chia tohumu zayıflatır mı

Chia Tohumu Zayıflatır mı?

Diyet Haber Sağlık

Chia Tohumu Nasıl Zayıflatır

Son dönemde hayatımıza giren chia tohumunun yeme istediğimizi giderdiğini ve kilo vermeyi teşvik ettiğine dair bir çok iddia ve araştırma söz konusu. Chia tohumu içersinde yüksek miktarda lif barındırması ve bu liflerin midede genişlemesi dolayısı ile tokluk hissi vererek daha az besin tüketerek chia tohumuyla zayıflayanlar arasına girebilirsiniz.

Her 2 çorba kaşığı chia tohumu içerisinde yaklaşık olarak 10 gram civarında lif bulunmaktadır. Daha önceden yapılan araştırmalara göre günde yaklaşık 30 gram chia tohumu ile zayıflamanıza yardımcı olabilir. Günlük 5-6 çorba kaşığı chia tohumu tüketimi ile 30 gram lif tüketmiş olabilirsiniz.

2009 yılında chia ile zayıflama ve yan etkileri konulu bir araştırma yapılmıştır. Yapılan araştırmada 90 kilodan fazla denekler kahvaltı ve akşam yemeği sonrası günlük 25 gram civarı chia tohumunu su ile karıştırılmış bir karışım tüketti ve hiç bir yan etkisine rastlanmadı.

Chia tohumu yağ ve kalori bakımından yüksek içeriğe sahiptir. İki yemek kaşığı chia tohumu içerisinde yaklaşık olarak 138 kalori ve 9 gram yağ bulunmaktadır. Düzenli kullanımında tokluk hissi vererek zayıflamanıza yardımcı olabildiği gibi, gereğinden fazla kullanımında günlük kalori miktarını geçeceğinden kilo almanıza neden olabilir

Çiya tohumu zayıflatır mı

Chia tohumu, daha çok içeriğinde bulunan yüksek miktardaki omerga-3 yağı ile kalp sağlığına iyi geldiği gerekçesi ile satışa sunulmaktadır.

Chia tohumları içerisinde bir çok vitamin bulunmamaktadır. Bununla birlikte chia tohumu ciddi anlamda kalsiyum kaynağı olarak nitelendirilebilir. Kalsiyum ile zayıflama arasında herhangi bir kanıt olmamasına rağmen, kalsiyumun kemikleri ve dişleri güçlendirdiği ve metabolizmayı düzenlediği herkesçe bilinmektedir.

Chia tohumu kolestrol içermez. Kolestrol ihtiva etmesi için hiç bir vitamin yer almamaktadır. Bununla birlikte faydalı olan kalsiyum, manganez, çinko ve bakır gibi faydalı mineralleri içermektedir.

Chia tohumu zayıflama için kullanılmak istediğinde tatsız bir besin olduğu için bazı yemek tarifleri ile birlikte tüketilmesi daha kolay olmaktadır. Özellikle bazı yemek tarifleri ile uyum sağlayabilen chia tohumunu daha çok meyve suyu ve su ile karıştırarak tükebilirsiniz. Chia tohumu genişlediği için sıvılarda karıştırdığınızda iyice genişlediğinden emin olduktan sonra tüketmeniz tavsiye edilmektedir. Sıvılarda genişlediği için sıvıları tüketirken az miktardaki ölçeklerde yutulmalıdır.

Chia Tohumu İle Zayıflayanlar İçin Tavsiyeler

Chia tohumunu yulaf ezmesi, salata, yoğurt, çorba, çörek, kek, ev yapımı ekmek ve chia tohumu ile yapılan puding tarfileri ile birlikte rahatlıkla tüketebilirsiniz.

Chia tohumu ile zayıflayan varmı?

Chia tohum ile, sağlıklı bir beslenme diyet programlı bir şekilde kilo verebilirsiniz. Düzenli kullanımlarda etkili sonuçlar alabilirsiniz. Chia tohumu yiyerek kilo vermek yerine düzenli kullanımda tokluk hissi verdiği için daha az yemek yiyerek kilo verebilirsiniz. Gereğinden fazla kullanımda yüksek miktarda içerdiği kaloriden dolayı kilo vermek yerine kilo alabilirsiniz.

Chia zayıflatırmı?

Bir çok chia ile zayıflayanlar düzenlik olarak kullandıkta sonra kilo verdiğini söylese de chia zayıflama yöntemi olarak düzenli ve sağlıklı chia tohumu diyet tariflerini ve düzenli egzersizleri benimsemelisiniz. Chia tohumu bazı kan basıncı ve kan pıhtılaştırıcı ilaçlar ile yan etki gösterebileceğinden doktorunuza danışmadan chia tohumu tüketmeyin.

0 0 votes
Puan verin
Subscribe
Bildir
1 Yorum
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Naciye
4 yıl önce
Puan verin :
     

Düzenli bir şekilde kullanıp kilo veren oldu mu ?