanırken doktora danışmaları gerekmektedir.

Chia Tohumu Yan Etkileri

Chia tohumları her ne kadar enerji vermesi ve tokluk hissi verdiği için yararlı olsa da kişilerin metabolizmasına bağlı olarak ve mide ve kan değerleri zayıf olanlar için ve gereğinden fazla chia tohumu kullanımı bazı yan etkileri olabilmektedir

Chia tohumlarının yan etkilerini şu şekilde sıralayabiliriz;

  1. Mide-bağırsak sorunları; Chia tohumu ile yapılan bazı araştırmalar sonucunda kabızlık, ishal, şişkinlik ve gaz gibi yan etkileri vücudunuzu etkileyebilir.Bu yüzden chia tohumunu tüketirken tavsiye edilen günlük tüketim miktarını aşmamak
  2. Düşük kan basıncı ve kan incelmesi; Chia tohumları yüksek miktarda omega-3 yağları içermektedir. Bilindiği gibi omega-3 yağları kanın incelmesine neden olabilmektedir. Bu durum kan basıncınızın düşmesine neden olabilmektedir. Kan basıncınızda sorun varsa ve kan ile ilgili herhangi bir ilaç kullanıyorsanız, chia tohumu kullanımını doktorunuza danışmanız gerekmektedir.
  3. Kan şekeri ilgili sorunlar; Chia tohumu özelliklerinden biri de glikoz seviyesini düzenlemeye yardımcı olmasıdır. Ancak kan şekeri için ilaç kullananlar için yan etkileri olabilmektedir. Chia tohumu içerdiği liflerden dolayı şiştiği için kullanılan bu ilaçları çok fazla şişirebilmektedir.Ayrıca diyabet hastalarının chia tohumunu kullanmadan önce doktoruna mutlaka danışması gerekmektedir.
  4. Alerjik sorunlar; Chia tohumu kullanımından dolayı alerjik vakaların oluşması çok sık görülen bir durum değildir. Çok az da olsa chia tohumunun kullanımından sonra kurdeşen dökmek, gözlerin sulanması, alerjiye bağlı olarak nefes alma güçlüğü, kusma, ishal ve dilin şişmesi gibi bazı sorunlarla karşı karşıya kalınabilir.
  5. Hamile kadınlar için olası sorunlar; Her ne kadar hamile ve emziren anneler için chia tohumu kullanımının zararları kanıtlanmamış olsa da dünya çapında bir çok doktor tarafından kullanılmaması tavsiye edilmektedir. Özellikle anne adaylarının hamilelikleri boyunca chia tohumu kullanmamalıdır.

Tüm çiya tohumu zararları konusunda endişesi olanların doktoruna danışması tavsiye edilmektedir. Özellikle diyet yapanların diyetisyenlerine sorarak chia tohumu kullanmaları önerilmektedir.

0 0 votes
Puan verin
Subscribe
Bildir
2 Yorum
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Zeynep
4 yıl önce
Puan verin :
     

Chia tohumu kullanıp yan etksini gören oldu mu

Fatma
3 yıl önce
Reply to  Zeynep

Evet aşırı şişkinlik ve gariptir ama tansiyon yüksekliği yaşadım