chia tohumu nedir ne işe yarar

Chia Tohumu Nedir Ne İşe Yarar

Haber Sağlık

Chia Tohumu Nedir?

Chia tohumu (salvia hispanica) en sağlıklı besinler arasındaki yerini aldı. Güzel hazırlanmış tarifler ile yemeklere kolayca eklenebilen ve sindirilmesi kolay çok yönlü besindir. Ayrıca sağlık açısından çok faydalıdır.

Kökeni Meksika olan chia tohumu, besin değeri açısından oldukça önemli besinlerdendir. Eski dönemler güney amerika kıtasında para birimi olarak kullanıldığı bilgisi mevcuttur.

Chia tohumu besleyici yoğunluğu oldukça fazladır ve enerji artırıcı özelliği ile dikkat çekmektedir. Bu özelliği ile tarihte azteklerin savaşçıları tarafından enerji vermesi ve dayanıklığı artırması açısından tercih edilmiştir. Bir kaşık chia tohumunun bir gün boyunca enerji verdiği söylenmektedir. Chia nedir diye kelime anlamını soracak olursak, “Chia” kelimesi mayalıların dilinde “güç” anlamına gelmektedir.

Amerika kıtasında gerçekleştirilen araştırmalarında chia tohumu yararları tahmin edildiğinden çok daha fazla olduğu iddia edilmektedir. Bir çok faydası bilinen chia tohumu cilde iyi geldiği, yaşlanma belirtilerini geciktirdiği, kalbi ve sindirim sistemini desteklediği ifade edilmektedir. Ayrıca kemik ve kasların daha güçlü olmasına yardımcı olabilmektedir. Diyabet hastalığı için yardımcı etkisi olduğu bilinmektedir.

Çiya Tohumu Nedir?

Chia tohumunun faydalı olmasının nedenleri, içeriğinde bol miktada omega-3 yağı, protein, vitamin ve mineral olmasından kaynaklanmaktadır.

Yaklaşık 2 yemek kaşığı (28gr) içerisinde;

 • 137 kalori
 • 12 gram karbonhidrat
 • 4,5 gram protein
 • 8,5 gram yağ
 • 10,5 gram lif
 • 0,6 miligram manganez
 • 265 miligram fosfor
 • 177 miligram kalsiyum
 • 1 miligram çinko
 • 0,1 miligram bakır
 • 45 miligram potasyum

Chia tohumu içindekiler tablosu

chia tohumu içindekiler

 

Chia Tohumu Ne İşe Yarar

Bir çok araştırma sonucu besin açısından zengin olan chia tohumunu düzenli olarak farklı şekillerde tüketebileceğinizi gösterebilmektedir. Chia tohumu bazı faydalarını listeleyecek olursak

 1. Cilt ve yaşlanma; Özellikle güney amerika kıtasında yapılan araştırmacılar chia tohumunun düşünülenin 2 katı daha fazla faydasının olduğu yönündedir. Bilindiği gibi antioksidanlar cildin yaşlanma etkilerini azaltıp yaşlanmayı geciktirebilmektedir. Düzenli chia tohumu tüketimi erken yaşlanmayı önleyebilir.
 2. Sindirim sağlığı; Amerikan diyetik derneğine göre günde bir porsiyon (11 gram) chia tohumu tüketimi yeterli lif ihtiyacını sağlamaktadır. Vücudumuzun insülin seviyelerini dengelemesi açısından lif gereklidir. Sağlık enstitülerine göre chia tohumu, yüksek lif içeriği ve sağlıklı yağları içermesi açısından kan şekeri dengeleyici etkisi olabilmektedir. Yüksek oranlı diyet lifleri sağlıklı sindirim sistemi ve kabızlığı engelleyebilmektedir. Zengin lif içeriği hızlı bir şekilde sıvı emerek daha çok sıvı tüketilmesini sağlar. Tüketildiğinde midede genişlediği için tokluk hissi verir. Açlık hissini bastırdığı için kilo kaybına yardımcı etkisi bulunabilmektedir.
 3. Kalp sağlığı; Chia tohumu iltihaplanmayı engellediği, kolestrolü ayarladığı ve tansiyonu düşürdüğü için kalp sağlığı açısından oldukça faydalıdır. Sürekli chia tohumu kullanımı oksidatif stresini durdurarak damar sertliği oluşumunu yavaşlatabilir.
 4. Diyabet hastaları için; Bazı üniversite araştırmaları sonucu chia tohumları alfa-linolenik ve lif açısından zengin olduğunu saptanmış ve chia tohumlarının kandaki aşırı yağların giderilmesi ve insülin direncinde vücudumuza katkı sağladığını ortaya koymuştur. Başka bir araştırmada iki farklı test gerçekleştirildi. Fareler üzerinde gerçekleştirilen ilk testin kandaki yağlarda düzelme meydana geldi. İkinci test 3 ay boyunca kullanan farenin insülin direncinde gelişmeler kaydedildi. Araştırmaların sonucuna göre chia tohumlarının diyabet hastalığına iyi geldiği ortaya koyulmuştur.
 5. Metabolizma ve vücut enerjisi için; uluslararası bir sağlık dergisinin yaptığı 90 dakika süren bir antreman araştırmasında, chia tohumularının sağlıksız şekerli enerji içeceklerinden daha fazla yararlı olduğu ortaya koyulmuştur. Araştırmada bir grup sporcuya sadece enerji içeceği verilirken diğer gruptaki sporculara chia tohumlu enerji içeceği verildi ve chia tohumlu enerji içeceği kullanan sporcuların antreman sonunda daha az enerji tükettiği saptandı. Ayrıca yemeklerle birlikte günlük düzenli chia tohumları kullanımı metabolizmayı artırarak karın yağlarını yakmaya yardımcı olmaktadır.
 6. Güçlü kemikler için; Günlük ihtiyacınız olan kalsiyum ihtiyacınızın tamamına yakınını chia tohumu ile elde edebilirsiniz. Bilindiği gibi kalsiyum kemik gelişimi ve sağlamlığı açısından çok önemlidir.
 7. Meme sağlığı için; chia tohumları, barındırdığı yüksek miktarda omega-3 yağları sağlıklı hücrelere zarar vermeden kanser hücrelerinin gelişimini engellemektedir. Bu yönü ile chia tohumları kanser hastalığı dostu sayılabilecek besinlerdendir.
 8. Diş sağlığı için; Chia tohumları yüksek miktardar fosfor, A vitamini, kalsiyum ve çinko içermektedir. Bilindiği gibi kalsiyum diş sağlığı açısından birinci sırada gelmektedir. Barındırdığı çinko ise tartar oluşumunu engeller, mikropları uzak tutarak antibakteriyel bir etkiye sahiptir.

 

0 0 votes
Puan verin
Subscribe
Bildir
1 Yorum
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Zehra
4 yıl önce
Puan verin :
     

chia tohumu kullananlar buraya… nelere yarar kızlar