chia tohumu faydalari

Chia Tohumu Faydaları

Diyet Haber Sağlık

Ülkemizde önceki yıllara göre çok popüler olmamasına rağmen chia tohumu (çiya tohumu) dünyadaki en sağlıklı doğal süper besinler arasındadır. Vücudunuz ve beyniniz için bir çok değerli minerali barındıran chia faydaları oldukça önemlidir. Chia tohumu, uzun süreli enerji vermesi özelliği ile eski dönemlerde güney amerika kıtasında aztekler ve mayalar tarafından kullanılan önemli besinler arasındaydı. Dünyada özellikle son dönemlerde insanlar tarafında süper besin olarak tüketilmeye tekrar başlanmıştır.

Chia tohumunun faydaları arasında diyet için çok faydalı olması ve enerji vermesini gösterebiliriz. Diğer çiya tohumu faydaları olarak aşağıdakileri sıralayabiliriz.

  1. Chia tohumları yüksek miktarda antioksidan içermektedir. Bilindiği üzere antioksidanlar vücuttaki faydalı yağların ömrünü uzatmaktadır. Antioksidanlar hücreleri dinç tutarak yaşlanma ve kanser oluşumunu geciktirmekdir.
  2. Chia tohumunda bulunan lifler kan şekerini yükseltmez. Ağırlığının yaklaşık olarak %40’ı lif olduğu için bu oran chia tohumunu en iyi lif depolarından biri yapmaktadır. Bu lifler ağırlığının kat kat fazla miktarda sıvıyı emdiği için midede genişleme meydana gelir ve tokluk hissi uyandırır. Bu özelliği sebebi ile chia tohumunu küçük miktarda ve düzenli olarak tüketmelisiniz.
  3. Chia tohumları ağırlığının yaklaşık %14’ü kadar protein içerir. Sağlık açısından proteinlerin faydaları bilinmekle birlikte yüksek miktarda protein alımı yeme iştahını azaltacağından kilo kaybını sağlayabilmektedir. Özellikle geceleri mide kazınmasını giderir ve aç bir şekilde uyumak zorunda kalmazsınız. Chia tohumu hayvansal besin tüketmeyen/tüketemeyen insanlar için en güçlü protein kaynaklarından sayılabilir.
  4. Chia tohumunun 1 gramında somon balığından daha fazla omega-3 yer almaktadır. Omerga-3 yağları vücut tarafından üretilmemektedir ve bu yüzden gıdalar ile alabiliyoruz. Bilindiği gibi omega-3 yağları kolesterole iyi gelir, kalp krizi riskini azaltır, kan akışını rahatlatır, kemikleri günçendirir, kan şekerinin düzenlenmesine yardımcı olur ve bunamayı geciktirir.
  5. Chia tohumu, gram bazında bir çok süt ürününden daha yüksek miktarda kalsiyum, fosfor, magnezyum ve protein içerdiği için kemik sağlığı açısından zengin besinlerden biridir. Süt ve süt ürünleri tüketmeyi sevmeyenler için chia tohumu iyi bir besin olarak düşünülebilir.
  6. Daha önceki yıllarda yapılan bir araştırma neticesinde, 20’şer diyabet hastasına 3 ay boyunca bir gruba 37 gram chia tohumu ve diğer gruba 37 gram kepek verilmiştir. Araştırma sonucu chia tohumu kullanan diyabet hastalarında özellikle kan basıncında daha iyi sağlık belirtileri gözlemlenmiştir.
  7. Yapılan araştırmalar göstermiştir ki, chia tohumu sağlık açısından düşünüldüğü kadar faydalı bir besin değildir. Ancak kolay eklenmesi açısından diyet tarifleri ile birlikte kullanımı tokluk hissi vereceğinden zayıflamanıza olanak sağlayabilmektedir.

 

0 0 votes
Puan verin
Subscribe
Bildir
1 Yorum
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Feyza
4 yıl önce
Puan verin :
     

cha tohumu kullanıp faydasını gören var mı kızlar