chia tohumu

Chia Tohumu

Diyet Haber Sağlık

Kilo Problemi Hayatımızın Her Döneminde Bir Sorun

Gelişen teknoloji ve hareketsiz bir yaşam sürme nedeni ile günümüzde obezite oldukça ilerlemektedir. Başlarda 3 veya 5 kilo alarak başlayan bu serüven bir bakmışsınız üç haneli rakamlara ulaşıvermiş. Bu aşamaya ulaşmadan hayatınızı ve kilonuzu kontrol altına almalısınız. Bir diyetisyen yardımı ile düzenli bir yeme programı ve egzersizler ile tekrar eski sağlıklı günlerinize kavuşabilirsiniz. Yapmanız gereken size verilen diyet listesine riayet etmektir. Son zamanlarda diyet listelerinin baş tacı olan bir bitkiden zayıflarken yardım almanız hızla yağ yakmanıza faydalı olacaktır. Salatalarınıza, çorbalarınıza, ara öğünlerde yoğurdunuza ekleyerek bu mucize bitkiyi tüketebilirsiniz. Peki, nedir bu gizemli mucize bitki? Evet, bu mucizenin adı chia tohumu… Bu tohum sayesinde öğünleriniz arasında açlık hissetmeden ve yağlarınızı kolayca yakarak kilo vermeniz mümkündür. Bu tohum sayesinde zayıflarken sağlığınıza da olumlu etkileri olacaktır. Enerjiniz yükselecek ve daha zinde olacaksınız.

Chia Tohumu Nedir?

Çiya tohumu ( chia) Güney Afrika’da yetişmekte olan nanegillerden olan bir bitkidir. Siyah, beyaz ve kahverengi renklerde yetişmektedir. Dünya üzerinde 1980’ li yıllarda oldukça ilgi gören bu tohumlar aslında Aztek ve Maya uygarlıklarının güç kaynağı olarak kullandığı ve yüzyıllardır bilinen çiya bitkisinin tohumlarıdır. Bu tohumlar ülkemizde birkaç yıldır çok popüler olmuştur. Ülkemizde genel olarak chia tohumunun kahverengi renkte olanlar satışa sunulmaktadır. Bu mucize tohumlar kalp rahatsızlıkları, zayıflama ve şekeri dengelemesi ile oldukça yoğun ilgi görmektedir. Diyet programlarında sıkça kullanılan çiyanın vücudun yağ yakım hızını % 15’lere kadar artırdığı iddia edilmektedir. Ayrıca kalp rahatsızlıklarına karşı korumaktadır. Erken yaşlanma, kemik ağrıları, sindirim problemleri gibi birçok rahatsızlığa da iyi geldiği iddia edilmektedir.

Kalp İçin Cia Tohumu

Cia tohumu kalp rahatsızlıkları için de son zamanlarda tercih edilmektedir. Cia vücutta bulunan iltihaplanma ve zararlı dokuların oluşumunu engellemektedir. Tansiyonu düşürür ve kan basıncını düzenler. Ayrıca kolesterolü de dengelemektedir. Bu mucize tohum sağlıklı birçok yağı içermektedir ve omega 3 zengini olan somon balığından bile daha fazla omega3 içermektedir. Böylece tansiyon ve kolesterolü kolaylıkla dengeleyerek kalbi koruma özelliğine sahiptir. Kalp krizi geçirme olasılığı bu bitki ile oldukça azalmaktadır. Chia tohumu ile kalbinizi koruyabilir ve tansiyon gibi rahatsızlıklarınızı dengede tutabilirsiniz.

Zayıflamak için Çiya tohumu

Diyet yaparken yağ yakmakta zorlananlarında imdadına çiya bitkisi tohumu yetişmektedir. Yapılan araştırmalara göre kilolu insanların bu tohumu kullanarak zayıflamalarındaki hızı %15 artırdığı tespit edilmiştir. Chia salatalarda, ara öğünlerde ve çorbalarda sıkça tüketilebilmektedir. Herhangi bir işlem uygulamadan chia tohumunu çiğ olarak tüketebilirsiniz. Bu tohumlar diyetiniz boyunca size uzun süre tokluk hissi verdiği için devamlı yemek yeme ihtiyacınızı giderecektir. Düzenli egzersiz ile uygulayacağınız diyetiniz ile kısa zamanda fazla kilolarınızdan kurtularak fit bir görüntüyü elde edebilirsiniz. Chia tohumu ile yağlarınız hızla yakılırken kaslarınız da oluşmaya başlayacaktır. Antioksidan özelliği ile de zayıflarken sarkmalar yaşamadan sımsıkı bir vücuda kavuşacaksınız.

40’lı yaşlarda Ciya

40’lı yaşlarınıza girdiğinizde birçoğumuzun hayatına dâhil olabilen kemik erimesi rahatsızlığı için de ciya tohumunu tüketebilirsiniz. Çünkü bu mucize tohum bor içermektedir. Böylece günde iki yemek kaşığı kadar tüketerek almanız gereken kalsiyumun yaklaşık olarak %18 kadarını karşılamanız mümkündür. Bor, magnezyum, kalsiyum ve fosforun emilimini artırdığı için kemik ve kaslarınızı oldukça güçlendirecek ve sizi eski sağlığınıza kavuşturacaktır. Özellikle kadınların menopoz dönemlerinde yaşadığı kemik ağrısı ve kemik erimesi sorunları için chia oldukça etkilidir. Bu tohumu düzenli olarak tükettiğinizde ağrılarınızın oldukça azaldığını gözlemlemeniz mümkündür.

Chia bitkisi sayesinde meme kanseri ve diğer kanser türlerine karşı da koruma sağlamanız mümkündür. Zengin lif, protein kaynağı olan bu tohumlar vücudumuza oldukça çok fayda sağlamaktadır.

Yaşlanma karşıtı Chia

Chia tohumu içerdiği antioksidanlar sayesinde cilt üzerinde var olan ve oluşacak olan yaşlanma etkilerini de azaltmaktadır. Meksika’da yapılan araştırmalar sonucu tohumun yaşlanma etkilerini % 70 kadar azalttığı iddia edilmektedir. Günümüzün en büyük sorunlarından olan erken yaşlanma için de güvenle kullanılabilmektedir. Böylece estetik yaptırmanıza gerek kalmayacaktır. Düzenli bir kullanım ile gençleşmeniz söz konusudur. Bu nedenle chia tohumu tercih edebilirsiniz.

Chia Otu ne kadar tüketilmelidir?

Bize bu kadar çok fayda sağlayan bu tohumu gün içerisinde 1 veya 2 yemek kaşığı olarak tüketmelisiniz. 2 yemek kaşığı yaklaşık olarak 48 gram kadar belirlenmiştir. Uygun miktarlarda tükettiğinizde gün içerisinde gerekli olan vitamin, protein ve yağları karşılamaktadır. Unutmayınız ki her şeyin fazlası zararlı olabilmektedir. Bu neden ile önerilen miktarlardan fazla kesinlikle tüketmemelisiniz. Chia otu hamile bayanlar için kesinlikle önerilmemektedir.

Ciya tohumunu nasıl tüketebiliriz?

Chia tohumu fiyat olarak çok pahalı olmayan bir üründür. Bu nedenle eğer ki çiyayı salatalarınızda veya yoğurt ile tüketemiyor iseniz birkaç farklı alternatif sunalım. Kahvaltılarınızdan sonra bir miktar tohumu suda bekleterek yarım saat sonra tüketebilirsiniz. Tatlı kaçamağı yapmak isterseniz meyveli pudinglerinizin içine de ekleyebilirsiniz. Sütünüzün veya meyve suyunuzun içerisine ekleyerek de tüketmeniz mümkündür. Evde ekmek yapıyor iseniz bu tohumu içersine ekleyerek daha besleyici bir ekmek elde edebilir ve chiayı bu şekilde de tüketebilirsiniz.

Chia tohumunu nereden temin edebilirsiniz?

Chia tohumu son zamanlarda oldukça fazla ilgi görmektedir. Bu nedenle artık market raflarında, aktarlarda ve internet siteleri üzerinden satışı yapılmaktadır. Sizin tercih edeceğiniz bir marketten veya internet üzerinden satın alacağınız bu mucize tohum ile sağlığınıza sağlık katmaya başlayabilirsiniz. Bu tohumun beyaz, kahverengi ve siyah olarak yetiştirildiğini unutmayınız. Bu mucizeyi satın almak isterken başka bir şey almamanız için bu önemli noktayı göz ardı etmeyiniz. Kesinlikle güvenilir yerlerden satın alma işlemlerinizi gerçekleştiriniz. Çünkü bitkisel ürünler doğru kullanıldığında oldukça faydalı olurken yanlış kullanımlarda zarar verebilmektedir. Chia fiyat olarak satın alacağınız yerler açısından farklılık gösterebilir.

İnternet üzerinden atın almak isterseniz birçok farklı fiyat olduğunu gözlemleyebilirsiniz. Ambalajlı ve güvenilir satış yapan sitelerden chia tohumu satın al işlemlerinizi kolayca gerçekleştirmeniz mümkündür.

Chia tohumu ne kadar?

Chia tohumu çok pahalı bir bitki değildir. Chia tohumu ne kadar? Sorusunun cevabına gelecek olursak; bu mucize tohumlar ortalama 40 Türk lirası civarındadır. Belirttiğimiz bu fiyat ambalajlı ve 1000 gramlık chia tohumu paketi için geçerli olan fiyattır. Fiyatlar tercih edeceğiniz firma, gramaj gibi özellikleri ile farklılık göstermektedir.

Chia tohumu tam bir mucize

Chia tohumu hayatınıza dâhil etmeniz gereken tam bir mucize. Çünkü kullanım açısından oldukça fazla fayda sağlamaktadır. Kalbiniz, kemikleriniz ve daha sağlıklı yaşamınızı sürdürebilmeniz için oldukça faydalıdır. Kuru ciltleriniz için, tiroit rahatsızlıklarınız, yaşlanma karşıtı etkisi, yorgunluk hissi ve sindirim sistemi rahatsızlıklarınız için kullanılabilir. Bir başka faydası ise beyin fonksiyonlarını geliştirdiği yönündedir. Çiya tohumu fiyatı ile de ekonominizi sarsmadığı için günde bir veya iki kaşık olarak tüketebilirsiniz. Bitkisel ürünleri kullanmadan önce doktorunuza danışmayı da unutmayınız. Çünkü fayda sağlamaya çalışırken bilmediğiniz bir neden ile zarar görmeniz mümkün olabilir.

Chia tohumunun bir tadı yoktur. Bu neden ile tüketirken zorluk çekmeyeceksiniz. Yaşadığınız çevrede bu tohumu satan bir market veya aktar bulamaz iseniz internet siteleri üzerinden chia tohumu al işleminizi kolayca gerçekleştirebilirsiniz.

Chia tohumu kullanırken dikkat edilecek hususlar var mı?

Chia tohumu kullanmaya başlamadan önce kesinlikle doktorunuza danışmalısınız. Ardından öneriye göre kullanmaya başlayabilirsiniz. Genel olarak günde iki kaşıktan fazla kesinlikle kullanmamalısınız. Her şeyin fazlası zararlı olduğu gibi bu tohumunda fazlası zararlı olabilmektedir. Çünkü önerilen iki yemek kaşığı chia tohumu yaklaşık olarak 48 gram gelmektedir ve bu miktarın üzerinde kesinlikle fazla tüketmemelisiniz. Tohumların yaklaşık olarak 8 haftadan fazla kullanımı önerilmemektedir. Sağlığınızı korumak isterken kendinize zarar vermekten kaçınmalısınız. Ayrıca bu mucize bitkinin hamileler tarafından kesinlikle kullanılmaması önerilmektedir. Unutmadan bu tohumun kullanımı sürecinde gaz oluşumu yaşanabilmektedir. Gluten içermediği için bu tohumları çöl yak rahatsızlığı olanlar tarafından da kullanılabilmektedir.

Chia tohumu Saklama koşulları

Chia tohumunun imal tarihi itibari ile bir yıl içerinde tüketilmesi gerekmektedir. Bu nedenle tohumu uygun şekilde ambalajlı olarak saklayarak bir yıl kullanmanız mümkündür. Paketi açtıktan sonra bir yıldan kısa zamanda tüketmeye özen gösteriniz veya az miktarlarda satın alarak tüketebilirsiniz.

Chia tohumu ile neler yapabiliriz?

Chia tohumun bir tadı olmadığından dolayı tatlılarınızda, salatalarınızda, çorbalarınızda ve ara öğünlerinizde keyifle tüketmeniz mümkündür. İsterseniz geleneksel Türk mutfağının eşsiz lezzetlerinden olan sütlaç içinde chia tohumlusunu deneyebilirsiniz. İşte size chia tohumlu bir sütlaç tarifi:

Chia tohumlu sütlaç malzemeleri

  • 3 tatlı kaşığı chia tohumu
  • Yarım litre süt
  • Yarım paket vanilya
  • 2 tatlı kaşığı pirinç
  • 1 su bardağı su

Yapılışı;

Öncelikle klasik bir sütlaç yapar gibi su ve süt kaynamaya alınmaktadır. Kaynama işlemi gerçekleştikten sonra pirinç ve vanilya ilave edilerek pişmeye bırakılır. Pirinçler piştikten sonra ocaktan aldığınız karışıma 3 tatlı kaşığı chia tohumunu ekleyerek servis kaplarına dökünüz. Tatlı iyice soğuyana kadar buzdolabınızda dinlendirdikten sonra keyifle tüketebilirsiniz. Damak tadınıza uygun birçok tarifi chia tohumları ile tekrar uygulayarak farklı tatları yakalamanız mümkündür. İsterseniz Türk mutfağının efsane lezzetlerini yeniden yorumlayarak isterseniz de dünya mutfağından uygulayacağınız tarifler ile bu tohumun kullanım alanlarını artırabilirsiniz. Deneyeceğiniz tarifleriniz ile diyetiniz boyunca farklı lezzetleri de deneyimleme şansını da yakalamış olursunuz. Böylelikle tarif defterinizde yeni tatlar yerini alırken sizde chia tohumunun faydalarını hayatınıza katmaya devam etmiş olursunuz.

Chia kullanıcıları

Bu mucize tohumu kullananlar genel olarak olumlu etkilerinden oldukça memnun olduklarını dile getirmektedir. Özellikle zayıflamak için tercih edilen chia bu konuda oldukça fayda sağlamaktadır. Yağ yakım hızını oldukça artırdığı gibi kas oluşumunu da artırmaktadır. Diyetinize dâhil olacak bir kaşık chia ile hızla kilo vermeye başlayabilirsiniz. Bu tohumlar ile zayıflarken kalbinize iyi geleceğini, size enerji vereceğini ve sizi gençleştireceğini de unutmayınız.

Chia kullanıcılarının bildirdiği hiçbir yan etkisi bulunmamaktadır. Tabi ki fazla kullanıldığında beklenmeyen etkiler gösterebilir. Söz konusu olan miktarlarda kullanmaya özen göstermeniz faydalı olacaktır.

Tohumları kullanırken enerjinizde yaşanacak artış sayesinde gün içerisinde yaşadığınız yorgunluk hissi kaybolacaktır. Bu nedenle günlük koşturmacanız sizi yormayacaktır. Etrafınızdaki kişiler kısa zamanda cildinizde ve saçlarınızdaki değişimi de fark edeceklerdir. Fitleşmenizi ve güzelleşmenizi fark edip sırrınızı öğrenmeye çalışan tanıdıklarınız etrafınızı saracaklar.

Dünya üzerinde var olan onlarca faydalı bitkiden biri olan bu tohumları bilinçsizce tüketmeyiniz. Önerilen miktarları kesinlikle aşmayınız. Ürünleri satın alırken güvenilir yerleri tercih etmelisiniz. Aksi halde chia tohumu benzeri olan başka tohumları satın alabilirsiniz. Eğer aktardan satın alma işlemi gerçekleştirecek iseniz Chia tohumunun kokusuz olduğunu unutmayınız.

0 0 votes
Puan verin
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments