böbrek taşı nasıl düşürülür

Böbrek Taşı Nasıl Düşürülür?

Haber Sağlık

Böbrek Taşı Nedir?

Böbreklerde toplanan kalsiyum ve buna benzeyen mineral parçalarının, üreterden mesaneye geçemeyecek kadar büyük olması durumunda ve bu nedenle birleşerek daha da büyümesinden kaynaklıdır. Kısaca böbrek kanalları içerisinde yer edinen mineral içerikli sert kitlelere böbrek taşı denir.

Böbrek Taşı Hangi Sebeplerden Meydana Gelir?

Günümüzde hali hazırda böbrek taşlarının hangi etkenler doğrultusunda oluştuğu bilinmemektedir. Fakat genel olarak;

 • Aileden gelen genetik,
 • Doğuştan idrar yolları anomalileri,
 • Bazı sistematik hastalıkların neden olduğu bilinmektedir.

Sürekli olarak tekrar eden idrar yolu enfeksiyonları, böbrek taşı üretimi açısından risk oluşturmaktadır. Ayrıca sistinüri, tiroid hastalıkları, kronik pankreas gibi hastalıklarda böbrek taşı oluşumuna zemin hazırlayabilir. Romatizmal hastalıkların bir türü olan Gut ise vücutta ürik asit oranını arttırmaktadır. Ürik asit ise böbrek taşlarının sıklıkla oluşmasına neden yaratır. Bu asitler kadınlara oranla erkeklerde çok daha fazla görülmektedir. Yine kronik bağırsak iltihabı da böbrek taşlarının oluşmasına neden olur ve bu hastalıktan mustarip olan pek çok kimse böbrek taşı düşürme yöntemleri aramaktadır.

Böbrek Taşı Düşürme Belirtileri Nelerdir?

Böbrekte taşların oluşumu pek çok nedenden dolayı kaynaklanabilir. Böbreklerde şekillenen ve atılan idrarın miktarı çok önemlidir. Bazı nedenlerin etkisi ile bazı kimyasal maddelerin idrar yoluyla atılımı artmaktadır. Ayrıca su içmek oldukça önemli olup alınan sıvı miktarına bağlı olarak da azalabilen idrarda bu maddeler kolayca çöker. Küçük kristallerin oluşmasına yol açmaktadır. Taş düşürme belirtileri;

 • Kaburgaların altında, yanında ya da arkada oluşan ağrılar,
 • Alt karında ve kasıklarda meydana gelen ağrılar,
 • Genel olarak dalgalanma halinde gelen kimi zaman yoğunluğu artan ve azalan ağrılar,
 • İdrar yaparken oluşan ağrı,
 • Pembe, kırmızı ya da kahverengi idrar,
 • Bulanık ve kötü kokular salgılayan idrar,
 • Normalden çok daha sık idrara çıkma,
 • Küçük miktarlarda gelen idrar,
 • Enfeksiyon varsa ateş ve titremeler,
 • Midenin bulanması ve kusma böbrek taşı düşürme belirtileri arasındadır.

Böbrek Taşı Düşürme Yöntemleri Nelerdir?

Böbrek taşı hastalığının tedavileri arasında şok dalgaları ile taşların kırılması, ameliyat, taşları idrar yollarından çekme gibi tıbbi yöntemler bulunmaktadır. Fakat sürekli olarak taş düşürme sorunu yaşayan pek çok kişi bitkisel ve doğal yollara başvurmaktadır. Öncelikle bu hastalıktan mustarip olanlar taş düşürmek için ne yapmalı;

 • Gün içerisinde genel olarak en az 2 litre su tüketmeli, özellikle yaz aylarında bu miktar yükseltilmelidir.
 • Çay, kahve ve kola gibi içeceklerden uzak durulmalı ya da kısıtlama getirilmelidir.
 • Tuz tüketimi en aza indirilmeli, mümkünse tuzsuz yemekler tercih edilmelidir.
 • Düzenli olarak egzersiz ve yürüyüş yapılmalıdır.
 • Ayrıca ani kilo kaybından elden geldiğinde kaçınmalıdır.

Bu etkenlere dikkat edildikten sonra böbrek taşı düşürmek için doğal yollara başvurulabilir. Böbrek taşı düşürme yolları nelerdir? Dediğimizde akla ilk gelen yol, son zamanlarda adından çok bahsettiren gilaburu meyvesidir.

gilaburu

Böbrek Taşı Düşürmek İçin Yapılması Gereken Hareketler Nelerdir?

Böbreklerden mesaneye kadar olan idrar yolunun çapı, genel olarak 1 ile 2 mm civarındadır. Ayrıca 3 ile 4 mm’ye kadar da esneyebilmektedir. Böbrek taşının büyüklüğü 4 mm’den küçükse ağrı kesici ve idrar yollarını genişletici tedaviler uygulanarak düşürülebilir.

Tedaviye yardımcı olan en büyük etmenler, sıcak su uygulamaları yani sıcak banyo, sauna, sıcak su torbasıdır. Yine bol su içilmesi gerekmektedir. Tüm bunların yanı sıra böbrek taşı düşürmek için hareketler yapılması gerekmektedir. Doktorun önerilerinden biri de zaten bol hareket edilmesi ve egzersiz yapılmasıdır. Günlük olarak yürüyüşlere çıkmak böbrek taşının düşmesine yardımcı olur.

Fakat, tüm bunlara rağmen taş yüzeyi tırtıklı bir biçimde çıkıntılıysa ya da böbrek borusunda doğuştan kaynaklanan bir darlık varsa; taşın düşme ihtimali çok düşüktür. Daha önceden pek çok kere ufak taşlar düşürmüş hastalarda böbrek borusunda fibrozis dediğimiz daralma söz konusu ise, hastaların da taş düşürme ihtimali oldukça azdır.

Gilaburu Nedir?

Gilaburu, faydaları bilimsel olarak kanıtlanmış oldukça lezzetli, kırmızı renge sahip, nohut büyüklüğünde şifalı bir meyvedir. İçeriğindeki mineraller ve asit dolayısıyla gençlik iksiri olarak adlandırılmaktadır. Pek çok faydasının yanı sıra bu meyvenin bu denli ünlenmesinin en büyük sebebi ise, böbrek taşı hastalarına iyi gelmesi ve taş düşürmek için doğal yöntemler arasında yer almasıdır.

Gilaburu, ülkemizde İç Anadolu Bölgesi’nde özellikle Kayseri’de yetişen bir meyvedir. Bu meyveler sonbahar aylarında toplanır. İlk toplandığı zaman acı bir tada sahiptir. Bu sebeple direk olarak dalından koparıldığı gibi tüketilmez. Meyve mutlaka salamura yapılmalıdır. Yaklaşık olarak 1 ay içerisinde acı tadını kaybeder ve yerine lezzetli bir tat kazanır. Bu şekli ile tazeliğini 1 yıl boyunca koruyabilir.

Gilaburu meyvesi oldukça yüksek miktarlarda C vitamini ve antioksidan maddeler içermektedir. Salamura yapılan meyve, kavanozun içerisinden çıkartıldığında ya da suyu sıkıldığında fayda sağlayabilmesi ve tazeliğini kaybetmemesi için gün içerisinde tüketilmelidir. En çok bilinen faydaları arasında ise böbrek hastalıklarına iyi gelmesi ve bir taş düşürme yöntemi olmasıdır.

Genel olarak Gilaburu, böbrek taşlarını düşürmek yerine bunların erimesini sağlar. Şayet büyükmiktarlardaki ve düşmeyecek kadar çıkıntılı taşlar varsa bunları eriterek düşürülmesine yardımcı olan bir meyvedir. Gilaburu ile taş nasıl düşürülür ve nasıl tüketilmelidir?

Gilaburu Nasıl Kullanılır ve Tüketilir?

Gilaburu mutlaka değeri bilinmesi gereken bir meyvedir. Günümüzde faydalarının anlaşılması ile birlikte satışları da başlamıştır. Gilaburu suyu, Gilaburu şurubu ya da meyvesini kolaylıkla bulabilirsiniz. Meyvesinin suyunun çıkarılması uzun bir işlem gerektirmektedir. Bu yüzden pek çok kişi direk suyunu almayı tercih eder.

Gilaburu suyu ile böbrek taşı nasıl düşürülür, ne sıklıkta içmek gerekir? Her şeyin fazlası zarar olduğu gibi Gilaburuoldukça şifalı bir meyve olmasına rağmen fazlası zararlıdır. Genel olarak günde en fazla 4 bardak içilebilir. Ayrıca sabah ve akşam olmak üzere belirli zaman aralıklarında düzenli olarak tüketilmesi gerekmektedir.

Gilaburu meyvesi farklı şekillerde tüketilebilir. En bilineni salamuradır. Salamura yaptığınız meyve tanelerini alıp direkt olarak tüketebilirsiniz. Yine salamura yaptığınız kavanozun içerisinden Gilaburu suyunu alıp biraz normal su ile karıştırarak da tüketebilirsiniz. Meyvenin kabuklarını kaynatabilir ya da direkt olarak suyunu satın alabilirsiniz.

Gilaburu lezzetli olmasına rağmen şeker ile de tüketilebilir. Konu damak tadı olduğunda bir miktar şeker ekleyerek de tüketilebilir. Fakat şeker hastalarının kesinlikle şeker eklemesi yapmadan tüketmesi gerekmektedir. Doğal ortamda yetiştirilen bir meyve olan Gilaburu suyunun içerisine herhangi bir madde eklemek doğallığını etkileyecektir. Bu yüzden hiçbir ekleme yapmadan tüketmek ise en ideal olanıdır.

Gilaburu Suyunun Faydaları Nelerdir?

Gilaburu meyvesinin ve buna bağlı olarak elde edilen suyun içeriğindeki asitler antikanserojen ve antioksidan özelliğe sahiptir. Antioksidanlar, vücutta dolaşan serbest radikalleri bağlar. Sağlığa zararlı pek çok olumsuz etkiyi durdurmaktadır. Gilaburu böbreklerin sağlıkla çalışmasını sağlamaktadır. Bu özelliğiyle öne çıkan meyvenin, böbrek taşlarına ve böbrek taşlarına karşı da oldukça etkili olduğu ve bu problemlerin çözülmesine büyük katkı sağladığı da bilinmektedir.

Böbrek taşı düşürme yöntemleri dışında;

 • İdrar söktürücü ve kabızlık giderici,
 • İdrar yolu hastalıkları ve prostata karşı faydalı olması,
 • Ödem ve ödeme bağlı şişkinliklerin hızla geçmesi,
 • Regl sancılarını azaltması ve aşırı kanamaları engellemesi,
 • Romatizma hastalıklarına iyi gelmesi,
 • Sakinleştirici bir özelliğe sahip olmasından dolayı stres azaltıcı,
 • Uykusuzluğa iyi gelmesi,
 • Yaşlanmanın etkilerini geciktirmesi,
 • Cilt sağlığı için, cildin temizlenmesine sivilce, siyah nokta gibi sıkça yaşanan cilt problemlerinden kurtulmaya yardımcı olması,
 • Antioksidan özellikler gösterdiğinden kan dolaşımının sağlıkla devam ettirmesi,
 • Tansiyon, kalp ve astım hastalıklarının tedavisinde kullanılması,
 • Damarlarda plaka oluşumunu önlediğinden yüksek tansiyon gibi sağlık sorunlarına da olumlu etkilere sahip olması,
 • Damarlardaki yüksek basıncı azalttığından kalp ve damat hastalıklarına yakalanma riskini azaltması,
 • Kötü kolesterolü düşürücü etkileri,
 • Sara nöbetlerini engellemesi,
 • Doğum sonrasında oluşan spazmları engellemesi,
 • Safra kesesi hastalıkları ile bazı karaciğer hastalıklarına iyi gelmesi,
 • Kanser tümörlerinin azalmasında etkili olması,
 • Zayıflamaya yardımcı olması ile de bilinir.

Gilaburunun Zararları Ve Yan Etkileri Var Mıdır?

Gilaburu meyvesi, özellikle de gilaburu suyu asidik bir yapıya sahiptir. Bu yapısı nedeni ile reflü gibi çeşitli mide sorunları yaşayanlar için önerilmemektedir. Bunun dışında aslında her yiyecek ve içecekte olduğu gibi Gilaburu tüketiminde de ölçülü davranmak ve aşırıya kaçmamak gerekmektedir. Yine farklı yiyeceklere ya da içeceklere alerjik reaksiyon gösteren kimseler başta olmak üzere; hassas bir bünyesi olanların da ciddi ve kronik bir rahatsızlığı bulunanların da mutlaka doktorlarına danışarak Gilaburu tüketmesi gerekmektedir.

Halk arasında farklı böbrek rahatsızlıklarına iyi geldiği ve böbrek taşı düşüren bitkiler arasında yer alsa da eğer böbreklerinizle ilgili ciddi bir sağlık problemi yaşıyorsanız gilaburu tüketmeye başlamadan önce mutlaka doktorunuza başvurmalısınız. Ayrıca kulaktan doğma bilgilendirmeleri bir kenara bırakarak doktorunuzun söylediklerinin ve tavsiyelerinin dışına çıkmamanız sizin için en doğru olandır.

Genel Olarak Gilaburu!

Günümüzde Gilaburu meyvesinin tıp literatürüne girdiği şekliyle böbrek taşı düşürmeye ne iyi gelir? sorusunun cevaplarından biri olduğu ve bu yolla taşların eridiği bilinmektedir. Ameliyat gibi yöntemlerin dışında pek çok doktor, doğal yollar ve alternatif tıp yöntemlerini de hastaları için önermektedir. Gilaburu meyvesinin faydaları da kanıtlanmış bir gerçektir. Özellikle Amerika Birleşik Devletleri’nde market raflarında tablet şeklinde, yerini almaya başlayan meyvenin suyu mucize olarak görülmektedir.

Ankara Üniversitesi’nde Gilaburu üzerinde 2006 yılından bu yana, çeşitli araştırmalar yapılmıştır. Farmakognozi bilimiyle uğraşan bir grup araştırmacı, meyvenin pek çok hastalığın tedavisinde kullanılabileceğini özellikle belirtmiştir. Ayrıca böbrek taşını ne düşürür? Sorusunun da bir karşılığı olarak Gilaburu meyvesi yer almaktadır. Kısaca halkın arasında zaten bilinmekte olan Gilaburu meyvesi araştırmalar sonucunda bilimsel temellere dayandırılmıştır. Böbrek taşı düşürmesi özelliğini kanıtlamak için klinik öncesi ve klinik çalışmaları yapılmıştır. Çalışmalar sonucunda ise Gilaburu meyvesinin böbrek taşlarını düşürmekle kalmadığı aynı zamanda erittiği de görülmüştür.

Ülkemizde en başta pilot üretim yapılmış ve meyve içerisindeki klorojenik asit üzerinden bitkisel ekstreyi standart hale getirilmiştir. Ayrıca Gilaburu meyvesi Tarım Bakanlığından onay almış olup, takviye edici bir gıda niteliğinde satılmaktadır. Bünyan Belediye Başkanı Şinasi Gülcüoğlu yapmış olduğu açıklamada, Gilaburu meyvesinin tanıtımının yapılması için çalışmalar gerçekleştirmektedir. Ayrıca kolay içim yapılabilmesi ve tüketim için meyvenin çayı da hazırlanmıştır.

Kısaca Gilaburu meyvesi özellikle böbrek taşlarının düşmesinde yaratmış olduğu etki ve bunun yanı sıra pek çok hastalığın tedavisinde kullanılması gerektiği de tıbben kabul edilmiştir. Meyvenin en faydalı olduğu şekli kesinlikle salamura yapılması ve suyunun gün içerisinde sabah ve akşam olmak üzere düzenli bir şekilde tüketilmesidir. Belirli zaman aralıkları ile günde en fazla 4 bardak tüketilmesi gerektiği ve doğallığının bozulmaması için içerisine hiçbir madde katılmadan tüketilmesi en ideal olanıdır.

0 0 votes
Puan verin
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments